anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

S-ar impune Black Friday de vara?

Valacchus
Junior entuziast
Credeti ca s-ar impune crearea unui BF de vara? Sau e suficient unul toamna?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat
Mie si un singur BF mi se pare, cumva, o prostie. Nu pentru ca nu mi-ar placea sa am parte de oferte interesante, dar, din nefericire, majoritatea comerciantilor au apelat la practici necinstite, iar reducerile nu au fost reduceri. Daca intrebarea este din perspectiva Orange, mie mi-ar placea mai mult oferte interesante pe tot parcursul anului (adica luna asta 2-3 terminale la preturi atractive, luna urmatoare alte 2-3 terminale sau luna asta x% reducere la Samsung, luna urmatoare la Apple si tot asa). In felul asta, indiferent de momentul in care am nevoie de un terminal, si nu numai, stiu ca pot gasi la Orange ceva interesant. Daca te referi la comercianti la modul general, mi-as dori ca BF-ul care exista sa fie pe bune. Am si eu multe exemple de produse al caror pret a crescut (mai ales la eMag). Exemplu: mi-am luat frigider side-by-side cu 4000 lei redus de la Cel; la eMag frigiderul era, neredus, 5200; 2 saptamani mai tarziu, de curiozitate, m-am uitat la eMag cat costa in timpul BF.... 5700 redus de la 6400. Deci, da... Despre acest tip de BF vorbim in Romania.

Vizualizare soluţie în postul original

31 Răspunsuri 31

Razvan
#StarMember
Cel mai tare la BF, ziua anterioara preț redus, se oprește site-ul și dimineața prețul redus era mai mare cu 20%, cine urmărește un produs și chiar vrea să-l cumpere, știe dacă reducerea e reală sau doar de fațadă. Cele mai mici preturi la electronice/electrocasnice sunt în lunile ianuarie (rămân oamenii fără cash, după decembrie) și august (pleacă în CO).

teacher_
#StarMember
Aveți dreptate voi , așa e cu majoritatea produselor, vad că e un subiect sensibil. Doar că eu mi-am luat un televizor Toshiba Full HD, 80 de cm diagonala, cu 399 de lei. In condițiile in care inainte și după era 999 lei. Asta cum explicați? Eu cred că sunt unele produse care chiar sunt reduse, și pentru a compensa o așa zisa pierdere, companiile reduc preturile doar de fațadă, așa cum ați spus și voi. Dar sunt unele reduceri chiar reale.

Miha_Z
#StarMember
@teacher_ de obicei in marile firme se fac intr-adevar reduceri considerabile cand e vorba de produsele expuse ( e o reducere oferita pentru "uzarea" produsului) sau cand e ultimul produs fiindca isi doresc sa scape de acel lot. Acestea ar putea fi cauzele reducerii tale mari.

teacher_
#StarMember
Ar putea fi așa, daca nu aș ști că s-au vândut 100 de astfel de produse (televizoare Toshiba). Este o strategie de marketing, trebuie sa ai un super noroc și să fii pe faza, la cele maxim 4-5 produse diferite care vor fi reduse cu adevărat.

Razvan
#StarMember
Anul trecut de BF, am prins P20 lite la 800 lei, în restul anului prețul a variat în jur de 1000 de lei și peste.

