anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Reincarcare prepay in afara spatiului SSE

Alejandro349
Începător

Salutare comunitate,

Pe scurt,

Dintr-un fost abonament mare, am ramas doar cu numarul meu preferential care aparent este suspendat.

Am incarcat cu prima optiune ce mi-a aparut, cred ca era aprox 6€, dar numarul tot suspendat apare. Nu pot accesa nici pagina de roaming sa il activez pentru ca sunt in afara spatiului SSE.

Cum procedez mai departe ?

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

În afara SEE, cred că utilă ți-ar fi o opțiune de minim 16 euro, eventual o opțiune dedicată  pentru destinația în care te afli, pe care o poți alege de aici:

https://www.orange.ro/roaming/prepay/

Deci cea de 6 euro nu are cum să te ajute decât în țară!

Baftă!

 

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Jay
Campion certificat

Salut!
Din ce stiu, pentru acces la roaming, SEE, optiunea minima este de 12 € (optiunea de 16 € are si cateva resurse valabile în Australia, China**, Egipt, Elveția, Hong Kong, Israel, Mali, Marea Britanie, Moldova, Noua Zeelandă, SUA, Turcia, Vietnam), la care se adauga o optiune disponbila pentru spatiul non-SEE, in functie de tara in care esti, daca exista optiuni pentru tara respectiva. La detalii optiune gasesti conditiile si resursele optiunii.

De asemenea, pentru internet, cel mai probabil, va trebui sa activezi accesul la roaming si din setarile telefonului (~ setari - conexiuni - retele mobile - roaming date - bifa activare).

Gasesti mai multe informatii in link-urile de mai jos:

Cartela Orange | Optiuni PrePay

Jay_0-1718062060737.png

 

Aici ai informatii generale: Ce trebuie sa stiu despre serviciul Roaming pentru cartela Prepay (orange.ro)

Cum pot să am acces la serviciul roaming pe cartela mea PrePay? (orange.ro)

Iar aici gasesti optiunile disponibile pentru tari non-SEE: orange.ro/roaming/prepay/

Daca nu exista optiuni pentru tara in care esti, probabil va trebui sa incerci o cartela locala. 

Succes!

 

MCostel
Explorator

Având în vedere că ești în afara optiunea de 6 euro nu te ajuta aceasta fiind una națională.

Poate găsești o rețea wifi in zona sau folosește o cartela locală până la activarea opțiunii dorite.

https://www.orange.ro/roaming/prepay/ 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

În afara SEE, cred că utilă ți-ar fi o opțiune de minim 16 euro, eventual o opțiune dedicată  pentru destinația în care te afli, pe care o poți alege de aici:

https://www.orange.ro/roaming/prepay/

Deci cea de 6 euro nu are cum să te ajute decât în țară!

Baftă!

 

FLo1
#StarMember

@Alejandro349: Bun venit în Comunitatea Orange. Dacă ai reziliat abonamentul și ți s-a activat o opțiune prepay de 6euro aceasta trebuie să apară activă (deci contul să fie activ), chiar dacă numărul nu va putea fi utilizat în roaming fără o opțiune de minim 12euro sau credit.

Pe de altă parte, nu știu cum ai încărcat cu 6euro, deoarece la prima reîncărcare, contul ți se va reîncărca automat iar suma respectivă va apărea pe ultima factură ca abonat. De ce apare ca ”suspendat”? Pentru că va fi necesară activarea SIM-ului ca prepay, iar această operație se va putea face doar când vei ajunge în țară, pentru a activa numărul prepay și cu recomandarea de a-l adăuga inclusiv în contul tău MyOrange, cel existent inițial pe cont de ”abonat” fiind șters odată cu rezilierea contractului și chiar înainte de ultima zi ca abonat. 

DanielaH
Moderator

@Alejandro349, s-a rezolvat situația cu serviciul de roaming? Te-au ajutat răspunsurile primite aici? Te așteptăm să revii cu vești bune.