anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Austria

Buna!

1. Luni plec in Viena, va rog sa mi spuneti daca e mai util sa incarc cu credit de 10 euro sau optiunea de 12 euro credit.

2. Daca aleg optiunea de 12 euro, cand trebuie sa o activez? Cand ajung in Viena sau inainte sa plec din Romania? 

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Buna Nicoleta,

Cu toate ca se poate consuma si din credit, la tarifele standard, caz in care serviciul de roaming trebuie activat manual, iti recomand optiunea de 12/16 euro cu roaming inclus (roaming-ul se activeaza automat in cazul asta). E mai rentabil (pentru calatorii ocazionale) sa folosesti o optiune cu resurse incluse decat credit la tarifele standard. Daca nu ai mai calatorit in ultimele 4 luni (cel putin nu peste 2 luni din cele 4), nu ar trebui sa ai nicio problema in a folosi optiunea cu resurse incluse.

Ai aici mai multe informatii referitoare la tarifele de roaming si optiunile aferente pentru Austria.

Si da, dupa cum zicea si Pololica, optiunea trebuie activata in ziua plecarii sau un pic inainte (cu 24h inainte de plecare probabil ca e suficient).

Calatorie placuta si numai bine!

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

Bună! 

  • Recomand pe cea de 12 (nu cred ca mai ai opțiunea de 10)
  • Recomand sa o activezi în ziua plecării 
  • Sa ai grija la timpi: prima activare (fără recurenta) are valabilitate de 21 de zile. 

Va multumesc. Ma refeream la credit pe telefon de 10 euro, nu optiune.  Doar ca probabil nu o sa pot folosi creditul pt a naviga pe internet, adevarat? 

Nicoleta, am înțeles că roamingul nu se activează fara o opțiune dedicată. Dacă stai mai mult de 2 luni plecată, atunci bagi credit, din care se va consuma la prețul standard al zonei. Vei avea și net și minute, dar banii se vor consuma repede.

Multumesc. Nu stau decat 5 zile. Asadar pt 5 zile de navigat pe net (google maps, etc)  e mai ok sa am optiune de 12 euro si nu credit de 10 euro? 
Iar daca aleg optiunea de 12 euro , aceasta trebuie activata din Romania, pt prepay? 

Am deja o optiune de 5 euro activa care expira doar dupa ce ma intorc. 

Imi arata in aplicatie ca am limita de 5 giga de net in roaming…adica degeaba incarc de 12 euro pt ca nu pit consuma mai mult de 5 giga.  Oare de ce? Ultima data am folosit roaming in Iulie , anul trecut. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Buna Nicoleta,

Cu toate ca se poate consuma si din credit, la tarifele standard, caz in care serviciul de roaming trebuie activat manual, iti recomand optiunea de 12/16 euro cu roaming inclus (roaming-ul se activeaza automat in cazul asta). E mai rentabil (pentru calatorii ocazionale) sa folosesti o optiune cu resurse incluse decat credit la tarifele standard. Daca nu ai mai calatorit in ultimele 4 luni (cel putin nu peste 2 luni din cele 4), nu ar trebui sa ai nicio problema in a folosi optiunea cu resurse incluse.

Ai aici mai multe informatii referitoare la tarifele de roaming si optiunile aferente pentru Austria.

Si da, dupa cum zicea si Pololica, optiunea trebuie activata in ziua plecarii sau un pic inainte (cu 24h inainte de plecare probabil ca e suficient).

Calatorie placuta si numai bine!

 

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Nicoletaflower: Având în vedere durata șederii tale în Viena (mai puțin de 21 zile), îți va fi mult mai utilă o extra-opțiune cu resurse incluse (minute, internet și net), cu roaming activat implicit (vezi foto atașată). De preferat a se activa chiar și cu o zi înainte pentru a avea siguranța activării opțiunii.

Creditul de 10euro ți-ar fi fost util în ideea în care să poți activa roamingul consumând credit. Dar este mai eficientă extra-opțiunea de 12 euro, având resurse incluse, fără consum de credit la tarife standard. Drum bun și călătorie plăcută.

FLo1_0-1678824983696.png