anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Optiunea de 14 euro nu functioneaza in UK

Ramy
Începător
Buna...am incarcat in tara cu optiunea de 14 euro pt o calatorie in strainatate...si cand am ajuns,nu merge deloc. Imi spune ca nu am suficient credit. Precizez ca am roming-ul activ...
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Orange nu are de unde să știe că tu ești sau vrei sa mergi în UK. La descrierea opțiunii, trebuia sa citesti ce înseamnă "alte țări" decât cele din afara SEE și ai fi văzut că UK nu e pe listă. De la 1 iulie, nu mai poți folosi opțiune cu minute și net in roaming dacă ești în UK.
Încearcă să transformi opțiunea in credit, la *100#.

 

 

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

svetalex
Senior certificat
Poti folosi cartela PrePay si in strainatate, daca ai optiune de minim 10 euro sau credit suficient. Depinde si de tara in care esti, optiunea de 14 euro e valabila doar in tarile SEE si Austria, China, Egipt, Elvetia, Israel, Moldova, SUS, Turcia. pt UK merge doar cu credit si platesti cat e tariful in zona 2. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/prepay Cel mai probabil este din cauza politicii de utilizare rezonabila a serviciilor de roaming - de cat timp te afli in strainatate - adica pentru a putea utiliza resursele nationale in Spatiul Economic European conform ofertei de care beneficiezi, este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni (123 de zile) să fie efectuat majoritar in România. https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabi... Au fost si aici mai multe discutii in acest sens - https://comunitate.orange.ro/questions/2685161-merg-datele-sun-roaming https://comunitate.orange.ro/questions/2681383-probleme-internet-roaming

delfinas
#StarMember
Ramy, bun venit in Comunitate!!! Esti intr-o tara de pe lista optiunii de 14 euro?

Ramy
Începător
Sunt in Marea Britanie,si cum nu mai este in UE...optiunea nu mai este valabila.....deci cei de la Orange ,habar nu au "pe ce lume traiesc"...Daca vad ca achizitionezi o opriune pt strainatate....de ce nu te informeaza?...pacat..am pierdut banii (85 ron) si nici nu pot vb ....ffff dezamagita de orange

delfinas
#StarMember

Orange nu are de unde să știe că tu ești sau vrei sa mergi în UK. La descrierea opțiunii, trebuia sa citesti ce înseamnă "alte țări" decât cele din afara SEE și ai fi văzut că UK nu e pe listă. De la 1 iulie, nu mai poți folosi opțiune cu minute și net in roaming dacă ești în UK.
Încearcă să transformi opțiunea in credit, la *100#.

 

 

Update: Din 15 octombrie 2021 a fost introdusă și Marea Britanie în lista de țări în care se pot consuma unitațile și GB incluși în opțiunea de 14 euro credit.

Ramy
Începător
Eu am cumparat optiunea pe 16 august, spunandu-i fetei care m-a servit ca plec in strainatate si am nevoie de aceasta optiune....putea sa ma intrebe in ce tara merg, daca stia ca de la 1 iulie UK nu mai face parte din uniune.... Ori nu stiu nimic, ori nu sunt informate.....

Amelie
Explorator
Fata care te-a servit nu are obligația să te întrebe în ce țară dorești dumneata să mergi. Obligația era a dumitale să te interesezi de pe toate canalele mass-media cunoscute. Chestia cu UK se știa de foarte mult timp iar utilizatorii au fost anunțați, dacă bine îmi amintesc de la începutul anului. Ce ar fi să întrebe acum pe fiecare utilizator de prepay când încarcă cu o opțiune mai mare de 10 euro mereu pentru ce țară doreșțe reîncărcarea? Nu toți care încarcă cu opțiuni mari trebuie musai să meargă în străinătate.

delfinas
#StarMember
Da, încă din ianuarie s a anunțat că de la 1 iulie UK nu va mai face parte din tarile pt care vor funcționa opțiunile de roaming destinate țărilor din SEE. Știai de Brexit, puteai întreba dacă funcționează și în UK acea opțiune, pt că angajatul Orange nu are dreptul să te chestioneze asupra destinației tale. I-ai spus că vrei sa pleci in străinătate și că ai nevoie de acea opțiune, deci știai deja ce vrei sa achiziționezi, te informasei că în UK mergea cea de 14 euro. Asta e, poate se va reuși transformarea opțiunii in credit. Dacă erai ieri în țară, puteai, pe baza bonului, să primești banii pe opțiune, dacă nu consumasei din beneficii, sau să ți se convertească in credit.