anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Adaos comercial pentru comercializarea codurilor de reincarcare

Ovii
Începător
Salut , am fost la un magazin care comercializeaza coduri de reincarcare de 5€ , intrebarea e ca.. la Orange suma de 5€ e 29,44 , insa eu am platit 40 de lei pentru acel cod de reincarcare.. pot sa adauge adaos-ul alimentar de 10 lei pentru un cod? chiar daca ei totusi fac aceasta vanzare pentru Orange. Mi se pare ceva anormal.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
@Ovii Se numeste Adaos Comercial nu Adaos Alimentar si este perfect legal. Daca nu ma insel eu, comerciantii care parctica adaos comercial sunt obligati prin lege sa afiseze la vedere valoarea acelui adaos comercial. Spre exemplu, la mine in cartier exista un mini market Carrefour care are afisat la intrare "Aceasta unitate practica adaos comercial intre 0% si 300%". Acel buticar unde ai reincarcat tu, trebuie sa aiba la vedere o lista in care sa se regaseasca pretul final (adica TVA inclus) corespunzator fiecari valori reincarcate.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember
Ovii: Bun venit in Comunitate. Acel magazin sigur nu e "partener Orange". In rest, coduri de incarcare vand orice alimentară, chioșc de ziare sau ATM fiecare cu comisioanele lor. Cel mai ieftin gasesti incarcare direct de la Orange, pe www.orange.ro , OrangeShop sau parteneri oficiali.

mihai_13
Maestru
mercurial nu mai este de mult in RO... fiecare mic sau mare agent economic(speculant) are adaosul sau economic , si este legal sa ai adaos economic . incarcarea unei cartele prepay ca cost este cel mai ieftin la firma mama(Orange in speta) pe viitor intreaba pretul inainte de a da banii .

Vio73
#StarMember
Salutare! Încurcate sunt Căile Domnului și dacă sunt reale astfel de situații, cred că toată lumea își dă seama că nu Orange este în spatele unei astfel de șmecherie.

FaraUnID
Campion certificat
@Ovii Se numeste Adaos Comercial nu Adaos Alimentar si este perfect legal. Daca nu ma insel eu, comerciantii care parctica adaos comercial sunt obligati prin lege sa afiseze la vedere valoarea acelui adaos comercial. Spre exemplu, la mine in cartier exista un mini market Carrefour care are afisat la intrare "Aceasta unitate practica adaos comercial intre 0% si 300%". Acel buticar unde ai reincarcat tu, trebuie sa aiba la vedere o lista in care sa se regaseasca pretul final (adica TVA inclus) corespunzator fiecari valori reincarcate.

Romeo_
Senior certificat
Instaleaza pe telefon aplicatia My Orange si reîncarca de acolo,e mult mai ieftin si mai comod.