anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Consum minute roaming, fara a fi iesit din tara

imch
Cunoscător certificat
Buna ziua, azi am avut urmatoarea situatie: am constatat in Cronos, My Orange, ca pe numarul mamei mele (75 de ani) sunt inregistrate 4 minute de roaming consumate in Turcia, SUA, Canada, Rusia, China, etc. Acum, mama mea abia daca a iesit din apartament, dar'mite din tara, drept pentru care am intrat pe chat cu cei de la Customer Service sa intreb de unde sunt aceste minute. Domnisoara cu care am vorbit mi-a raspuns ca probabil a fost sunata din una din tarile din lista (altele decat SEE) si de aceea s-au consumat minutele din roaming. Asta m-a bagat complet in ceata! Roamingul nu este exclusiv pentru situatia in care esti in afara tarii? Va rog frumos sa ma luminati, ca nu mai pricep nici moarta de ce e asa!
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Da, este vorba despre opțiunea Go World (https://www.orange.ro/roaming/abonament/optiunea-go-world/index.html) care conține 60 de unități (minute/ SMS-uri) - aceasta are valabilitate nelimitată și minutele neconsumate rămân pe cont pe termen nelimitat. Probabil că cele 4 minute au fost consumate în trecut, după activarea opțiunii, restul rămân valabile pentru când va pleca din nou într-una dintre țările în care opțiunea se declanșează, fără să se mai achite din nou 9 euro.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

FaraUnID
Campion certificat
Roamingul este pentru situatia in care telefonul este inregistrat intr-o retea care nu se afla pe teritoriul Romaniei. Daca mama ta locuieste in zone de granita este posibil sa fi experimentat roaming-ul involuntar. Asta daca nu sunt ceva erori de facturare din partea Orange.

imch
Cunoscător certificat
Mama mea locuieste in capitala... Nu a fost in ultimele 6 luni in apropierea vreunei granite. Oricum, costul este zero, dar pe mine m-a bagat in ceata raspunsul pe chat. Deci eu stiu corect, atata vreme cat esti in tara, nu se consuma minute din roaming, indiferent cine de unde te suna, nu? (evident, exceptand situatia mentionata de tine, FaraUnID).

Jay
Campion certificat
De asta n-am mai auzit.. Nu ai cum sa fii taxat pentru ca te-a sunat cineva din afara țării.. Poate sa fie vreo redirectionare catre vreun numar ciudat.. Nu poti sa vezi convorbirile detaliat?

Trixen_old
Cunoscător
Subscriu la afirmatia lui @FaraUnID! Daca locuiesti intr-o zona oarecum de granita, se intampla adesea sa iti treaca in roaming. Spre exemplu, am patit frecvent asta cand faceam drumuri Bucuresti-Timisoara cu trecere prin Craiova - Drobeta-Turnu Severin si telefonul meu "sarea" la sarbi pe langa Orsova. Am dezactivat datele mobile in roaming din telefon si cam atat. O alta varianta este sa selectezi manual reteaua si astfel sa fortezi telefonul sa ramana in Orange. Daca insa mama ta nu locuieste intr-o astfel de zona si nu a calatorit, deschide o sesizare pentru a investiga situatia. Este relativ usor sa dovedesti ca nu avea cum calatori in SUA, Turcia, Canada si Rusia - mai ales in ultimele 2-3 luni de cand cu Covid-ul 🙂 Eu as lua legatura prin chat cu un consultant si as cere apoi conversatia pe mail. Este posibil sa fie necesar sa platesti totusi aceste costuri acum, insa se vor scadea din factura emisa dupa ce investigatia va fi luat sfarsit. De-a lungul anilor, am mai avut si eu cateva probleme cu facturi "incarcate" din motive tehnice, insa de fiecare data mi-am recuperat banii fara probleme. Apelurile primite nu te costa, deci explicatia primita a fost gresita.

