anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

calcul net see

roby11
Junior entuziast

Poate cineva sa-mi dea exemplu matematic de calcul net SEE?

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@roby11: Bun venit în Comunitate. Pentru calculul volumului de date disponibil în roaming dar și alte măsuri de luat când intenționezi să călătorești în roaming regăsești în acest topic

Revenind, ca un calcul simplu la întrebarea ta, formula de calcul este:

FLo1_0-1693282328172.png

Concret, la opțiunea de 12euro, ai 12x2/1,8 = 13,33GB. La 16euro, ai 16x2/1,8 = 17,78GB. Numai bine.

 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

arsradu
#StarMember

Salut,

Cred ca o sa avem nevoie de ceva mai multe detalii. La ce fel de calcul te referi?

Client Orange

FLo1
#StarMember

@roby11: Bun venit în Comunitate. Pentru calculul volumului de date disponibil în roaming dar și alte măsuri de luat când intenționezi să călătorești în roaming regăsești în acest topic

Revenind, ca un calcul simplu la întrebarea ta, formula de calcul este:

FLo1_0-1693282328172.png

Concret, la opțiunea de 12euro, ai 12x2/1,8 = 13,33GB. La 16euro, ai 16x2/1,8 = 17,78GB. Numai bine.

 

roby11
Junior entuziast

Si cand am de ex un FUN11 dar cu tot felul de bonusuri si reduceri si in plus face parte dintr-un grup family iar unele nr au un pret redus ca sunt "imperecheate" cu altele si astfel beneficiaza de alti euro reducere, cum pot sa fac calculul? Cum aflu pretul pe nr ce reiese din pachet? E pretul total abonament impartit la nr numerelor?

Consider să iei în considerare valoarea abonamentului (euro fără TVA) și fără reducerile aplicate ulterior. La un FUN11 ar trebui să ai (sper să nu greșesc) cam 10,27GB disponibil în roaming SEE. 

roby11
Junior entuziast

Flo, asa ziceam si eu, dar realitatea este cu totul alta....La iesirea din tara am primit mai putin fata de tot ce scrie in my orange sau ce zic operatorii atat telefonic cat si fizic in centre Orange...

@roby11: Sunt două aspecte referitoare la mesajul primit ”la ieșirea din țară”: Ți s-a menționat o cantitate mai mare în SMS decât aveai disponibil? Sau te referi la limita permisă a fi consumată în roaming?  

roby11
Junior entuziast

si in plus, daca sunt in roaming in timp ce se schimba perioada de facturare si se reimprospateaza si resursele, se intampla la fel si cu datele see?

DA, bineînțeles. Dar grijă la perioada de ședere în roaming și consumurile aferente, astfel încât consumurile naționale din ultimile 123 de zile să fie mai mari cantitativ (cumulat) decât consumurile din roaming (cumulat) din ultimile 123 de zile.

roby11
Junior entuziast

 Stati ca m-am edificat....modificarile de abonamente au fost facute si au intrat in vigoare la o alta data fata de cea de facturare...deci am primit partial resurse....e simplu...

Ca fapt divers ieri puteam accesa *100#, azi nu am acces, nu merge, asta aici in tara...

Multumesc pentru ajutor!

 

E OK dacă s-a clarificat situația. 

Despre accesare *100#, posibil să fie o problemă temporară. La abonament actualizarea resurselor nu este în timp real, ci la un interval de 48-72 ore. Numai bine.