anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Depășire limita rezonabila roaming SEE

Iuliannic
Junior

Salut, 

 

 

Fiul meu este în Italia și a depășit limita rezonabilă de consum roaming SEE, după care nu mai are acces la internet. 

 

Ce varianta există pentru a putea accesa din nou serviciul de roaming, plătind, bineînțeles extra. 

 

Abonamentul este pe societate, dacă contează. Din contul meu my Orange vad ca nu pot sa fac nimic în acest sens. 

 

Mulțumesc anticipat pentru soluție! 

1 Soluţie acceptată‚

Iuliannic
Junior

Multumesc tuturor, s-a rezolvat prin telefon la Call Center Orange si ridicarea restrictiei respective (este o restrictie de cost control, mi s-a spus, ce este activa pe anumite abonamente).

Din acest moment traficul de internet este disponibil, contra cost.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Iuliannic: Atât timp cât nu va reveni în țară pentru utilizarea resurselor NAȚIONAL, utilizarea numărului în roaming se va face doar contra cost, pe credit. Dacă are număr prepay atunci soluția este de încărcare cu credit și utilizarea acestuia  (cam mult) cu activare manuală a roamingului. Dacă utilizează abonament atunci posibil să existe vreo restricție de cost suplimentar în roaming. Ideal pe termen lung este utilizarea unui SIM cu număr local. 

Mulțumesc pentru mesaj, ideea este ca nu poate folosi traficulcu cost suplimentar, probabil ca exista o restricție, într-adevăr. Este abonament, persoana juridică. Voi suna mâine la call center... 

Salutare!

Cred că numai cei de la Orange te pot ajuta în acest caz. Dar între timp, se pot folosi aplicații dedicate prin wifi și ceva local.

Îmi pare rău pentru situația respectivă!

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Iuliannic: Din păcate restricția utilizării resurselor nu depinde de Orange și nici de vreun operator din România, fiind aceiași pentru toți. Detalii pentru un abonament utilizat în Italia regăsiți aici: https://www.orange.ro/roaming/italia/

Dacă abonamentul este utilizat în roaming pentru o perioadă de mai multe luni, recomand să utilizați în roaming un SIM cu număr local. Altfel, pentru a nu fi pe cost suplimentar la tarif standard, utilizarea este condiționată de aplicații și conexiune exclusiv prin WiFi local.

Salut,

Daca nu esti administratorul contului, nu cred ca vei putea face modificari pe cont. Deci recomandarea mea ar fi sa sune administratorul contului. 

Client Orange

Iuliannic
Junior

Multumesc tuturor, s-a rezolvat prin telefon la Call Center Orange si ridicarea restrictiei respective (este o restrictie de cost control, mi s-a spus, ce este activa pe anumite abonamente).

Din acest moment traficul de internet este disponibil, contra cost.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Da, pentru că inclusiv un prag valoric este stabilit implicit, dar cu acceptul titularului se poate modifica această limită. Însă va fi pe cost suplimentar în fiecare lună. Pentru șederi îndelungate în roaming și costuri reduse recomand utilizarea unui SIM cu număr local.