anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se poate schimba bateria iPhone XS in perioada de garantie?

Rodoeht
Începător
Salutare,
Detin un iPhone XS achizitionat de la Orange in Septembrie 2019, viata bateriei continua sa scada (85% momentan), din ce stiu, este recomandat ca bateria sa fie schimbata la 80%.
Intreabarea mea este, se poate schimba bateria in perioada de garantie?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
La Apple telefonul se schimba în garanție, dacă se constată ca este defect de fabricație. În cazul tău, mergi cu telefonul în Orange Shop, reclami durata scăzută a bateriei și apoi aștepți diagnosticul service-ului.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

FaraUnID
Campion certificat
In perioada de garantie se poate schimba orice. Intrebarea ar fi daca aceasta schimbare se va face in mod gratuit, acoperita de garantie. Cred ca la aceasta intrebare ar trebui sa-ti raspunda cei de la service dupa o efectuarea unei diagnoze.

Neaplicabil
In mod normal (sau anormal, depinde cum privesti lucrurile), bateria intra la consumabile, si nu se inlocuieste pe garantie. Se poate inlocui cand vrei tu, dar contra cost. Am avut un iPhone 7, si am vrut sa-i schimb bateria pe garantie. Nu s-a putut. Acuma, e adevarat ca telefonul nu era luat de la Orange. Dar m-as mira sa aiba o alta politica la capitolul asta. Merita intrebat totusi. O inlocuire a bateriei pentru iPhone Xs, la iStyle (AASP), costa destul de mult: https://istyle.ro/service-istyle/ Si cum Apple nu vinde bateriile pe site-ul lor, singura optiune (relativ) mai ieftina, si ok ca si calitate, este eventual prin iFixit.com, si ti-o montezi singur, cu cateva surubelnite si un tutorial bine facut. Atentie totusi, ca multumita Apple-ului, o sa-ti apara un warning in meniu, pentru ca bateria, cu toate ca e cat se poate de ok (poate sa fie si originala de pe un alt iPhone nou, identic, ca n-o sa faca nicio diferenta), nu a fost "imperecheata" cu device-ul intr-un Apple Store sau Apple Authorized Service Provider (AASP).

Razvan
#StarMember
La Apple telefonul se schimba în garanție, dacă se constată ca este defect de fabricație. În cazul tău, mergi cu telefonul în Orange Shop, reclami durata scăzută a bateriei și apoi aștepți diagnosticul service-ului.

Neaplicabil
@Rodoeht, de curiozitate, ai reusit? Ti-au acceptat inlocuirea bateriei pe baza garantiei?

Rodoeht
Începător
Salut, inca nu am incercat, o sa revin cu un raspuns.

Yoha
Junior entuziast
Salut, Hai ma, ai reusit? Ne intereseaza pe mai multi 🙂