anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum aflu daca romingul este activ

AN92
Junior

Buna, aseara am activat optiunea de 16€ cu roming, iar azi cand am ajuns in Ungaria am ramas fara internet, nu m-am putut conecta la datele mobile. Cum pot afla daca am romingul activ? Sau pot verifica in alta parte, ca nu am cont in My Orange? Specific ca am putut suna si am trimis sms. Problema este doar la internet.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@AN92: Dacă doar pe "date mobile" ai problema respectivă, atunci roamingul e activat, însă verifică 2 aspecte: posibil să ai în telefon neactivate "date mobile în roaming" sau poți încerca să te conectezi la altă rețea (operator) de telefonie mobilă disponibil local. Spor.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@AN92: Dacă doar pe "date mobile" ai problema respectivă, atunci roamingul e activat, însă verifică 2 aspecte: posibil să ai în telefon neactivate "date mobile în roaming" sau poți încerca să te conectezi la altă rețea (operator) de telefonie mobilă disponibil local. Spor.

@FLo1 mulțumesc frumos, am rezolvat problema. Nu aveam activat romingul din telefon de la setari-conexiuni-retele mobile

FLo1
#StarMember

@AN92: Mă bucur că ai rezolvat problema menționată. Era de așteptat să fie aceasta cauza, atât timp cât serviciile de voce erau funcționale. Numai bine! 

@FLo1 imi cer scuzeca te mai deranjez cu o intrebare. Cu optiunea de 16€ pe cartela, daca suni din Austria in Romania dar tot pe cineva din orange, intra la categoria de nelimitat in retea? Nu la minute internationale....

FLo1
#StarMember

@AN92: Atât timp cât apelezi din roaming, intră la categoria ”apeluri în roaming”. ”Apeluri internaționale” sunt acelea efectuate din România către numere din alte țări. Cât privește partea cu ”nelimitat”-ul.... în roaming există totuși acea limită ... .rezonabilă, adică vei vedea în contul tău din MyOrange numărul de minute alocate opțiunii de 16euro, adică vreo 600 minute din cele 2000 total. Oricum consumul de resurse în roaming (din extraopțiuni) sunt monitorizate astfel încât să nu depășești 50% în roaming în ultimile 123 de zile (4 luni). Ulterior vei putea apela/primi apeluri sau utiliza date mobile doar pe credit la tarife standard.

Dacă mai ai neclarități, revino pe topic. Numai bine.