anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung Galaxy A40 imi arata ca nu am cartela

AlynaLyvya
Începător
Am un Samsung Galaxy A40 care e destul de nou dar imi tot arata ca nu am cartela sau cardul de memorie nu merge? Ce mă sfătuiți să fac?
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
Ai încercat să introduci Sim-ul în alt telefon să vezi dacă funcționează? Dacă SIM-ul nu este defect este necesar să duci telefonul într-un service. Dacă este cumpărat de la Orange și este în garanție, îl poți duce într-un Orange Shop, sau poți trimite telefonul în service din My Orange https://www.orange.ro/help/cum-trimit-un-telefon-n-service-148 - intri in contul tau My Orange , la secțiunea service telefoane - completezi toate detaliile despre defectul telefonului în secțiunile corespunzătoare - introduci seria imei a telefonului ( o găsești pe cutie, factură sau pe telefon) - la final bifezi "Am citit si sunt de acord cu Termeni si conditii Service" şi apesi butonul "Confirmă" pentru a iniția o cerere de trimitere a telefonului către service Un curier îți va ridica telefonul de acasă, îl va duce în service, iar la final ți-l va aduce înapoi. Nu știu exact, dar este un cost de transport pentru această variantă

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

svetalex
Senior certificat
Ai încercat să introduci Sim-ul în alt telefon să vezi dacă funcționează? Dacă SIM-ul nu este defect este necesar să duci telefonul într-un service. Dacă este cumpărat de la Orange și este în garanție, îl poți duce într-un Orange Shop, sau poți trimite telefonul în service din My Orange https://www.orange.ro/help/cum-trimit-un-telefon-n-service-148 - intri in contul tau My Orange , la secțiunea service telefoane - completezi toate detaliile despre defectul telefonului în secțiunile corespunzătoare - introduci seria imei a telefonului ( o găsești pe cutie, factură sau pe telefon) - la final bifezi "Am citit si sunt de acord cu Termeni si conditii Service" şi apesi butonul "Confirmă" pentru a iniția o cerere de trimitere a telefonului către service Un curier îți va ridica telefonul de acasă, îl va duce în service, iar la final ți-l va aduce înapoi. Nu știu exact, dar este un cost de transport pentru această variantă

RafaHelper
#StarMember
Buna @AlynaLyvya, ‏‏‎ ‎ Ne poti spune de unde ai achizitionat acest telefon? Ai urmat pasi din manualul de utilizare ai telefonului petru a introduce corect cartela sim? Cartela SIM pentru acest model este de tip NANO, ai cumva o cartela mai veche care a fost taiata sa se potriveasca sau e una de tip nou care e decupata din "fabrica"? Exista si un card de memorie introdus in telefon?

Neaplicabil
Imi suna a problema da hardware. Mai ales daca exista un card de memorie in slot-ul ala si nu-l vede nici pe el. Vezi daca slotul de SIM e corect introdus in telefon. Sa nu fie introdus doar partial de exemplu, pentru ca asta o sa creeze probleme in interior si n-o sa mai faca contact ca lumea. Daca SIM-ul merge in alt telefon, cel mai probabil e o problema cu telefonul, dupa cum zicea si svetalex, si trebuie trimis in service, sau desfacut si vazut ce se intampla acolo. Banuiesc ca ar fi o problema cu modulul de citire al SIM-ului si al cardului de memorie, saau, cum ziceam, o problema cu slotul propriu-zis. Trebuie sa stea fix in locasul lui.

Chisvasile
Junior
Puteți merge la servis este mai bine

AndroidUser
Începător
My Phone Say NO SIM: Reasons It’s one of the worst nightmares when your phone says no SIM card or no SIM card inserted. This keeps you from making calls, sending messages or using mobile data at all. But what causes your phone to go insane? 1. SIM Card not Activated: 2. Damages SIM card: 3. Damaged SIM card Slot: Methods to Fix NO SIM Card Error in Any Phone 1. Restart the Phone: 2. Enable and Disable Airplane Mode 3. Remove and re-insert the SIM 4. Check for Account status 5. Test for malfunctioning SIM card Read here: https://fixyourandroid.com/fix/why-does-my-phone-say-no-sim-adroid-iphone/