anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cat timp poti folosi numarul de telefon de pe abonament in roaming?

Iosifben
Începător
Salutari!
Am inceput studiile in Danemarca si am urmatoarea nelamurire legata de roaming si numarul meu de telefon.
Am un iPhone 13 Pro, Dual SIM. Folosesc eSIM de la Orange si pe langa am o cartela SIM locala.
Am inteles ca dupa 3 luni, numarul de telefon expira in roaming si vei fi taxat. Ce inseamna asta?
Nu planuiesc sa folosesc cartela Orange aici, si mai degaraba sa o pastrez pe cand ma intorc in tara. Pe langa asta, numarul de telefon e asociat cu banca din RO si nu as vrea sa expire numarul.
Abonamentul Orange o sa fie incontinuare platit.
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Iosifben, bun venit in Comunitate. Abonamentul nu expiră (doar daca nu-l plătești, ți-l închid), stai liniștit, doar că după 3 luni de stat mai mult în străinătate, nu se va mai consuma din resursele incluse in abonament, ci faci extracost. Vei plati separat ce consumi, la prețul zonei în care te afli. Din fericire, mergi într-o țară din SEE și tarifele in roaming sunt rezonabile. Dacă ai nevoie de numărul Orange doar pt relația cu banca, costul va fi mic. Pentru restul, folosești cartela daneză și rețele wifi.

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

Vio73
#StarMember
Salutare! Cam după maxim 120 de zile teoretic, dar practic, s-ar putea să fie mai devreme. Cartela poți s-o reîncarci cu credit, dar se va consuma foarte repede, dar la abonament, vei avea costuri destul de mari. Te sfătuiesc să iei un prepay local și să folosești la greu wathapp pentru ceea ce îți trebuie pentru acasă, dacă ai posibilitatea să folosești wifi. Alte variante sunt mult mai costisitoare! Baftă!

delfinas
#StarMember
Iosifben, bun venit in Comunitate. Abonamentul nu expiră (doar daca nu-l plătești, ți-l închid), stai liniștit, doar că după 3 luni de stat mai mult în străinătate, nu se va mai consuma din resursele incluse in abonament, ci faci extracost. Vei plati separat ce consumi, la prețul zonei în care te afli. Din fericire, mergi într-o țară din SEE și tarifele in roaming sunt rezonabile. Dacă ai nevoie de numărul Orange doar pt relația cu banca, costul va fi mic. Pentru restul, folosești cartela daneză și rețele wifi.