anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Doresc să activez o nouă cartelă SIM din Ungaria

Mera
Începător

Bună ziua,
Doresc să activez o nouă cartelă SIM din Ungaria. Am reîncărcat cardul prin internet, dar nu pot efectua sau primi apeluri. Vã rog ajutati-ma sa rezolv problema.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Mera: Bun venit în Comunitate.  Un SIM se activează local, nu în roaming, pentru a putea fi și înregistrat. Iar pentru a-l putea utiliza în roaming cu opțiune cu resurse trebuie să ai numărul activ în țară mai întâi, altfel vei putea folosi numărul doar pe credit....din păcate.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember

Salutare!

În mod normal, ar trebui să ai semnal in rețeaua din țară, la activare. Nu cred să meargă direct din străinătate. Îți vor trebui ceva confirmări și e cam greu.

Citește pe aici:

https://comunitate.orange.ro/t5/roaming/se-poate-activa-o-cartela-prepay-%C3%AEn-afara-%C8%9B%C4%83r...

E valabil pentru un SIM prepay nou, dacă vrei să-l activezi din Ungaria.

Dacă vrei să schimbi un SIM la in abonament, ai detalii aici:

   

,, selectează manual rețeaua din meniul telefonului tău:

                ► pentru telefoanele Android, de regulă opțiunea se găsește în setări – mai multe – rețea mobilă – operator

                ► pentru iPhone opțiunea se găsește în configurări – operator

  • încearcă SIM-il în alt telefon: dacă în continuare SIM-ul nu se înregistrează în rețea, este posibil ca acesta să fie defect, iar înlocuirea lui nu se poate face decât la magazinele Orange de pe teritoriul României"

Sursa:

https://www.orange.ro/help/ce-fac-dac-serviciul-roaming-este-nefuncional-89

Baftă!

FLo1
#StarMember

@Mera: Bun venit în Comunitate.  Un SIM se activează local, nu în roaming, pentru a putea fi și înregistrat. Iar pentru a-l putea utiliza în roaming cu opțiune cu resurse trebuie să ai numărul activ în țară mai întâi, altfel vei putea folosi numărul doar pe credit....din păcate.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Nu se poate activa o cartela noua direct in Roaming. Cel putin nu la Prepay. Nu stiu daca la abonament se poate, dar nu prea cred.

Client Orange