anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Taxare apel din Romania catre numar in roaming in UK

Laura94
Junior
Buna. Știe cineva dacă eu sunt in Anglia și ma suna cineva pe numărul meu de România din România, acea persoana va fi taxată? Sau voi fi taxată doar eu?
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Laura!

In cazul in care tu te afli in Anglia si esti apelata de un numar Orange din Romania, cat timp persoana respectiva are minute in retea/nationale incluse, nu este tarifata suplimentar, ci consuma din resurse. Doar tu vei fi tarifata deoarece pe 1 ianuarie 2021, Marea Britanie si Gibraltar au iesit din Spatiul Economic European, in conformitate cu acordul de retragere dintre Uniunea Europeana si Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord.


Din pacate, nu exista momentan optiuni cu resurse de minute sau trafic de date in aceste tari. Insa, vrem sa stii ca s-a modificat doar modul de tarifare, functionalitatea serviciului a ramas la fel ca pana acum.
In intervalul 1 iulie – 30 septembrie, vom avea tarifele promotionale de mai jos aplicabile in roaming pentru Marea Britanie si Gibraltar.


Tarife abonament cu TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.119 Euro / min
  • Apel primit: 0.119 Euro/min
  • Apel local: 0.119 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.547 Euro / min
  • SMS: 0.119 Euro
  • Trafic date: 0.0119 Euro /MB (12.19 Euro/GB)
  • MMS: 0.119 Euro

Tarife PrePay fara TVA:

  • Apel efectuat: SEE: 0.10 Euro / min
  • Apel primit: 0.10 Euro/min
  • Apel local: 0.10 Euro/min
  • Apel efectuat tari non-SEE: 1.3 Euro / min
  • SMS: 0.10 Euro
  • Trafic date: 0.010 Euro /MB (10.24 Euro/GB)
  • MMS: 0.10 Euro

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Laura94
Junior
Acesta este un răspuns oficial, din partea unul operator, nu?

delfinas
#StarMember
Da, Orange Assistant e angajat Orange si ti-a dat un raspuns oficial si documentat.

Sosso
Începător
Buna, Laura! Vei fi taxata tu! Si acum s-a schimbat tariful, am vorbit aproape 2 ore in Romania, m-a taxat cam multicel! din pacate optiunea de roaming nu se mai aplica pentru uk, ca au iesit din Ue

GEKO
Explorator

Buna ziua. Am sunat zilele acestea pe cineva care este in Irlanda (este in SEE) vreo 10 minute si observ ca am fost taxat ptr. asta pe ultima factura desi am abonamentul Smart Plus 20 cu minute internationale incluse. Aveti idee de ce?