anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Centrala antiefractie - diferenta intre incarcarea cu credit si optiunea minute pentru cartela prepay

Vlad_23
Începător
Am o cartela prepay montata intr-o centrala antiefractie care imi trimite smsuri de stare. Care varianta de incarcare trebuie sa o folosesc tinand seama ca imi trebuie cat mai multe smsuri nationale, celelalte servicii fiindu-mi nefolositoare, credit sau optiune voce/sms?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil

Ca sa-ti raspund la intrebarea din titlu: diferenta intre cele doua e ca, in cazul incarcarii cu credit (si fara optiune), vei fi taxat la tariful standard pentru fiecare SMS/ apel/ MB internet. Pe cand, in cazul optiunii, ai un bundle de SMS/ minute si net incluse in acea optiune, din care poti consuma in limitele mentionate pentru fiecare in parte.

 

Incarcarea cu credit e avantajoasa daca:

1. nu vrei o optiune lunara cu minute/sms/net incluse, caz in care vei fi taxat pentru fiecare in parte. Nu stiu de ce ai vrea asta, dar poate pentru unii e un avantaj.

2. ai deja o optiune activa, de valoarea respectiva, iar creditul va fi retras automat in momentul reactivarii ei.

 

Incarcarea cu optiune e avantajoasa daca nu vrei sa fii taxat la fiecare SMS/apel facut/MB de trafic, din credit.

 

Personal iti recomand sa-ti activezi o optiune cu minute si SMS, in functie de nevoile tale.

 

Pentru mai multe SMS-uri nationale, optiunile incep de la 5 Euro, si ai asa:

1. la 5 Euro, 1000 de minute si SMS-uri nationale

2. la 6 Euro, 2000 de minute si SMS-uri nationale

 

Celelalte optiuni de 8/10/12 euro iti ofera acelasi nr de SMS-uri nationale (2000), deci nu cred ca te vor avantaja.

 

Pentru mai multe informatii: https://www.orange.ro/prepay/

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FaraUnID
Campion certificat
Optiunea de 4 euro ce ofera: - NELIMITAT minute si SMS in retea timp de 30 de zile; - 100 de unitati care pot fi utilizate ca si minute nationale, minute internationale catre fix sau SMS nationale

Neaplicabil

Ca sa-ti raspund la intrebarea din titlu: diferenta intre cele doua e ca, in cazul incarcarii cu credit (si fara optiune), vei fi taxat la tariful standard pentru fiecare SMS/ apel/ MB internet. Pe cand, in cazul optiunii, ai un bundle de SMS/ minute si net incluse in acea optiune, din care poti consuma in limitele mentionate pentru fiecare in parte.

 

Incarcarea cu credit e avantajoasa daca:

1. nu vrei o optiune lunara cu minute/sms/net incluse, caz in care vei fi taxat pentru fiecare in parte. Nu stiu de ce ai vrea asta, dar poate pentru unii e un avantaj.

2. ai deja o optiune activa, de valoarea respectiva, iar creditul va fi retras automat in momentul reactivarii ei.

 

Incarcarea cu optiune e avantajoasa daca nu vrei sa fii taxat la fiecare SMS/apel facut/MB de trafic, din credit.

 

Personal iti recomand sa-ti activezi o optiune cu minute si SMS, in functie de nevoile tale.

 

Pentru mai multe SMS-uri nationale, optiunile incep de la 5 Euro, si ai asa:

1. la 5 Euro, 1000 de minute si SMS-uri nationale

2. la 6 Euro, 2000 de minute si SMS-uri nationale

 

Celelalte optiuni de 8/10/12 euro iti ofera acelasi nr de SMS-uri nationale (2000), deci nu cred ca te vor avantaja.

 

Pentru mai multe informatii: https://www.orange.ro/prepay/

GOLDzila
Explorator
Mai exista si optiunea de 1 € / 15 zile. Ea cuprinde minute si SMS uri in retea nelimitat .

FaraUnID
Campion certificat
@GOLDzila Optiunile de 1, 2 si 3 euro - daca nu ma insel eu - se pot activa DOAR intr-un Orange Shop, ele nefiind disponibile din contul de utilizator, si din aceste considerente cred nu sunt rentabile. Practic trebuie sa mergi lunar in magazin sa reincarci pentru a activa optiunea.

Jay
Campion certificat
Nefolosind prepay, n-am știut ca opțiunea de 1€ se poate activa doar in Shop, dar, m-am uitat în aplicație.. si, daca are si abonament @inițiatorul, sau un prieten cu abonament, cred ca nu este cazul sa mearga in Shop pentru activare.. Vad ca apar opțiunile de 1 si 3 €, deci ar trebui sa se poată activa, macar cu plata pe factura.. Cea de 3 € are si 50 de minute naționale.. Acum, depinde ce variante are la îndemână.. @Vlad, numerele tale de telefon nu sunt în aceeași retea? Cartela din centrala nu trimite doar către tine sms-uri? Ca atunci n-ai avea nevoie de sms-uri naționale, doar de cele in rețea.

GOLDzila
Explorator
Am verificat și se poate activa și din cont propriu . Este suficient să o activezi prima data , apoi încarci cu credit . Se prelungește automat valabilitatea atâta timp cât ai credit , fără să fi taxat pentru aceasta. Reîncarci cu 12 € și o jumătate de an nu ai nici o grijă ( în rețeaua proprie ). Mama are această opțiune activă . M-am uitat mai bine si exista si varianta : reancarcare automata cu aceasta optiune din contul propriu .Depinde ce iti convine mai bine !

Vlad_23
Începător
Multumesc pentru ajutor!