anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Latente 4G pe modem USB jocuri in cloud !!!

marianmadalin32
Junior entuziast
Deci sa incep cu inceputul. Mi-am luat un modem USB Kruger Matz 4G. Am introdus o cartela 4G Orange in el si apoi modemul l-am introdus in laptop. Bun, m-am conectat la net, la retea prin intermediul cartelei. Am facut niste mici setari pe acolo, in fine... E ok la videoclipuri pe Youtube, conferinte pe Skype, Zoom, sa vezi un film online, sa descarci o melodie etc. Am vrut sa intru sa joc un joc online, un multiplayer, cloud gaming pentru cunoscatori, adica Nvidia Geforce Now . Bun, nimic gresit pana aici... Insa hopaaa, in timpul jocului, descopar niste chestii nasoale la reteaua 4G Orange... Ping destul de mare, latente, lag-uri, timpuri de raspuns mari , viteze mici, chestii foarte lente. Deci cat m-am jucat, 4G-ul se chinuia sa mentina 5 mb/s, in conditiile in care pentru un streaming in cloud a unui joc video iti trebuie cel putin 10 mb/s constant. Ce sa fie ??? Care ar fi cauza ? Laptop-ul meu vechi, placa de retea mai veche, modem USB slab, calitate a retelei slaba, semnal slab 4G, acoperire slaba, retea supraincarcata , n-am facut setarile corecte la cartela si la modem ??? Ce sa fie, ce sa fie ???
11 Răspunsuri 11

RafaHelper
#StarMember
Salut @marianmadalin32, Poti atasa si un test de viteza, sau mai multe facute in intervale diferite de timp folosind link-ul de mai jos? https://www.netograf.ro

Vio73
#StarMember
Salut! Dacă folosești un modem de tip usb, din câte înțeleg, e explicabil. Indicat ar fi să ai un router gen Huawei B 525 sau 535, iar dacă rețeaua în zona ta este una cât de cât acceptabilă, probabil nu vor mai fi probleme! Până una-alta, fă-ne un test de viteză prin speed test.net și pune o poză aici, ca să ne dăm seama despre ce este vorba!

mihai_13
Maestru
- cartela prepay sau abonament ? - daca laptopul este de generatie mai veche poate fi limitat de placa de retea 100mbs - in zona in care locuiesti ai semnal / viteza "buna" la net 4g orange ?

FaraUnID
Campion certificat
Accesul la internet prin tehnologia 4G nu este cea mai indicata solutie pentru jocuri online. Pe langa acest aspect conexiunile la internet prin intermediul USB sunt praf. In teorie modem-ul ala duce maxim 100 Mbps download / 50 Mbps upload. Ma repet, in teorie viteze maxime ideale atinse in coditii de laborator pe conexiune 4G. Daca laptop-ul tau este ceva mai vechi (acu' depinde si cat de vechi este) cel mai probabil ai USB 2.0, poate chiar mai slab USB 1.1 si este de inteles. Conexiunile de date 4G indoor sunt varza. Nici macar varza cu carne, pur si simplu varza, asa cum am semnalat chiar eu aici https://comunitate.orange.ro/questions/2496157-calitate-conexiune-internet-4g-piatra-neamt Ca si solutii de avarie: - actualizare drivere; - cu ajutorul unor aplicatii terte poti incerca optimizarea PC-ului astfel incat in modul gaming sa taie restul proceselor inutile care ruleaza in background si consuma resurse; - exista unele utilitare care, in anumite conditii, pot optimiza viteza de acces in internet prin efectuarea unor modificari aka tweak-uri in registri sistemului de operare; Nu te astepta la minuni, dar poti incerca.

marianmadalin32
Junior entuziast
@FaraUnID, in mod normal nu are treaba limitarea placii mele de retea cu o retea mobila 4G. Ar trebui sa fie suficienta o viteza de 10 mb/s pentru a rula ceva online si nu am spus-o eu, ci unu de la Google. Am testat si alte servicii de cloud gaming, gen Stadia, Microsoft xCloud si merge fara intreruperi. Se pare ca Geforce Now e mai pretentios.

marianmadalin32
Junior entuziast
@mihai_13 , probabil, insa nu inteleg ce treaba are placa mea de retea, din moment ce nu folosesc un cablu ci ma conectez la reteaua 4G direct, printr-un modem cu USB. S-ar putea sa ai totusi dreptate, dar sa stii ca am testat si alte servicii de cloud gaming: Stadia, xCloud si sunt fara intreruperi. Cred ca Geforce Now e mai pretentios deoarece ruleaza doar 720p , la 60 fps. Am incercat sa schimb rezolutia jocului, sa modific calitatea setarilor video la ultra low etc. Nu prea merge. Insa am activat functia Vsync si s-ar parea ca nu mai are atatea intreruperi. Mai sunt, dar foarte rare. Eu zic ca daca locuiesc la un sfert de ora de Palatul Parlamentului, viteza 4G ar trebui sa fie cea mai optima si cea mai rapida. Am cartela prepay, dar nu inteleg care e diferenta. Cartela e aceeasi , indiferent ca vorbim de prepay sau abonament !!!

marianmadalin32
Junior entuziast
@rafa.helper, poftim testul de viteza: https://www.netograf.ro/#/test/details/4849232 . Poate o fi o limitare a modemului sau a retelei.

FaraUnID
Campion certificat
Geforce Now intr-o perioada nu mai acceptau contrui noi pe motiv ca serverele devenise suprapopulate iar platforma necesita upgrade. Se pare ca e o problema generala si nu esti un caz singular. Este de ajuns sa tastezi in Google "geforce now slow connection" iar Gogu returneaza aproape 790.000 e rezultate cu aceeasi problema. Ideea de baza ramane aceea ca internetul 4G nu este pentru jocuri online.

marianmadalin32
Junior entuziast
@FaraUnID , n-ai inteles, sustii o chestie fara temei si nu e ok. Am incercat si iti dovedesc daca vrei si alte servicii care ofera cloud gaming. Si functioneaza fara intreruperi. Nu cred ca problema e de la 4G, ca nu suporta streaming, jocul online e un fel de stream video. Cred ca problema e de la baietii astia de la Nvidia care au introdus un serviciu full HD 1080p care mananca banda la greu, fara sa realizeze ca trebuie niste ajustari, sau cum le zic gamerii, "optimizari"

FaraUnID
Campion certificat
Mai citeste odata ce am scris adineauri..... Geforce Now intr-o perioada nu mai acceptau contrui noi pe motiv ca serverele devenise suprapopulate iar platforma necesita upgrade. Se pare ca e o problema generala si nu esti un caz singular. Efectueaza un test de viteza aici https://www.speedtest.net/ dar alege un server din SUA, Australia, Canada si vezi ce rezultate obtii. Pentru ca serverele Gefroce Now nu se afla in Romania, precum serverele Netograf, si vezi cat de bine sta internetul 4G in extern.

marianmadalin32
Junior entuziast
@FaraUnID, da, gata, m-am lamurit. Sta prost tare pe extern, am ping de 130 ms pe New York care e pe coasta de est si teoretic e cel mai apropiat de Europa. Deci tehnic, 4G e bun doar pentru tara noastra, local...