anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Exista vreo optiune sa am roamingul activ mai mult de 3 luni daca lucrez in strainatate?

Vasile_4
Începător
Lucrez in strainatate si as dori sa stiu daca pot activa roamingul mai mult de 3 luni
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Nu prea merge, vezi ca monitorizarea se face pe ultimele 4 luni, ori dacă într-o lună ai un consum de voce și date mai mare în roaming decât în țară, vei intra pe cost suplimentar mult mai repede de cele 3 luni.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

teacher_
#StarMember
Din păcate, nu ai ce sa faci, asta este legislația europeană, trebuie sa nu ai mai mult de 3 luni în roaming... Fratele meu a stat o lună mai mult...și făcea doar cost

Jay
Campion certificat
Trebuie sa ai mai multe luni in tara.. sau iti poti lua o cartela locala..

delfinas
#StarMember
Iti iei cartela de acolo.

GOLDzila
Explorator
Folosirea altor căi , de exemplu : WhatsApp , Skype cred că sunt de ajutor pentru mai mult de trei luni .

Vio73
#StarMember
Cred că folosirea wathapp, a Skype sau a altor platforme, este cea mai bună. Am un văr plecat de doi ani în Germania și mă sună săptămânal pe wathapp. Are tot Orange!

Ascary
Campion certificat
Cam toata lumea plecată in pribegii suna pe whatsapp acum, mai ales ca are si functia de apel video. Doar mama săraca insista sa ma sune în rețea...e de modă mai veche 🙂

Razvan
#StarMember
Nu prea merge, vezi ca monitorizarea se face pe ultimele 4 luni, ori dacă într-o lună ai un consum de voce și date mai mare în roaming decât în țară, vei intra pe cost suplimentar mult mai repede de cele 3 luni.

FLo1
#StarMember
@Vio73: Utilizarea numarului de telefon in cazul unor aplicatii de VOIP sau gen Whatsapp este doar pentru configurare si reprezinta un simplu ID al apelantului, nu are a face cu SIM-ul decat la configurare. Deci si peste 10 ani poti apela avand acel numar, chiar si cu un SIM blocat intre timp. Caz concret: daca as avea o confirmare trimisa pe SIM-ul tau in mai putin de 1 minut, as putea efectua apeluri initiate de pe numarul tau fara ca macar sa am SIM-ul in telefon. Nu-i asa ca-i incredibil? :))

FaraUnID
Campion certificat
Roaming-ul in sine este activ in permanenta, doar ca utilizarea lui este conditionata la strict la calatoriile ocazionale in strainatate dar si aici aplicandu-se principiul utilizarii rezonabile. Daca ai abonament, nu ai avut restante la plata facturilor si nu utililezi telefonul la modul barbar in roaming, incearca sa suni la serviciul clienti si poate o sa gasesti intelegere din partea operatorului.

FLo1
#StarMember
@Vasile_4: daca nu esti dependent de resursele oferite de Orange atunci poti folosi mult si bine numarul. Din pacate Orange se va limita in explicatii la cat poate, astfel incat sa te determine sa faci incarcari multe si dese, explicandu-ti doar ca tu vrei imposibilul. https://comunitate.orange.ro/questions/2535688-poti-folosi-sim-numar-beneficiind-resursele-sim-numar-telefon#answer_6196165