anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot folosi orange in uk?

Marius_093
Începător
Cum pot folosi cartela de orange in uk? A intrat automat pe EE, am roamingul e activat, am incercat reincarcarea cu optiune dar nu pot folosi telefonul, nu pot primi mesaje sau apeluri… va multumesc
22 Răspunsuri 22

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut Marius, De cat timp esti in UK? Daca esti de prea mult timp (peste 2-3 luni), singura varianta este folosind din credit. Nu mai poti folosi optiunea cu minute incluse. Ce optiune ai activat?
Client Orange

Marius_093
Începător
Salut, eu sunt de 8 ani aici, e telefonul tatalui meu care a decedat anul trecut si nu as vrea sa pierd numarul, as vrea sa pot primi apeluri pe el sau sa il folosesc eu mereu cand merg in tara chiar daca trebuie sa reincarc cu optiune un numar vechi cu 074… Multumesc

delfinas
#StarMember
Marius, incarci cu credit și consumi din el, cat sa tii activa cartela până vii în țară. Cu opțiune, cum ți-a scris și Radu, nu merge pe termen lung.

FLo1
#StarMember
@Marius 093: Pentru un minim de 5 euro anual nu vei pierde numărul, chiar dacă nu-l vei putea folosi în UK, dar îl vei avea pentru perioada când revii în țară. Poți să te asiguri urmărind detaliile aferente numărului în contul tău MyOrange.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Marius, condoleante. Imi pare rau sa aud. :( Daca e doar pentru numar, cum zicea si Flo, poti sa faci o incarcare de 5 euro cat sa nu iesi din perioada de gratie. In general vorbind, pe termen lung, cea mai rentabila solutie e cu o cartela de acolo. Pentru ca la un moment dat vei atinge limita impusa de politica de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming si nu vei mai putea folosi beneficiile dintr-o optiune cu minute incluse. Singura varianta va fi doar cu incarcare cu credit si taxare la tarif standard.
Client Orange

Razvan
#StarMember
Credit fără opțiune, de preferat 10 euro, perioada activa a contului 60 de zile și de gratie 300 de zile. Dacă îl ții doar să primești apeluri, aceasta metoda este cea mai eficienta de a tine numărul activ. Vei fi taxat la tarife standard, însă destul de măricele în UK.

Marius_093
Începător
Va multumesc frumos tuturor pentru timpul acordat si pentru sfaturi, ideea era ca eu sa pot primi apeluri sau mesaje din Romania, dar nici o verificare pe what’s up nu pot face deoarece nu pot primi codul Voi incerca si cu optiunea credit

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Mai are semnal acea cartela? Ai idee daca mai e activa?
Client Orange

Marius_093
Începător
Da, dar a intrat automat pe EE retea de aici …

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu conteaza la ce s-a conectat. Atata timp cat s-a conectat la ceva, inseamna ca SIM-ul e activ. In cel mai rau caz, daca crezi ca ar putea sa fie vreo problema cu operatorul EE, poti incerca o selectie manuala de retea, si vezi la ce alt operator din lista te poti conecta. Acuma, nu mi-e foarte clar cum se manifesta acea restrictie de roaming. Nu mai poti sa folosesti beneficiile din optiune, dar semnal isi ia SIM-ul? Si ar trebui sa afecteze si SMS-urile primite? Pentru apeluri primite, te taxeaza 10 centi/minut. Dar SMS-urile primite ar trebui sa fie gratuite... Asta daca nu cumva e vreo exceptie pentru cele primite de la numere scurte/speciale (cum probabil sunt cele folosite de WhatsApp). Poti sa faci un test, daca vrei. Trimite un SMS de pe un alt telefon pe numarul respectiv. Vezi daca se primeste. Daca da, inseamna ca problema e de taxare, si trebuie incarcat cu credit, pentru ca urmeaza sa te taxeze la tarif standard. Pentru a vedea tarifele standard pentru UK, poti arunca o privire aici: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie/
Client Orange

Marius_093
Începător
Salut, cand m am intors anul trecut in decembrie, expirase oferta, telefonul era inchis, l am reincarcat de pe telefonul meu direct cu optiune prin aplicatia orange, dar nu am primit nici un sms, pot sa intru la *100# dar degeaba pentru ca nu primesc mesaje, am incercat sa sun de pe telefonul meu dar nu face legatura, voiam sa il pot folosi, adica sa primesc apleluri sau mesaje chiar daca este nevesar sa incarc cu credit, de ecemplu am incercat aseara cu o cartela de a mea de orange, am pus o in telefon mi a aratat si numarul de romania pe care il am ios-ul si am incercat schimbare numar pe what’s up, dar nu puteam primi codul de verificare, aceeasi problema

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cartela de pe care ai incercat presupun ca e in regula, nu? Altfel, vei avea aceeasi problema si cu ea. Daca acea cartela e OK (nu a atins limita de roaming), posibil ca problema sa fie pe partea WhatsApp. Poate pur si simplu nu se trimit acele mesaje in primul rand. De-aia ziceam sa testam eventual cu un mesaj simplu, text, de pe un alt telefon, de pe care se poate trimite. De asemenea, doar in caz ca ar putea sa fie o problema specifica pe EE, cum ziceam si mai sus, poti incerca o selectie manuala de retea.
Client Orange

Marius_093
Începător
Voi incerca si revin ! Multumesc frumos deocamdata

DanielaH
Moderator
@Marius 093, te așteptăm să revii să ne spui ce variantă ai ales. Iar dacă te-au ajutat răspunsurile primite aici, te rugăm să-l marchezi ca soluție pe cel mai bun. Va fi util pentru toți utilizatorii aflați în situația ta. Mulțumim.