anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De cate ori pot recupera o cartela reincarcabila prepay de la orange?

Gin
Junior
Buna! am si eu o nelamurire
De cate ori pot recupera o cartela reincarcabila prepay de la orange ,daca pe prima am rupt o din greseala si urmeaza sa o recuperez zile pentru ca este important numarul pentru mine,deci daca ar fi sa pierd cartela iar mai pot recupera numarul a treia oara?multumesc
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Poţi solicita gratuit schimbarea cartelei SIM PrePay

  • dacă SIM-ul tău este defect
  • dacă ai nevoie de un format diferit (4G, microSIM / nanoSIM / SIM standard)

Pentru celelalte situații (pierdere, furt, cartela deteriorată) schimbarea cartelei SIM costă 1.92 euro (TVA inclus) 

Locațiile în care poți cere o schimbare de SIM sunt :

  • dacă SIM-ul este defect/ deteriorat sau ai nevoie de un format diferit: în orice magazin din reţeaua Orange (Orange Shop, francize, parteneri)
  • daca SIM-ul a fost pierdut sau furat: doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri) 

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Razvan
#StarMember
Da, se poate recupera numărul, ori de câte ori ai nevoie, însă trebuie doar să te prezinți în Shop. Însă pentru următoarele s-ar putea să plătești o taxă în magazin, dacă perioada este mai mica de 1 an de la ultima înlocuire.

FLo1
#StarMember
Buna. Daca esti pe abonament e mai simplu. Vezi link-ul urmator: https://www.orange.ro/help/cum-schimb-cartela-sim-pentru-un-abonament-95 Pentru prepay: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-schimb-cartela-sim-prepay-70

Gin
Junior
Multumesc pentru amabilitate !

Razvan
#StarMember
Și eu îți mulțumesc 🙂 @flo, este pe prepay.

Gin
Junior
Sunt pe prepay

FLo1
#StarMember
@Razvan: am vazut. Insa am prezentat ambele cazuri pentru ca stiam ca sunt abordari diferite.

Gin
Junior
Va multumesc!Si somn usor va urez

Razvan
#StarMember
Ok, acum am citit mai cu atenție. Oricum, ideea este să meargă în Shop să schimbe cartela prepay că în Orange Store sau la parteneri Orange sunt șanse mari să o încalțe cu un abonament pe 6 luni.

FLo1
#StarMember
@Razvan: ai vazut de ce sunt diferente.... 🙂 Oricum, exceptand cazurile prea frecvente, SIMul la prepay mereu se schimba contra cost, exceptie cazurile de incompatibilitati cu telefonul. Altfel, pierderile, deteriorarile SIMului sunt taxate.

Anca07
#StarMember
@FLo_1: am schimbat de cateva ori cartela pe prepay si nu a fost contracost; am schimbat-o pentru ca nu mai aveam semnal.

FLo1
#StarMember
@Anca07: "pentru ca nu mai aveai semnal". Deci n-ai pierdut-o? Deci n-ai deteriorat-o fizic? Nu a fost o interventie cauzata de tine? Nu a fost cu repetitie in ultimul an? Atunci foarte bine, logica ti-e buna! Esti un caz fericit, fiind intr-unul dintre cazurile in care inlocuirea SIMului nu e taxata.

DanielaH
Moderator

Poţi solicita gratuit schimbarea cartelei SIM PrePay

  • dacă SIM-ul tău este defect
  • dacă ai nevoie de un format diferit (4G, microSIM / nanoSIM / SIM standard)

Pentru celelalte situații (pierdere, furt, cartela deteriorată) schimbarea cartelei SIM costă 1.92 euro (TVA inclus) 

Locațiile în care poți cere o schimbare de SIM sunt :

  • dacă SIM-ul este defect/ deteriorat sau ai nevoie de un format diferit: în orice magazin din reţeaua Orange (Orange Shop, francize, parteneri)
  • daca SIM-ul a fost pierdut sau furat: doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri)