anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Limita de date in roaming nu corespunde cu abonamentul

Anastick
Începător

De ce există diferențe între limita de date în roaming SEE prevăzută în abonament față de cea care apare la consum?

InkedIScreenshot_20240503_110553_CapCut_LI.jpg

 

ăzută la consum

1 Soluţie acceptată‚

Da doar roamingul este afectat.

Resursele nationale incluse in oferta pot fi utilizate in Roaming in Spatiul Economic European pentru calatorii
ocazionale in limita Politicii de utilizare rezonabila. Consumul abuziv sau anormal se determina in functie de
indeplinirea Indicatorilor obiectivi cum ar fi, dar fara a se limita la, prezenta si consumul predominante in Roaming
SEE pentru perioade de 4 luni consecutiv. Pentru consumul abuziv sau anormal Orange Romania va aplica o
suprataxa conform prevederilor Politicii de utilizare rezonabila (art.1.20 din TCG).
Resursele de internet nationale pot fi folosite in roaming in Spatiul Economic European in limita de consum de date in
roaming SEE permisa de art. 4 din Regulamentul de aplicare al Comisiei nr. 2016/2286, aceasta fiind calculata in
functie de valoarea abonamentului pe care il ai, dupa formula: 2x Tariful abonamentului in Euro fara TVA / Tariful
reglementat pentru date in roaming cu ridicata, dar fara a depasi beneficiile de internet national disponibile (inclusiv
bonusuri). Dupa depasirea limitei calculate conform formulei de mai sus, traficul efectuat se va taxa, conform
Regulamentului European nr. 612/2022, la tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata de mai jos, iar dupa
consumarea integrala a volumului de date din pachet se va aplica tariful aditional pentru traficul de internet mobil
national, aferent abonamentului detinut. Tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata, utilizat in formula, este
de 1,8 Euro/GB de la 1 ianuarie 2023. Incepand cu 1 ianuarie 2024, acesta va scadea la 1,55, iar apoi tariful va
scadea astfel: 1,3 in 2025, 1,1 in 2026, si 1 incepand din 2027 (euro/GB, fara TVA). In situatia in care numarul de
telefon beneficiaza de reducere la tariful de abonament, limita de consum date in roaming SEE se calculeaza in
functie de tariful redus al abonamentului. Poti afla limita pentru abonamentul tu din My Orange - seciunea Cronos si la
*100# ramura Roaming, iar limita pe care o mai ai disponibil prin apel la serviciul Cronos.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

MCostel
Explorator

Buna,

Datele de consum disponibile see se calculează în funcție de prețul plătit.

Pentru 11 euro avem 12GB

Pentru 9 euro vom avea 9,75GB

Ai un calculator disponibil daca accesezi linkul

https://www.ancom.ro/calculator-date-roaming_5775 

O zi frumoasa.

GreenArrow
Explorator

Dacă ai reducere de preț la abonament automat și limita e mai mica, tu ai reducere 2 euro la fun 11, deci limita e calculata pt cei 9 euro care ii plătești 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă este redus abonamentul, probabil și limita de roaming inclus este redusă. Dar poți cere să ți se dea ceva explicații oficiale!

Succes!

arsradu
#StarMember

Eu nu prea inteleg treaba asta. Dar e adevarat ca nu sunt abonat. Poate imi explica si mie cineva.

Daca eu am abonament Dragon 25 Plus, redus de la 25 de euro la 5 euro, primesc beneficiile de la un abonament de 5 euro? Pai...ce rost mai are reducerea? :))) Ideea acelei reduceri este tocmai de a primi beneficiile din abonamentul de 25 de euro, la 5 euro. Reducerea ar trebui sa fie doar de pret, nu si de resurse!

Evident, diferenta este foarte mare, si probabil nu se va oferi niciodata o reducere atat de mare. Dar e doar un exemplu.

Daca eu primesc beneficiile de la abonamentul de 5 euro, la cel de 25...ce rost mai are reducerea? Practic nu am nicio reducere. Am beneficiile de la 5 euro, la 5 euro.

Revenind. Nu stiu ce se intampla pe contul tau, Anastick, dar nu mi se pare ok.

Pe contract ce scrie? Ca acolo ar trebui sa ai toate detaliile. Daca acolo scrie 9.75 GB, atunci aia e oferta pe care ai acceptat-o. Daca scrie 12 GB, atunci ia legatura cu un consultant si vezi ce se intampla cu abonamentul tau. Ca metoda de contact, iti pot recomanda fie apel telefonic (cu toate ca astazi e posibil sa fie program redus), fie chat-ul Djingo de aici. Daca alegi varianta cu chat-ul Djingo, pentru transfer la un operator, trebuie sa scrii (in timpul programului): transfer operator. Posibil sa trebuiasca sa scrii de doua ori, pentru ca robotul o sa incerce sa te ajute el, si ma indoiesc ca o sa reuseasca, in problema asta.

Mult succes! Sa ne spui daca ai rezolvat.

In alta ordine de idei, iti recomand sa nu-ti publici numarul de telefon in Comunitate, sau oriunde altundeva in mediul online. Nu suntem suport Orange, suntem clienti Orange, deci numarul de telefon nu ne ajuta cu absolut nimic. Dar te expui in felul asta tuturor celor care au chef de glume pr*aste, sau scam. Deci, incearca eventual sa editezi captura de ecran si sa o postezi din nou. Ai la dispozitie meniul din dreapta pentru editare.

