anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se pot folosi în roaming GB acordați pt. vechimea abonamentului?

lozneanugheorgh
Începător

Se pot folosi în roaming GB acordați pt. vechimea abonamentului, adică 3,5 GB?

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Salutare!

Raspunsul pe scurt: Da

Raspunsul pe lung: raportul de GB disponibili este dat de o formula (se gaseste pe net, e ceva de genul 2x cati GB ai disponibili in abonament impartit la valoarea fara TVA... cam asa suna formula. Te rog verifica, dar ar trebui sa vezi si in contract cat scrie, dar sa verifici si eventualele actualizari de informatii). Ar fi fost bine sa ne dai niste cifre, dar o sa fac un exemplu care sa fie mai simplu de urmarit:

  • abonamentul are 50 GB (evident, abonamentul are acces la roaming, altfel discutia se termina la lipsa roamingului)
  • la cei 50GB se mai adauga vechimea de 7 ani (cei 3.5GB), adica un total de 53.5GB
  • conform calculului (la care te-am rugat sa verifici), sa zicem ca ai disponibili 30GB pentru roaming SEE

Dilema intervine de aici in colo:

  • tu ai disponibili 53.5GB (50 din abonament + 3.5 din vechime)
  • in roaming ai disponibili 30GB
  • cei 30GB sunt disponibili din cei 53.5GB
  • daca tu consumi, sa zicem, 40GB in tara (Romania), calculul va fi 53.5GB - 40 (consumul) = 13.5GB. Cei 30GB nu sunt separati de cantitatea de internet din contract (la care se adauga vechimea, diverse bonusuri sau mai stiu eu ce promotii sai gratuitati).

Totusi, ca sa ofer informatia pana la capat: internetul disponibil in roaming (netarifat) este nu poate depasi cantitatea de internet disponibila in contract. Ca exemplu (aberant pentru Romania, dar este cu titlu de exemplu): daca abonamentul tau este de 20E si ai doar 4GB , iar calculul zice ca ai putea sa consumi (fara costuri) 30GB, tu vei avea disponibili doar 4 (cantitatea din contract) + 3.5GB (vechimea), adica 7.5GB.

Am rugamintea sa citesti si sa intrebi daca nu intelegi ceva. Practic, cantitatea de internet disponibila ar trebui sa acopere cu varf si indesat internetul inclus in roaming.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

delfinas
#StarMember

Bun venit in Comunitate!!!

Eu stiu ca bonusul de trafic obtinut pt vechimea in retea este doar net national, nu si pt roaming.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Raspunsul pe scurt: Da

Raspunsul pe lung: raportul de GB disponibili este dat de o formula (se gaseste pe net, e ceva de genul 2x cati GB ai disponibili in abonament impartit la valoarea fara TVA... cam asa suna formula. Te rog verifica, dar ar trebui sa vezi si in contract cat scrie, dar sa verifici si eventualele actualizari de informatii). Ar fi fost bine sa ne dai niste cifre, dar o sa fac un exemplu care sa fie mai simplu de urmarit:

  • abonamentul are 50 GB (evident, abonamentul are acces la roaming, altfel discutia se termina la lipsa roamingului)
  • la cei 50GB se mai adauga vechimea de 7 ani (cei 3.5GB), adica un total de 53.5GB
  • conform calculului (la care te-am rugat sa verifici), sa zicem ca ai disponibili 30GB pentru roaming SEE

Dilema intervine de aici in colo:

  • tu ai disponibili 53.5GB (50 din abonament + 3.5 din vechime)
  • in roaming ai disponibili 30GB
  • cei 30GB sunt disponibili din cei 53.5GB
  • daca tu consumi, sa zicem, 40GB in tara (Romania), calculul va fi 53.5GB - 40 (consumul) = 13.5GB. Cei 30GB nu sunt separati de cantitatea de internet din contract (la care se adauga vechimea, diverse bonusuri sau mai stiu eu ce promotii sai gratuitati).

Totusi, ca sa ofer informatia pana la capat: internetul disponibil in roaming (netarifat) este nu poate depasi cantitatea de internet disponibila in contract. Ca exemplu (aberant pentru Romania, dar este cu titlu de exemplu): daca abonamentul tau este de 20E si ai doar 4GB , iar calculul zice ca ai putea sa consumi (fara costuri) 30GB, tu vei avea disponibili doar 4 (cantitatea din contract) + 3.5GB (vechimea), adica 7.5GB.

Am rugamintea sa citesti si sa intrebi daca nu intelegi ceva. Practic, cantitatea de internet disponibila ar trebui sa acopere cu varf si indesat internetul inclus in roaming.

RafaHelper
#StarMember

Salut @lozneanugheorgh

Nu este precizat in regulament acest aspect dar nu ii poți folosi. Daca tu ai 5Gb trafic inclus pentru roaming si 3,5Gb pentru vechime, după ce vei consuma acei 5Gb pentru roaming nu vei începe sa folosești trafic din cei 3,5 pentru vechime.

FLo1
#StarMember

@lozneanugheorgh: Internetul primit pentru vechimea abonamentului apare separat ca ”net bonus vechime” și este doar pentru utilizare națională. Netul pentru roaming apare distinct și defalcat ca disponibil în contul tău MyOrange. Detalii despre programul de fidelizare Orange ThankYou regăsești aici. Numai bine. 

Salut,

 

Asa cum spune si Pololica, bonusul se poate folosi  in roaming tinand cont de limita de utilizare rezonabila. Mai multe informatii aici https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828. 

Totodata trebuie sa tii cont de limita de conusm a traficului de internet in roaming care se aplica in functie de abonamentul detinut.

Limita se poate verifica in contul My Orange.