anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cartela pentru alarmă casă

C_L
Începător
Bună, vreau o varianta de cartela funcțională mult timp, fara încărcare lunară (am înțeles că Vodafone 20euro e valabilă 18 luni). Noi nu am avut decât abonament Orange in permanenta și aș fi preferat sa folosesc tot Orange. Ma interesează doar să pot primi mesaje fiindcă o voi introduce in unitatea centrala a unei alarme la curte. Nicaieri , căutând pe Google, nu am găsit ce înseamnă efectiv perioada de grație (adică mai pot primi apeluri, ceea ce nu e cazul)?
Pe mine mă interesează dacă ar mai putea trimite sms-uri, fiindcă doar de acestea este vorba.
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@C.L. : Bun venit in Comunitate. Cândva eram și eu interesat de tematica acestor probleme. Însă la Orange nu se poate cum vrei tu, iar cum vrea Orange este pe lovele multe pentru servicii de 2 stele, nu de 5 stele. Posibilitatea pe care o ai este: - minim 2 euro lunar (1 euro / 15 zile pentru resurse voce nelimitate in retea). Aceasta în ideea că SMS-urile pe care vrei să le primești vor fi trimise tot pe un număr de la Orange. - achiziție de ”perioadă activă” și (dacă nu este cazul de multe SMS-uri) poți opta SMS-urile să fie trimise contra cost. Însă la Orange, rețeaua numărul 1 a României, achiziția de perioadă activă este târgul cel mai dezavantajos posibil din România. Concret detalii aflii în topicul discutat deja: https://comunitate.orange.ro/questions/2462490-valabilitate-perioada-activa-prepay-orange-vs-concurenta-optiuni-cost-perioada-oferita Acum rămâne să analizezi dacă merită sau care variante ar fi mai convenabile pentru tine.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

FaraUnID
Campion certificat
Un numar de telefon aflat in perioada de gratie: - NU poate efectua apeluri (exceptie 112); - NU poate trimite SMS - NU poate accesa internetul SIM-urile oferite de operatori pentru centralele de alarma sunt pe un regim mai special si nu stiu daca sunt oferite chiar oricui si in orice conditii. Asa cum ai mentionat, Vodafone ofere astfel de SIM-uri in regim prepay, insa nu stiu daca pentru toata lumea. Strict in cazul tau: Daca ai deja abonament de voce Orange ai putea utliza un SIM prepay cu optiunea de 4 euro credit si activarea reincarcarii automate din abonamentul de voce. In acest fel nu trebuie sa-ti bati capul in a reincarca lunar. Pe abonamentul de voce vei primi lunar un SMS de tip reminder si prin intermediul caruia trebuie confirmata reincarcarea. In alta ordine de idei, centrala de alarma nu are conexiune la internet + aplicatie dedicata prin care sa primesti notificari de tip push?

FLo1
#StarMember
@C.L. : Bun venit in Comunitate. Cândva eram și eu interesat de tematica acestor probleme. Însă la Orange nu se poate cum vrei tu, iar cum vrea Orange este pe lovele multe pentru servicii de 2 stele, nu de 5 stele. Posibilitatea pe care o ai este: - minim 2 euro lunar (1 euro / 15 zile pentru resurse voce nelimitate in retea). Aceasta în ideea că SMS-urile pe care vrei să le primești vor fi trimise tot pe un număr de la Orange. - achiziție de ”perioadă activă” și (dacă nu este cazul de multe SMS-uri) poți opta SMS-urile să fie trimise contra cost. Însă la Orange, rețeaua numărul 1 a României, achiziția de perioadă activă este târgul cel mai dezavantajos posibil din România. Concret detalii aflii în topicul discutat deja: https://comunitate.orange.ro/questions/2462490-valabilitate-perioada-activa-prepay-orange-vs-concurenta-optiuni-cost-perioada-oferita Acum rămâne să analizezi dacă merită sau care variante ar fi mai convenabile pentru tine.

GOLDzila
Explorator
Cea mai buna alegere e opțiunea 1€ / 15 zile cu minute și sms-uri nelimitate în rețea . Valabilitatea se prelungește automat fără a fi nevoie de cumpărare valabilitate . 1) Reîncarci cu 24 euro și numai ai grijă un an de zile , 12 euro / 6 luni , etc 2)reîncărcare automată din My Orange cu aceasta opțiune de 1€.