anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Nu pot configura functiile de chat

DanielCRO
Junior
Salut, am o problema. Nu pot configura functiile de chat, este blocat la Se configureaza, am incercat toate variantele gasite de pe internet, nu vrea sa functioneze, a mers acum cateva luni, dar de prin ianuarie, februarie nu a mai mers deloc, ce as putea sa fac? Pot trimite doar MMS-uri, inainte puteam sa aleg intre RCS si MMS, acum nu mai am cum. Am ultimele versiuni la Carrier Service si la aplicatia MEssages, telefonul este un Huawei P Smart Z. Aparent nici fratele meu nu le poate folosi, el are telefon Motorola One Fusion Plus.
Mersi.
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @DanielCRO, ‏‏‎ ‎ Cred ca am gasit o solutie pentru problema. Intra te rog pe acest link pentru a dezactiva functiile chat de pe numarul tau. https://messages.google.com/disable-chat Alegi tara, introduci numarul de telefon si apoi confirmi cu codul din SMS. Dupa ce ai facut acest lucru, mergi in setari la telefon, aplicatii si sterge datele pentru aplicatia Messages si Carrier Services apoi alege "Opriți forțat" pentru ambele. Da un restart la telefon, activeaza datele mobile si incearca din nou sa activezi functia chat. ‏‏‎ ‎ Te astept cu noi vesti dupa ce ai facut acesti pasi.

Vizualizare soluţie în postul original

31 Răspunsuri 31

RafaHelper
#StarMember
@DanielCRO, poți sa îmi spui daca ai 2 cartele in telefon sau ai doar cartela de Orange? Daca ai 2 cartele pe ce slot e pusa cartela Orange, 1 sau 2?

DanielCRO
Junior
Am o singura cartela. Dar problema e la fel si pe celelalte telefoane cum am mentionat anterior, nu doar pe telefonul meu.

RafaHelper
#StarMember
In regula @DanielCRO. Am văzut ca problema persista pe mai multe telefoane si te-am întrebat pentru ca alți utilizatori au rezolvat problema punând cartela pe slotul 1 al unui telefon dual-sim. ‏‏‎ ‎ Înainte de a încerca recomandarea mea pentru a activa funcția de chat, poți sa verifici următoarele sa îmi spui daca totul e setat: - asigurate că telefonul e conectată la internet, sa ai datele active si semnal bun. - verifica ca aplicația de mesagerie prestabilită sa fie Messages (daca nu sti cum se face sa imi spui). ‏‏‎ ‎ Daca ai verificat cele de mai sus si totul este in regula încearcă pașii de mai jos si spune-mi daca s-a activat. Deschide aplicația "Messages". Atinge "Mai multe"(3 puncte verticale) apoi -> "Setări" apoi -> "Avansate". Selectează "Număr de telefon" si modifica cu numărul de telefon corect asociat cardului SIM(adică numărul tau de telefon). Atinge OK si încearcă din nou sa configurezi funcția chat. Poți încerca si un restart la telefon după acești pași. ‏‏‎ ‎ Sa îmi spui daca a funcționat.

DanielCRO
Junior
Am incercat si asta, tot nu functioneaza. Tot e blocat la Se configureaza.

RafaHelper
#StarMember
@DanielCRO imi pare rau ca nu merge, va trebui sa apelezi la Orange. Sunt curios de ce vrei sa activezi funcția chat, mesaje simple poți trimite si fără ea activa?

DanielCRO
Junior
Am folosit-o la inceput de an si m-am invatat cu ea, nu mai am limitari la un nr de caractere parca. Practic era ca messengerul de la facebook.

RafaHelper
#StarMember
Eu personal nu am activa funcția de chat si pot trimite mesaje cu caractere nelimitate. Poți citi aici mai multe despre funcția chat si ce aduce in plus: https://www.orange.ro/servicii/chat-messages/ Poate ști sau nu, dar daca vrei sa trimiți stickere, imagini, locatie, video sau mesaje vocale si destinatarul trebuie sa aibă funcția chat activa.

Salut, DanielCRO! Am verificat si functia de Chat Mess nu este disponibila pentru modelul tau de telefon. Poti verifica aceasta informatie pe site-ul Orange aici: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/huawei-p-smart-z-64gb-dual-sim-green , la sectiunea ,,Retea si conectivitate''.

delfinas
#StarMember
M-am gandit si eu ca la telefoanele Huawei nu merge functia asta, cel putin la cele pe care le am eu: P30 Pro si Mate20 Lite. La ambele imi scrie ca "Se configureaza", chiar daca pe unul am Orange si pe unul am Vodafone si am aplicatia "Messages" actualizata.

RafaHelper
#StarMember
Salut @DanielCRO, ‏‏‎ ‎ Cred ca am gasit o solutie pentru problema. Intra te rog pe acest link pentru a dezactiva functiile chat de pe numarul tau. https://messages.google.com/disable-chat Alegi tara, introduci numarul de telefon si apoi confirmi cu codul din SMS. Dupa ce ai facut acest lucru, mergi in setari la telefon, aplicatii si sterge datele pentru aplicatia Messages si Carrier Services apoi alege "Opriți forțat" pentru ambele. Da un restart la telefon, activeaza datele mobile si incearca din nou sa activezi functia chat. ‏‏‎ ‎ Te astept cu noi vesti dupa ce ai facut acesti pasi.

DanielCRO
Junior
Solutia asta a functionat, mersi.

RafaHelper
#StarMember
Ma bucur @DanielCRO! :) A necesitat puțin mai mult efort dar ma bucur ca am găsit soluția la problema ta.

Dan_Danciulescu
Începător
La mine a mers. Am asa: - Telefon Xiaomi Mi A3 -- SIM pe slotul 2, (pentru că am şi card MicroSD şi nu merge pus pe slot 1) - Acolo unde am introdus numarul de telefon, l-am pus cu 07... L-am restartat, apoi şi mi-a apărut conectat. !!! Dar înainte de restart, am golit cache la Messages şi la Carrier Services, cu telefonul. în mod avion

iulian_r1
Începător
Salutare! Aceeasi problema o am si eu. Nu reusesc sa activez functiile de chat pe serviciul de mesagerie. Mentionez ca m-am portat la Orange, de la Digi, pe 20.08.2022. Am urmat toti pasii recomandati de voi aici si nu se activeaza. Telefonul este Sony Xperia 5 III si este compatibil cu chat mess. Ce ar trebui sa fac? Multumesc!

RafaHelper
#StarMember
Salut @iulian_r1, Daca nu ai reusit iti recomand sa contactezi serviciul support Sony si te vor ajuta ei cu aceasta problema. +40 372723019 Ore de funcţionare: De luni până vineri: 09:00 - 17:00