anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming inactiv pe iPhone

Andreich94
Începător

Seara buna !

Tocmai ce am trecut vama si s-a tăiat efectiv tot semnalul !

Am activat roamingul si pe cartela si pe telefon !? Plus ca am activa opțiune de Roaming de 16€.

Cand o bag in alt telefon funcționează fara probleme.

3 Răspunsuri 3

FLo1
#StarMember

@Andreich94: Bun venit în Comunitate. Deci ai prepay cu opțiune de 16euro, funcțională în alt telefon dar nefuncțională în cel care dorești. În acest caz sigur pe cont (SIM) ai activat roamingul, însă e posibil să nu ai activat ”Data Roaming” din telefon. Serviciile de voce (apel/SMS) ar trebui să fie funcționale, mai ales dacă te-ai conectat la aceiași rețea ca și cu telefonul pe care declari că este totul funcțional. Poți încerca și o schimbare de operator să verifici dacă problema persistă. Însă exceptând datele mobile, serviciile de voce (apelare) ar trebui să fie funcționale. Revino cu detalii sau alte constatări. 

DanielaH
Moderator

Andrei, s-a rezolvat problema cu telefonul? Funcționează roaming-ul?

Pololică
#StarMember

Intrebare: roamingul l-ai activat inainte sau dupa ce ai trecut granita? Cartela este noua sau are o oarecare vechime? Nu stiu in cazul tau, dar pentru cartelele nou activate, roamingul se activeaza abia dupa ce cartela s-a activat (conectat) la o antena Orange Romania (NU direct in roaming).