imch
Cunoscător certificat
Mie si un singur BF mi se pare, cumva, o prostie. Nu pentru ca nu mi-ar placea sa am parte de oferte interesante, dar, din nefericire, majoritatea comerciantilor au apelat la practici necinstite, iar reducerile nu au fost reduceri. Daca intrebarea este din perspectiva Orange, mie mi-ar placea mai mult oferte interesante pe tot parcursul anului (adica luna asta 2-3 terminale la preturi atractive, luna urmatoare alte 2-3 terminale sau luna asta x% reducere la Samsung, luna urmatoare la Apple si tot asa). In felul asta, indiferent de momentul in care am nevoie de un terminal, si nu numai, stiu ca pot gasi la Orange ceva interesant. Daca te referi la comercianti la modul general, mi-as dori ca BF-ul care exista sa fie pe bune. Am si eu multe exemple de produse al caror pret a crescut (mai ales la eMag). Exemplu: mi-am luat frigider side-by-side cu 4000 lei redus de la Cel; la eMag frigiderul era, neredus, 5200; 2 saptamani mai tarziu, de curiozitate, m-am uitat la eMag cat costa in timpul BF.... 5700 redus de la 6400. Deci, da... Despre acest tip de BF vorbim in Romania.

Anonim
Neaplicabil
Eu aș vrea un singur Black Friday dar care să aducă reduceri substanțiale și nu din cele fabricate (crești artificial prețurile ca să ai de unde "reduce"). Prefer reduceri masive la telefoane sau abonamente.

FaraUnID
Campion certificat
Campania Black Friday in Romania a devenit o gluma prosta care nici macar nu se deruleaza in acelasi timp cu cel din afara, adica cu restul lumii. Personal am achizitionat produse in afara perioadei promotionale black friday la preturi cu mult mai bune decat preturile practica de bisnitari in campania black friday. In Romania Black Friday se traduce prin: Un produs care in restul anului s-a vandut cu 1000 lei, in apropierea black friday pretul lui va urca treptat pana pe la 1500 lei, iar de black friday de va comercializa cu 1250 lei sau in cel mai bun caz cu 999,99 lei.

costasgl
Junior entuziast
Da cu siguranta ar fi util unul de vara insa ceva diferit de cel de toamna, cu reduceri pe abonamentele mari ce au beneficii sau resurse mai multe, cu reduceri la achizitionare pachetelr Orange Love cu tot cu echipamente, trebuie facut ceva si privinta cartelor prepay de achizitionare echipamente de la o anumita vechime in retea si de la o anumita incarcare, aceste lucruri ar putea fi incluse in BF de summer.

Mircea
Explorator
Daca au reduceri destul de considerabile de genul 20%- 30% ar fi binevenit si un black friday de vara.

Neaplicabil
Daca ti-e foarte cald cu banii in buzunar, sigur. Nimic mai bun decat un Black Friday si o plimbare la eMag sa te despovarezi un pic de greutatea banilor stransi in portofel de la Pasti incoace. Dupa asta chiar o sa fii foarte "aerisit". :)) Glumeeesc, evident! :)) Ma, n-as zice ca "se impune" un Black Friday de vara. Cu alte cuvinte, n-as zice ca e neaparat necesar. Dar da, in general, peste vara nu prea ai oferte de genul asta. Poate si din cauza ca majoritatea oamenilor isi pastreaza banii sa mearga la mare, la munte, sau sa plece in afara, in concediu. Si atunci, prioritatile se schimba un pic. Dar da, n-ar fi chiar o idee foarte rea. Macar merita incercat, sa vedem cum reactioneaza lumea la idee. Acuma, nu stiu exact cum ies magazinele dupa o oferta de genul asta. Daca ies in avantaj din cauza ca se cumpara masiv produsele alea, sau in dezavantaj, pentru ca se dau foarte ieftin. Ar fi interesant de stiut.

Romeo_
Senior certificat
Vara este anotimpul concediilor(la mare,la munte) si nu cred ca ar avea mare succes pt ca majoritarea isi concentreaza resursele spre concediu...sau spre renovare in casa si alte achizitii utile casei.Probabil din aceasta cauza nu este facut un BF si in acest sezon.

coco_1
Junior
Orice discount e bine venit oricand

Apilifero
Junior
Sigur ca da,mai ales la abonamente

johnny_reddog
Începător
cu siguranta...cu conditia sa nu urce preturile cu o luna inainte ca apoi sa afiseze iar acelasi pret chipurile redus