anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming voce nu merge, internet am.

AlexDan
Junior entuziast

Salutare. Telefonul este un Motorola edge 40 și nu merge decât internetul și apare R la rețea dar voce nu merge, nici să sun nici să fiu sunat. Am băgat cartela in alt telefon și este ok, merg toate.

Vreo idee?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Mai poti incerca o chestie. Dar atentie ca asta o sa stearga toate parolele de WiFi salvate in momentul asta, si pairing-urile BT.

Optiunea este Reset Network Settings. Ar trebui sa fie undeva in Settings > System > Reset Options > Reset Mobile Network Settings.

Eventual, incearca si in Safe Mode. Pentru a intra in Safe Mode, tine apasat butonul de Power, si apoi tine apasata optiunea Reboot. Ar trebui sa-ti apara un pop-up de confirmare. Dai Yes, si astepti sa se restarteze. Dupa restart, in stanga jos, ar trebui sa ai un watermark cu Safe Mode. Vezi daca merge eventual si asa.

Ca sa iesi din Safe Mode, dai un restart normal la telefon (fara long press).

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

28 Răspunsuri 28

Pololică
#StarMember

Salutare!

Verifica in motorola daca ai vreo restrictie la apelurile in roaming. Din moment ce serviciile iti functioneaza pe alt aparat, este clar ca o setare din telefon este buba (eventual verifica in telefonul... verificat ce setari sunt diferite fata de al tau).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Bine ai venit in Comunitate!

R la retea e normal pentru roaming.

Si pare intr-adevar o problema de telefon... Dar nu imi amintesc sa fie vreo optiune dedicata pentru apeluri in roaming... In special pentru primire apeluri in roaming.

Ce se intampla mai exact cand incerci sa suni sau sa fii sunat? Ai incercat cumva si o selectie manuala de retea, selectand alt operator? Despre ce tara e vorba? 

Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Sunt în Grecia, când sun nu face nimic, încearcă să se conecteze dar nu se aude nimic și se închide după 20 de secunde de încercare de a se conecta. Am umblat și în setările telefonului de roaming dar degeaba. La conectarea manuala a operatorului nu vrea sa se conecteze la altă rețea gen Cosmote sau Vodafone, doar la nova Orange. Celălalt telefon se conectează la toate rețelele.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Oook. Ai VoLTE activat cumva? Poti sa incerci sa-l dezactivezi si vezi daca merge asa?

Eventual daca esti pe Wifi, inainte de asta, incearca sa te deconectezi de la WiFi.

Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Când sunt sunat zice că este închis telefonul sau în afara ariei de acoperire cu toate că netul merge foarte bine chiar și 5g

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Am inteles... 

Daca esti pe 5G...incearca eventual si o trecere a telefonului pe 4G din setari. Tind sa cred ca problema are legatura cu serviciile IMS (VoLTE/VoWIFI). Cred ca unul dintre ele nu functioneaza corect, si din cauza asta nu se face apelul. Am mai intalnit problema asta inclusiv in Romania. Deci nu e o chestie specifica pentru Roaming.

Deci, ce iti propun:

  1. daca esti conectat la WiFi, deconecteaza-te (in felul asta, nu poti avea Wifi Calling). In caz ca problema nu e de acolo, putem oricand sa reactivam. Dar incerc momentan sa reduc numarul de variabile din ecuatia asta astfel incat sa ajungem la cauza problemei.
  2. incearca acum sa faci un apel. Vezi daca merge. Daca da, problema e la VoWIFI. Daca nu, mergi mai departe.
  3. daca esti pe 5G, seteaza telefonul pe 4G si incearca din nou apelul.
  4. daca esti deja pe 4G si tot nu merge, dezactiveaza VoLTE din setarile telefonului si incearca din nou.
    In cazul asta, e normal ca telefonul sa treaca pe 3G/2G in timpul apelului, intrucat optiunea de VoLTE este dezactivata. Dar ideea e de a vedea daca se poate face totusi apelul sau nu.
Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Ok, Mulțumesc de răspuns . O sa incerc și o sa revin cu un răspuns.

AlexDan
Junior entuziast

Am dezactivat și volte , wifi și 5g tot nu merge. Ceva ciudat sa întâmplat, îmi aduc aminte că în Bulgaria a mers vocea doar în Grecia face asa.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Mai poti incerca o chestie. Dar atentie ca asta o sa stearga toate parolele de WiFi salvate in momentul asta, si pairing-urile BT.

Optiunea este Reset Network Settings. Ar trebui sa fie undeva in Settings > System > Reset Options > Reset Mobile Network Settings.

Eventual, incearca si in Safe Mode. Pentru a intra in Safe Mode, tine apasat butonul de Power, si apoi tine apasata optiunea Reboot. Ar trebui sa-ti apara un pop-up de confirmare. Dai Yes, si astepti sa se restarteze. Dupa restart, in stanga jos, ar trebui sa ai un watermark cu Safe Mode. Vezi daca merge eventual si asa.

Ca sa iesi din Safe Mode, dai un restart normal la telefon (fara long press).

Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Gata a funcționat așa cu reset network.

Mulțumesc mult de tot😉

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Super! Ma bucur mult! 😄

Enjoy!

Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Iar a luat-o razna, m-am conectat la wifi și internet și nu mai merge🤦

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Hmmm.... Ai VoWIFI (WiFi Calling) activat? Cred ca ceva se actualizeaza atunci cand te conectezi la wifi.

Client Orange

AlexDan
Junior entuziast

Am dezactivat și wifi calling dar cum activez internetul nu mai merge. Daca nu am netul deschis merge. Mă las păgubaș.