anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problemă cartela SIM?

Cosmin19
Junior

Salutare, am vrut astăzi să adaug un nou contact in agenda și m-am lovit de eroarea "Nu s au putut salva modificările de contact" - aceasta eroare, o primesc doar când doresc sa adaug numărul pe cartela SIM, dacă optez pentru salvarea pe adresa de Gmail, se poate salva cu succes.

Edit: folosesc un Xiaomi redmi 10, android.

1 Soluţie acceptată‚

Numele era mai lung de 16 caracere și posibil chiar cu diacritice? Adică se acceptă maxim 16 caractere și fără diacritice.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

FLo1
#StarMember

@Cosmin19: Bun venit în Comunitate. Ce fel de informații dorești să salvezi pe SIM? Ideea este că pe SIM câmpurile aferente informațiilor unui contact sunt limitate atât ca diversitate cât și ca lungime caractere permise. De aceea pe SIM, dacă vrei să ai contacte salvate, pe lângă NUME, poți eventual doar un singur număr de telefon. 

Revino pe topic pentru alte detalii. Numai bine.

Pai de exemplu, caz real: am vrut sa salvez numărul unui coleg de muncă. I-am băgat numele, numărul de telefon, am ales cartela SIM și primesc eroarea pe care am scris o mai sus. 

 

Numele era mai lung de 16 caracere și posibil chiar cu diacritice? Adică se acceptă maxim 16 caractere și fără diacritice.

mihai_13
Maestru

posibil sa fi  depasit limita  de numere  pe care le salvezi pe sim - parca 250  incap (nu sunt sigur)

Sau mai ai varianta sa salvezi numarul in  telefon/sau cont google dupa care incearca sa il transferi pe sim 

  1. Accesează Contacte ⇒ Mai multe/Opțiuni  ⇒ Import/Export 
  2. Mai departe, alegeImport/Export contacte ⇒ Export pe cartela SIM ⇒ Selectare  contacte ⇒ Efectua  -asa se transfera pe samsung dar   este indentic pe toate telefoanele cu android

FLo1
#StarMember

@Cosmin19: Ai reușit să adaugi numărul dorit pe SIM? 

Da, aparent, pot salva numerele de telefon chiar și folosind diacritice, dar nu mă lasă să le salvez dacă depășesc 16 caractere.

Mulțumesc.

DanielaH
Moderator

@Cosmin19, mulțumim pentru marcarea soluției! Să înțeleg că s-a rezolvat problema?

Buna seară, da, s a rezolvat. Mulțumesc.

@Cosmin19: Te așteptăm în Comunitate și cu alte contribuții, întrebări sau idei cu și despre tehnologie. Numai bine.