anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet roaming in Irlanda

Gaby4
Începător

Salutare, 

Am aproape 3 luni de când sunt plecat in Irlanda și nu îmi mai merge Internetul pe date, și cartela am incarcat-o mereu cu optiune roming, dar Internetul nu îmi mai merge chiar dacă am cartela încărcată, ma puteti ajuta cum sa rezolv aceasta problema?

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, ai depășit probabil limita de utilizare rezonabilă a internetului in roaming și acum trebuie să încarci doar cu credit. Trebuie să știi însă că este o variantă foarte scumpă și de aceea, te sfătuiesc să îți iei un prepay local și să utilizezi cât mai mult posibil wifi-ul. Din păcate, altceva nu prea ai ce să faci.

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, ai depășit probabil limita de utilizare rezonabilă a internetului in roaming și acum trebuie să încarci doar cu credit. Trebuie să știi însă că este o variantă foarte scumpă și de aceea, te sfătuiesc să îți iei un prepay local și să utilizezi cât mai mult posibil wifi-ul. Din păcate, altceva nu prea ai ce să faci.

Baftă!

FLo1
#StarMember

Salut Gaby, depășind limita de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming (vezi aici detalii), încărcarea cu extra-opțiune nu mai este o soluție convenabilă, fiind disponibilă doar încărcarea cu credit la tarife standard. 

Curiozitate: Cu siguranță Orange te-a înștiințat privind depășirea acestei limite. Nu ai primit nici un SMS din partea Orange prin care te infoma că ai depășit această limită de utilizare a resurselor în roaming? Ai probleme doar pe ”date mobile” sau și pentru ”apeluri” / ”SMS”?

Rezolvarea situației? Fie revenirea în țară (pentru utilizare a numărului de telefon preponderent național, nu roaming), fie reîncărcarea exclusivă cu credit. O altă alternativă (dacă intenționezi să rămâi în Irlanda o perioadă mai îndelungată de timp) ar fi achiziționarea unui SIM cu număr local. Mai multe detalii despre utilizarea resurselor în roaming și un ghid cu alternative în acest sens regăsești aici. Numai bine.