anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Deblocare terminal iPhone 13

CatalinMov
Junior

Buna seara, 

Am achitat ratele integral. Cum pot sa deblochez telefonul sa funcționeze în orice rețea?

 

Mulțumesc anticipat!

1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember

Salut,
Inainte de a raspunde, vezi ca ratele si abonamentul sunt lucruri diferite. Daca ai luat prelungire + rate si ai platit doar ratele, se va considera ca esti in perioada contractuala si vei plati oricum. 

Acum.. hai sa trecem la deblocare (recomandarea mea e punctul 3 de mai jos, desi poate nu e cea mai buna solutie pentru toata lumea pentru ca iti leaga numarul de aparat, nu de cartela fizica pe care o poti scoate usor din telefon) 🙂

1. Despre costuri, pe site-ul Orange ni se spune asa:
În funcție de modalitatea prin care ai cumpărat dispozitivul, decodarea poate fi:

  • gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la preț standard, fără obligații contractuale
  • taxată cu suma de 410 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită în timpul perioadei contractuale a abonamentului respectiv
  • gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită după expirarea perioadei contractuale a abonamentului

2. Tot pe site-ul Orange ni se spune despre linkul de deblocare: https://www.orange.ro/myaccount/phone-service/decode sau despre mers in orice Orange Shop (deci Orange, nu si partenerii Orange, adica Store). Nu imi dau seama daca va merge cu cod la iPhone si nu pot testa. As incerca asa prima data, pentru ca tot acolo ti se poate cere si plata.

3. Ce am facut eu dupa ce am cumparat iPhone 13-le meu de la Orange pentru a il decoda: dupa prima luna de abonament, din My Orange, am cerut trecerea la eSIM. Am instalat eSIM-ul peste noapte (a durat putin si mi-a dezactivat cartela SIM fizica, deci atentie sa o faci cand poti sta cateva ore pe wireless). La momentul la care a fost gata, am scanat codul si... aveam eSIM iar telefonul era decodat. Am confirmat asta pentru ca mi-am pus SIMul de la Vodafone in iPhone si am ramas conectat la ambele retele. Varianta asta functioneaza de minune la iPhone, e gratuita oricand, chiar si in perioada contractuala si nu necesita mare bataie de cap. Daca insa apoi vrei sa treci la SIM fizic, este posibil sa trebuiasca sa te intorci intr-un Orange Shop. Nu stiu daca merge direct cu Schimbare SIM din contul tau My Orange.

Sper sa te ajute si te asteptam cu vesti bune 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Adrian_Calin94
Junior entuziast

Bună seara,

Fiind pe abonament ai posibilitatea de a activa E-sim iar telefonul se va decoda automat. Ai posibilitatea de a acti E-sim-ul fie din contul my orange fie la orice magazin orange.

O seară plăcută. 

Mulțumesc, Adrian!

Dar eu nu îl mai folosesc și sta degeaba pe aici. Vreau sa scap de el.

Am înțeles situația, păi ai putea activa pentru câteva minute e-sim cat să se decodeze telefonul după care să treci iar pe sim normal telefonul rămânând decodat sau te poți conecta in contul orange si  verifica seria imei urmand pasii Accesează secțiunea Servicii - service telefoane - decodare telefon şi aici poti vedea ce taxa ar fi pentru decodare.

Am verificat. 410 lei vor. Mi se pare o hoție. Nu e că și cum aș vrea să rămân fără abonament. Nu mai vreau sa folosesc iphone-ul, că nu îmi place. 

Cătălin, te înțeleg, nici mie nu-mi plac "aifoanele" și-mi dau seama că la tine a fost mirajul telefonului admirat de toată lumea și acum s-a rupt vraja.

Știai că acest telefon e blocat în rețea, de fapt e cam singura marcă ce pretinde acest lucru, chiar dacă e dual SIM. Oricât de supărat ai fi acum, altă soluție nu ai decât să mergi pe varianta eSIM, chiar daca presupune ceva efort, adică trebuie sa rămâi o perioada fără cartela fizică și apoi să ceri alta și presupune să te plimbi la un magazin Orange.

Chiar daca ai platit ratele, dar nu ai ieșit din perioada contractuală, pentru deblocare ți se percepe acea taxă.

Chiar daca te portezi, telefonul tot blocat în rețea rămâne.

Așa voi face! Mulțumesc frumos! O zi plăcută!

Cu plăcere!!! Succes, să auzim numai de bine!!!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Ai aici un tutorial, dar recomand să mergi într-un Orange Shop:

https://www.mobzine.ro/2022/12/tutorial-cum-decodezi-un-iphone-la-orange/

Baftă! 

