anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum imi activez roamingul in Germania?

Vasile1
Junior entuziast

Bună seara.

Sint in roaming. Cum activez cartela? Ca imi este blocata.

20 Răspunsuri 20

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Salut Vasile. Ai credit pe cont? Ai acces la MyOrange? Îți recomand să parcurgi acest topic cu diverse cazuri / situații în care te poți regăsi în roaming.

Vasile1
Junior entuziast

Da

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

De cât timp te regăsești în roaming? Dacă ai mai puțin de 2 luni, atunci poți activa opțiunea de 16euro (sper că ai atât pe cont) apelând la SelfCare *100#. Alegi ”2 - Roaming Internațional si mesag.vocală” apoi”2 Roaming” și apoi ”3 Opțiuni cu roaming”. După aceea alegi direct 6 - Opțiunea de 16euro.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Dacă ai mai mult de 3 luni în roaming și nu poți utiliza opțiune cu resurse, atunci activezi roamingul utilizând SelfCare (apel la *100#) și accesezi ramura de roaming, dar în loc să activezi opțiune cu roaming activeezi doar roamingul selectând 2 Activează Roaming (în loc de 3 Opțiuni roaming)

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

SelfCare cu apel *100# este apelabil în roaming și fară roaming activ. Deci folosește-l cu încredere.

Vasile1
Junior entuziast

Şi zice .ca este suspendata

delfinas
#StarMember

Daca ai depasit 3 luni petrecute numai in roaming, nu te mai ajuta nici o optiune, ci credit din care se consuma la pretul standard. Roamingul e doar pt deplasari temporare.

Ori iti iei cartela de acolo, ori mergi mai mult pe wifi.

DanielaH
Moderator

@Vasile1, ai reușit să activezi roaming-ul? Te așteptăm să revii cu mai multe detalii.

Vasile1
Junior entuziast

Bună ziua. .Am intrat in cont şi spune .ca serviciul roaming nu poate fi activat. Cartela este suspendata.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Vasile1: Ai menționat că ”ai credit pe cont” și am considerat că ESTE ACTIV. În această situație, rămâne să reîncarci (credit sau opțiune cu resurse) în condițiile/contextul menționat anterior (dependent de durata utilizării numărului în roaming).

Vasile1
Junior entuziast

Bine. Mulțumesc. O să incarc cu credit, super să meargă

Vasile1
Junior entuziast

Scuze pentru ortografie.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Activează direct opțiune de 12euro (dacă încarci din MyOrange) cu resurse (sau de 16euro dacă ai nevoie de mai multe date mobile), și ai mai puțin de 2 luni în roaming.

Edit: dacă vei utiliza credit, acesta se va consuma repede (la tarife standard) fără o opțiune cu resurse activată. Utilizezi credit doar dacă ai peste 3 luni de când te afli în roaming.

Alexandru13
Explorator

Salut @Vasile1 , 

Pe langa sugestiile de mai sus, verifica mai intai setarile din telefon daca ai roamingul activat. Mergi la setari, mobile networks, si activezi data roaming. Uneori de acolo este problema.