Client Orange

PPD sau PPY povestea de priceput e aceiași. Poți avea și "nelimitat", însă în roaming limita e definită de euroii plătiți. Diferența? Poți consuma parțial chiar și național din acel net, însă limita în roaming e fixă. La PPY, ca să înțelegi,  compară cele 2 opțiuni 12 și 16euro. 😉

Nu sunt foarte sigur ca inteleg. La Prepay, optiunea de 12 euro ofera 15.49 GB de consum in roaming, cea de 16 euro ofera 20.65 GB de consum in roaming.

Dar, ceea ce nu inteleg eu, si putem pastra comparatia cu prepay-ul, este de ce optiunea de 16 euro, redusa la 12, imi ofera beneficiile de 12 euro in loc de cele de 16. Cam asa si in cazul abonamentului. Oferta de abonament Fun 11 pare sa mentioneze 12 GB de net in roaming SEE. Cu toate astea, fiind redus la 9 euro, nu mai ofera 12 GB, ci 9.75 GB?

Pai...inseamna ca ala nu mai e Fun 11. Daca beneficiile nu sunt de Fun 11, ci de Fun 9 (daca exisa asa ceva). Ma rog, ideea e ca beneficiile sunt in conformitate cu suma platita, nu cu abonamentul in sine. Deci...e ca si cum mi-ai da o paine de 500g, pe al carei ambalaj scrie 800g. Dar ea e de 500g. Si eu ar trebui sa fiu incantat ca am primit o reducere de la pretul celei de 800g la cel de 500g? :)) Pai, la fel de bine puteam s-o cumpar pe aia de 500g si cu asta basta.

Chestia asta e valabila doar la resursele de roaming? Restul resurselor sunt in conformitate cu un Fun 11 in exemplul asta?

Client Orange

Ar fi putut să-i schimbe denumirea in  Fun 11 lite .

 

Aia da. Fun 11...la dieta. :)) Asa...inteleg ca e doar numele de el. Ca beneficiile...sunt conforme cu suma platita, din cate inteleg eu, nu cu oferta respectiva. Deci, practic n-am nicio reducere. Imi oferi la 9 euro ceea ce as fi primit la 9 euro. DAca voiam abonamentul de 9 euro il luam pe ala de 9 euro. Cand imi oferi un abonament mai mare...si-mi spui ca-mi faci reducere la el...eu inteleg ca primesc beneficiile din acel abonament, dar la un pret mai mic.

Daca am beneficiile dintr-un abonament mai mic...la pretul corespunzator unui abonament mai mic....n-am facut efectiv nimic. :))

Nu stiu, poate n-am inteles eu bine. Dar daca asa e cum am inteles eu...e doar "ambalajul" de el. Continutul n-are nicio legatura.

Client Orange

Așa este eu am Smart 15 redus la 7,5 euro și am resursele in roaming reduse la jumătate.

Aha. Oook… n-am stiut asta. Si celelalte resurse sunt neschimbate? Doar roaming-ul e afectat?

Client Orange

Da doar roamingul este afectat.

Resursele nationale incluse in oferta pot fi utilizate in Roaming in Spatiul Economic European pentru calatorii
ocazionale in limita Politicii de utilizare rezonabila. Consumul abuziv sau anormal se determina in functie de
indeplinirea Indicatorilor obiectivi cum ar fi, dar fara a se limita la, prezenta si consumul predominante in Roaming
SEE pentru perioade de 4 luni consecutiv. Pentru consumul abuziv sau anormal Orange Romania va aplica o
suprataxa conform prevederilor Politicii de utilizare rezonabila (art.1.20 din TCG).
Resursele de internet nationale pot fi folosite in roaming in Spatiul Economic European in limita de consum de date in
roaming SEE permisa de art. 4 din Regulamentul de aplicare al Comisiei nr. 2016/2286, aceasta fiind calculata in
functie de valoarea abonamentului pe care il ai, dupa formula: 2x Tariful abonamentului in Euro fara TVA / Tariful
reglementat pentru date in roaming cu ridicata, dar fara a depasi beneficiile de internet national disponibile (inclusiv
bonusuri). Dupa depasirea limitei calculate conform formulei de mai sus, traficul efectuat se va taxa, conform
Regulamentului European nr. 612/2022, la tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata de mai jos, iar dupa
consumarea integrala a volumului de date din pachet se va aplica tariful aditional pentru traficul de internet mobil
national, aferent abonamentului detinut. Tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata, utilizat in formula, este
de 1,8 Euro/GB de la 1 ianuarie 2023. Incepand cu 1 ianuarie 2024, acesta va scadea la 1,55, iar apoi tariful va
scadea astfel: 1,3 in 2025, 1,1 in 2026, si 1 incepand din 2027 (euro/GB, fara TVA). In situatia in care numarul de
telefon beneficiaza de reducere la tariful de abonament, limita de consum date in roaming SEE se calculeaza in
functie de tariful redus al abonamentului. Poti afla limita pentru abonamentul tu din My Orange - seciunea Cronos si la
*100# ramura Roaming, iar limita pe care o mai ai disponibil prin apel la serviciul Cronos.

Da, foarte clar. Am inteles. Mersi frumos!

Client Orange

Și ca o completare absolut normală și reală, NU poți pretinde ca un motor de 1600cm³ să consume cât unul de 1000 sau 800cm³. Sau poți, dar nu va fi posibil faptic.😉

Inteles. Mersi frumos, Flo! 🙂

Client Orange