Mulțumesc! O mizerie ce fac operatorii. Îmi cer 410 lei. Să-l deblochez. Mă mut de inceput la Digi cu serviciile fixe.

Vă mulțumesc,ați fost de mare ajutor cu tutorialul ăsta ,am stat 3 ore să caut cu să deblochez tel ,dar cu tutorialul dv care l-ați afișat,am reușit în 15 min mulțumesc!!!!

Trixen
#StarMember

Salut,
Inainte de a raspunde, vezi ca ratele si abonamentul sunt lucruri diferite. Daca ai luat prelungire + rate si ai platit doar ratele, se va considera ca esti in perioada contractuala si vei plati oricum. 

Acum.. hai sa trecem la deblocare (recomandarea mea e punctul 3 de mai jos, desi poate nu e cea mai buna solutie pentru toata lumea pentru ca iti leaga numarul de aparat, nu de cartela fizica pe care o poti scoate usor din telefon) 🙂

1. Despre costuri, pe site-ul Orange ni se spune asa:
În funcție de modalitatea prin care ai cumpărat dispozitivul, decodarea poate fi:

  • gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la preț standard, fără obligații contractuale
  • taxată cu suma de 410 RON (TVA inclus) - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită în timpul perioadei contractuale a abonamentului respectiv
  • gratuită - dacă dispozitivul a fost cumpărat la un preț special, oferit cu abonament nou sau la prelungirea abonamentului existent, iar deblocarea se solicită după expirarea perioadei contractuale a abonamentului

2. Tot pe site-ul Orange ni se spune despre linkul de deblocare: https://www.orange.ro/myaccount/phone-service/decode sau despre mers in orice Orange Shop (deci Orange, nu si partenerii Orange, adica Store). Nu imi dau seama daca va merge cu cod la iPhone si nu pot testa. As incerca asa prima data, pentru ca tot acolo ti se poate cere si plata.

3. Ce am facut eu dupa ce am cumparat iPhone 13-le meu de la Orange pentru a il decoda: dupa prima luna de abonament, din My Orange, am cerut trecerea la eSIM. Am instalat eSIM-ul peste noapte (a durat putin si mi-a dezactivat cartela SIM fizica, deci atentie sa o faci cand poti sta cateva ore pe wireless). La momentul la care a fost gata, am scanat codul si... aveam eSIM iar telefonul era decodat. Am confirmat asta pentru ca mi-am pus SIMul de la Vodafone in iPhone si am ramas conectat la ambele retele. Varianta asta functioneaza de minune la iPhone, e gratuita oricand, chiar si in perioada contractuala si nu necesita mare bataie de cap. Daca insa apoi vrei sa treci la SIM fizic, este posibil sa trebuiasca sa te intorci intr-un Orange Shop. Nu stiu daca merge direct cu Schimbare SIM din contul tau My Orange.

Sper sa te ajute si te asteptam cu vesti bune 🙂

Mulțumesc pentru timpul acordat. Eu vreau să vând terminalul, nu îmi place și nu îl mai folosesc. E buna soluția daca as dori sa am doua sim-uri in același telefon. Dar eu vreau să-l vând. Aceste taxe și aceste politici, mi se par hoție, atâta timp cât tu îți plătești abonamentul pe toată perioada contractului. Care și aici este o alta discuție. Pentru o asemenea situație, pot renunța la serviciile Orange peste noapte cu tot cu perioade contractuale și politici pentru că sunt bun platnic și ones. Însă am greșit când am luat iPhone, nu îmi place și sta degeaba...vreau sa scap de el. Îți mulțumesc pentru tot. O seara plăcută!

Multumim pentru raspunsuri. O varianta este eSIM: e gratis si necesita foarte putin efort. Dupa ce treci numarul pe profilul eSIM poti curata telefonul si il poti pregati de vanzare. Daca il vinzi, nu uita sa opresti Find my iphone inainte de formatare, ca altfel nu va putea fi folosit. Uite aici ghidul de la Apple pentru cum se poate face asta: https://support.apple.com/ro-ro/HT201351
Dupa ce treci telefonul pe eSIM poti merge intr-un Orange Shop si poti spune ca te-ai razgandit sau ca ai probleme cu telefonul si vrei un SIM normal. Nu te costa nimic (doar o vizita si 10 minute maxim) plus cateva ore intre momentul in care faci cererea pentru eSIM si momentul in care se instaleaza efectiv.