anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aflare nume curier

Simona7
Începător

La statusul comenzii mele apare un awb, probabil pentru a verifica comanda direct pe site-ul curierului. Problema este că Orange a uitat sa precizeze si prin ce curier se livrează! :(((((((((((( Aveți idee cum aflu care este curierul direct din contul meu? Mulţumesc

1 Soluţie acceptată‚

GeorgianaD
Moderator

Salut @Simona7 !

Dacă ai numărul AWB-ului, poți identifica firma de curierat prin următoarea modalitate:

1. awb-urile de DPD încep cu cifra 8

2. awb-urile Fan Curier încep cu cifra 9

3. awb-urile Sameday încep cu 1ORO.

Te așteptăm cu vesti.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

And04
Senior

Salutare, @Simona7 

Nu cred ca merge direct din contul MyOrange.

Poti incerca prin chat Djingo si sa ceri mai multe detalii despre comanda, accesand link-ul https://www.orange.ro/servicii/chatbot/

Sau sa suni la Serviciul Clienti, prin apel la 300 sau 0374.30.03.00 si sa iei legatura cu un operator care iti va da mai multe detalii.

 

Ca idee, eu cand am dat comanda, coletul a fost trimis prin Fan Courier insa nu stiu daca este o regula.

Asteptam vesti.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă ai AWB, poți verifica la următoarele firme de curierat pe site: Fan Courier, Cargus, Sameday. 

Deci încearcă pe site-urile acestora.

Baftă!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Incearca la SameDay.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Simona7: Dacă AWB-ul are doar cifre este de la FanCourier. Dacă are și litere, în funcție de combinația literelor, e Sameday sau Cargus. Dacă menționezi primele 3-4caractere și numărul de caractere .... deja poate fi o certitudine. Oricum, chiar și încercând, nu ai multe alternative. Te așteptăm cu noi detalii.

Razvan
#StarMember

Salut! Orange livrează produsele prin Cargus, partenerii fiind tot firmă franțuzească. 

RafaHelper
#StarMember

Salut @Simona7,

Comenzile plasate in magazinul online Orange sunt livrate deobicei cu Cargus.

Intra aici si vezi daca dupa ce introduci numarul de AWB sistemul iti arata unde este coletul tau.

https://www.cargus.ro/find-shipment-romanian/

Sa ne spui daca ai reușit!

GeorgianaD
Moderator

Salut @Simona7 !

Dacă ai numărul AWB-ului, poți identifica firma de curierat prin următoarea modalitate:

1. awb-urile de DPD încep cu cifra 8

2. awb-urile Fan Curier încep cu cifra 9

3. awb-urile Sameday încep cu 1ORO.

Te așteptăm cu vesti.