anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

prepay in roaming SEE nu poate folosi resursele optiunii Go World activa

vsocoliuc
Junior

Am un numar prepay care are o optiune activa Orange Go World si roamingul activat. Numarul este in telefonul copilului meu care acum se afla in Bulgaria. Copilul nu poate suna si nici accesa date. Primeste mesajul ca nu are credit. Intr-adevar, creditul i-a fost consumat. Intrebarea este insa, de ce nu se consuma in continuare din optiunea Go World?

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@vsocoliuc: Conform Orange și a explicaților de aici, ”Roaming în toate țările (worldwide) = este disponibil în toate țările cu care Orange România are încheiate acorduri de roaming, inclusiv în statele membre SEE. Cu toate acestea, opțiunile sunt particularizate în funcție de zonele în care se folosesc resursele, prin urmare resursele dintr-o opțiune aferentă ”GO World” nu este compatibilă cu utilizarea în SEE. De altfel nici în descrierea opțiunii nu este specificată (din păcate) utilizarea resurselor în SEE.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

De cat timp este numarul in roaming? Daca e de mai mult de 2 luni din cele 4 (123 de zile) pe care se face verificarea, cel mai probabil a depasit limita de utilizare rezonabila a serviciului in roaming, caz in care, se mai poate folosi doar din credit.

Client Orange

Salut si multumesc!

Am activat roamingul acum doua zile.

Pololică
#StarMember

Optiunea Go World nu este pentru tari din afare SEE? Nu stiu daca este compatibila cu tarile UE. Teoretic, o reincarcare cu OPTIUNEA de 12E ar trebui sa-l ajute (din moment ce creditul (banii) au fost consumati)

Asta e! Am inteles eu pe dos, i.e. ca optiunea este pentru tarile SEE.

Multumesc!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Corect. Dupa cum zicea si Flo mai sus, optiunea Go World, cu toate ca numele sugereaza acoperire “globala”, nu se aplica in cazul asta. 

Pe viitor, recomand verificarea optiunilor disponibule pentru tarile in care vrei sa calatoresti, de aici.

In cazul asta, pentru Bulgaria, optiunile sunt de 12 sau de 16 euro cu roaming.

Client Orange

@Pololică: Dacă nu va avea nevoie de opțiunea ”Go world ...” atunci DA. Dar dacă merge spre turcia sau alte țări și este doar în tranzit prin Bulgaria atunci.... NU. 

@vsocoliuc: Dacă ai nevoie de resurse EXCLUSIV pentru zona SEE, atunci poți activa prin reîncărcare directă opțiunea de voce cu resurse de 12euro cu valabilitate 21 zile.  

Am mers pe premisa ca ramane in Bulgaria (deci SEE).

Ar fi fost ideal ca o opțiune ”Go World” să includă SEE implicit, dar datorită caracterului particular, resursele sunt alocate doar pentru acele țări. 

FLo1
#StarMember

@vsocoliuc: Conform Orange și a explicaților de aici, ”Roaming în toate țările (worldwide) = este disponibil în toate țările cu care Orange România are încheiate acorduri de roaming, inclusiv în statele membre SEE. Cu toate acestea, opțiunile sunt particularizate în funcție de zonele în care se folosesc resursele, prin urmare resursele dintr-o opțiune aferentă ”GO World” nu este compatibilă cu utilizarea în SEE. De altfel nici în descrierea opțiunii nu este specificată (din păcate) utilizarea resurselor în SEE.

Multumesc!