FaraUnID
Campion certificat
Poate sunt apeluri internationale si facturate gresit ca si apleuri de roaming.

imch
Cunoscător certificat
@Trixen: pai pe chat am vorbit cu un consultant, care mi-a dat raspunsul din enunt. Costul este zero, dar mie mi-a fost teama sa nu cumva sa creasca numarul acestor minute si, implicit, sa genereze costuri. Ce cred eu ca s-a intamplat (dupa ce am sapat in contul My Orange) e ca se inregistreaza niste convorbiri (sau minute de net) consumate intr-adevar de mama mea in israel acum un an jumate sau chiar mai mult. A avut atunci o optiune Go world, pe care o dezactivasem. De ce apar acum? Ce legatura au cu consumul in 2020? Dumnezeu cu mila! Dar semne de intrebare mi-a ridicat fix raspunsul celor de pe chat la intrebarea mea, ca ma temeam ca s-a schimbat ceva in asezarea si interpretarea produselor.

DanielaH
Moderator
@imch, poți pune, te rog, un screen shot cu informația de la Cronos? Unde îți apar cele 4 minute?

imch
Cunoscător certificat
@Jay: nu apare nimic in convorbiri ca fiind apel roaming, m-am uitat. Vezi mai sus raspunsul pentru Trixen, cred ca am gasit ce e cu minutele alea, dar m-a speriat consultantul cu care am vorbit pe chat :-).

Trixen_old
Cunoscător
@imch: in ianuarie 2019 am avut si eu probleme cu optiunea Go World, in sensul ca am activat-o azi (mesaj de confirmare primit pe telefon in acest sens), doua zile mai tarziu eram in SUA, iar la factura am fost incarcat pentru consum in SUA si a aparut ca optiunea a fost activata mai tarziu. Luat legatura prin chat, s-a verificat situatia, mi-au reglat la factura urmatoare, eroare a sistemului de facturare. Iti tin pumnii sa primesti un raspuns avizat si te rog sa ne zici si noua apoi, sa invatam 🙂

imch
Cunoscător certificat
@DanielaH: un print screen atasat. Dar repet, cred ca am gasit de unde este. De lucrat ar fi la raspunsul celor de la CS :-). Ei m-au speriat...

DanielaH
Moderator
Da, este vorba despre opțiunea Go World (https://www.orange.ro/roaming/abonament/optiunea-go-world/index.html) care conține 60 de unități (minute/ SMS-uri) - aceasta are valabilitate nelimitată și minutele neconsumate rămân pe cont pe termen nelimitat. Probabil că cele 4 minute au fost consumate în trecut, după activarea opțiunii, restul rămân valabile pentru când va pleca din nou într-una dintre țările în care opțiunea se declanșează, fără să se mai achite din nou 9 euro.

FaraUnID
Campion certificat
Din seria operatorii Call Center spun lucruri trasnite, imi vine in minte un clip de pe youtube in care un operator call center Telekom explica unui abonat faptul ca abonamentul acestuia fusese restrictionat pe motiv ca a vorbit mai mult de 24 de ore intr-o singura zi la telefon..... Ce e alea ?!?!?!? Cat priveste informatiile afisate in My Orange -> Cronos, exista abonati carora sistemul le afiseaza informatii despre Wap Unlimited, Optiuni BlackBerry si alte servicii care au iesit de ani buni din oferta comerciala a operatorului. Restul sunt mici detalii!

imch
Cunoscător certificat
@ DanielaH: bine de stiut ca asta este. Habar nu aveam ca mai poate folosi optiunea si pe viitor. Multumesc pentru lamurire. @ FaraUnID: din cate stiu eu este posibil sa vorbesti mai mult de 24 de ore intr-o zi daca faci teleconferinte cu mai multi participanti. Daca am 4 oameni intr-un apel initiat de mine si apelul dureaza 10 minute, sunt contorizate 4 apeluri distincte. Eu asa stiam ca e.

FaraUnID
Campion certificat
Prin definitie ziua are 24 de ore. S-a modificat ceva si nu stiu eu? Probabil ca la Telekom a fost inventata inventat ziua cu 30 ore, cum si la Orange luna calendaristica are 29 zile (posesorii de prepay stiu ce vreau sa spun cu asta), sau in cazul constructorilor de drumuri pentru care 1 KM are 800 de metri. Cat timp traim in Romania, este destul de greu sa ma mai surprinda ceva!