anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Există în România tehnologia 5G SA?

Dimitrie569
Junior

Există în România tehnologia 5G SA (de sine stătător)? Dacă da, unde? Că în bacău nu am găsit... doar NSA

(Notă: testul din imaginea de mai jos a fost efectuat cu opțiune de 6€ , deci 5g-ul e standard, fără + )

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Din păcate, la noi în țară nu s-a implementat acest standard și nici nu cred că se va implementa în curând. Este o problemă mare la anumiți operatori, printre care și Orange, care au avut și încă au pe scară largă echipamente chinezești, care nu mai pot fi utilizate pe tehnologia 5g, iar înlocuirea acestora cu vendori europeni, necesită costuri uriașe și de aici și stagnarea în implementarea mai rapidă și pe scară mai largă a tehnologiei respective.

Deci nu știu dacă se va implementa în următorii ani la noi standardul SA!

Referitor la 5g/5g+, pe telefon nu apare, doar că anumite abonamente /cartele prepay au acces la viteze de până la 500 Mbps , deci asta ar însemna standard 5g, iar altele, la viteze mai mari, adică de 1200 și chiar mai mult, deci 5g+. Sigur, asta în funcție de cum suportă rețeaua și ce dispozitive sunt folosite (care să suporte asemenea viteze).

De exemplu, dacă vorbim pur teoretic, acolo unde există acoperire 5g în banda N1, se poate încadra destul de bine la viteze de 5g, iar unde este N 78, se suportă viteze 5g+, adică mai mari de 500 Mbps. Repet, nu scrie pe ecranul telefonului 5g+, ci doar 5g.

Uite, de exemplu o astfel de viteză 5g+, la mine în oraș (Pitești):

Vio73_0-1728274034475.jpeg

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember

Salut,

Cateva mentiuni:

  1. 5G SA nu exista momentan din cate stiu la niciun operator din Romania.
  2. 5G+ nu exista decat la nivel de marketing. Nu o sa-ti apara niciodata "5G+" pe ecran, indiferent de optiunea folosita.
Client Orange

Ai dreptate 5G+ nu va apărea niciodata pe ecran (cel puțin nu în viitorul apropiat).

Confirm că și la Constanța am găsit doar 5G NSA.

Însă sunt mulțumit de viteze

1000001166.jpg

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Din păcate, la noi în țară nu s-a implementat acest standard și nici nu cred că se va implementa în curând. Este o problemă mare la anumiți operatori, printre care și Orange, care au avut și încă au pe scară largă echipamente chinezești, care nu mai pot fi utilizate pe tehnologia 5g, iar înlocuirea acestora cu vendori europeni, necesită costuri uriașe și de aici și stagnarea în implementarea mai rapidă și pe scară mai largă a tehnologiei respective.

Deci nu știu dacă se va implementa în următorii ani la noi standardul SA!

Referitor la 5g/5g+, pe telefon nu apare, doar că anumite abonamente /cartele prepay au acces la viteze de până la 500 Mbps , deci asta ar însemna standard 5g, iar altele, la viteze mai mari, adică de 1200 și chiar mai mult, deci 5g+. Sigur, asta în funcție de cum suportă rețeaua și ce dispozitive sunt folosite (care să suporte asemenea viteze).

De exemplu, dacă vorbim pur teoretic, acolo unde există acoperire 5g în banda N1, se poate încadra destul de bine la viteze de 5g, iar unde este N 78, se suportă viteze 5g+, adică mai mari de 500 Mbps. Repet, nu scrie pe ecranul telefonului 5g+, ci doar 5g.

Uite, de exemplu o astfel de viteză 5g+, la mine în oraș (Pitești):

Vio73_0-1728274034475.jpeg

Baftă!