anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet mai lent cand fac hotspot

Buna,
am abonament cu net nelimitat 5g de la Orange.

Netul pe telefon e foarte rapid, in zone cu acoperire 5g am atins si 800Mbps.
In schimb daca fac hotspot cu telefonul si ma conectez de pe laptop observ ca viteza scade considerabil (nu e o problema de WiFi, am incercat si cu cablu si e identic).

As dori sa stiu daca Orange aplica traffic shaping sau daca filtreaza conexiunea in vreun fel.

Multumesc

17 Răspunsuri 17

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Am observat că ai pus întrebarea și pe Softpedia.

Dacă spui că pe telefon ai obținut viteze pe 5G foarte bune, iar pe laptop conectat fie prin Wi-Fi la hotspotul telefonului, fie prin USB la telefon, ai avut viteze mai mici, asta înseamnă că nu există nicio limitare de trafic sau filtrare a conexiunii, așa cum ai specificat.

Pur și simplu, atât poate duce din punct de vedere tehnic telefonul tău utilizat pe post de router sau modem.

Succes!

Salut si multumesc pentru raspuns.
Telefonul este un iphone 12 pro max iar laptopul este un MacBook pro cu i9. Nu exista nici un fel de problema pe parte hardware, ele conectandu-se prin WiFi AC.
Netul pe telefon merge foarte bine, iar pe laptop nu.
In alte retele (nu in RO) am atins viteze foarte mari si asemanatoare atat pe telefon cat si pe laptop.
Stiu ca operatorul poate face distinctie intre traficul normal si cel de hotspot, de aici vine intrebarea mea, daca Orange aplica sau nu filtre pentru tethering.

vladut12am
Cunoscător certificat

Din ce gândesc eu, probabil că pe celelalte rețele ai avut viteze mai mici în comparație cu cele de pe Orange.

De aceea, la ceilalți operatori, ai obținut valori similare atât pe telefon, cât și pe laptop.

Viteze asemanatoare, 400-500 Mbit/s, atat pe telefon cat si laptop. Tot cu acoperire 5g.

In cazul de fata e o diferenta substantiala, 500-600-700 mbit pe telefon, iar pe laptop 30-40-50.

vladut12am
Cunoscător certificat

Nu știu ce zic în cazul ăsta.

Probabil că telefonul tău a trecut de la acea bandă n78 care este responsabilă pentru viteze foarte mari la una mai proastă cum ar fi n1 sau B20/B28 care sunt mai puțin performante și au o capacitate mai mică, dar oferă o acoperire mai mare.

Nu e vorba de banda folosita, testele sunt facute imediat unul dupa altul. Telefonul nu schimba banda intretimp.

Iar ceea ce ma face sa gandesc ca este vorba de shaping, este ca testul pe laptop incepe cu viteza mare, iar apoi scade destul de brusc, ca si cum ar fi o frana undeva.
Postez aici screenshoturi.

vladut12am
Cunoscător certificat

Foarte tare ciudat ceea ce ai explicat și ai arătat!

Într-adevăr, am mai văzut situații pe Softpedia în care viteza pe 5G poate fi limitată în funcție de adresa IP la care este conectat dispozitivul.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Dupa cum zice si Speedtest: VAI! :))

Da, stiu. E probabil "GO" din Italiana. Dar mi s-a parut nostim, in contextul actual. :))

Banuiesc ca pe Mac ai selectat Personal Hotspot, nu? Intreb pentru ca n-am vazut simbolul la tine in bara. Dar probabil ca e mai in dreapta.

Screenshot 2023-09-12 at 08.53.49.png

As fi testat si eu, doar de confirmare, dar n-am 5G in zona. Poate saptamana asta sa ajung intr-o zona cu 5G, si atunci pot incerca si eu.

Daca reusesc, o sa postez aici rezultatul, macar sa ai inca un test facut pentru comparatie.

Momentan, da, pare sa fie o limitare undeva.

Client Orange

Salutare! Haha, da, VAI e exact GO pe italiana 😄 

Da, e selectat hotspot personal exact ca pe mac-ul tău. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut, Johnny!

Dupa cum am promis, am revenit cu un test de viteza facut de pe Mac, cu iPhone-ul pe post de hotspot/modem 5G.

arsradu_0-1694761443089.png

Avand in vedere ca si pe telefon am aceleasi viteze in aceeasi zona....tind sa cred ca la tine s-ar putea sa fie o problema specifica.

 

Client Orange

Salutare si multumesc frumos pentru raspuns. Ma gandesc ca ar putea sa fie o problema relativa traficului de GB (daca e prea mare se limiteaza in vreun fel) sau a zonei.

De curiozitate, ce trafic ai luna asta? Unde au fost facute testele? Ce tip de abonament ai? Eu sunt in Bucuresti si am Smart Plus 15, trafic luna asta de 25-30 GB.
🙂

Pe cine as putea sa contactez la Orange sa rezolve problema? Cu serviciul clienti e cam imposibil, deoarece toti mi-au zis ca nu prea au ce sa faca.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Sunt pe prepay, am activata optiunea de 6 euro (cu 166 GB internet). Testul a fost facut in Timisoara.

arsradu_0-1694768117683.png

Ca si contact...nu stiu pe cine ai putea sa contactezi. Nu pot sa te indrum decat spre mijloacele clasice de contact de aici (adica: apel 300/Djingo/mail: serviciul.clienti@orange.ro). Eventual, confirma si cu cineva de pe chat-ul Djingo (click pe link-ul de mai sus) daca nu e nimic restrictionat pe cont.

Daca nu cumva e o limitare pe cont (caz in care, oricum tot cu ei trebuie sa vorbesti), e posibil sa fie o problema specifica pentru setup-ul tau.

Mai poti incerca doua chestii (cel putin asta as face eu daca ar trebui sa investighez problema asta):

  1. incearca sa faci un cont de test pe Mac, logheaza-te in el si vezi daca ai rezultate diferite. Poate ai ceva filtre de trafic activate (unele aplicatii de VPN, de exemplu, au asa ceva). Deci, ideea e sa testezi intr-un "mediu" cat mai curat. Adica, fara aplicatii (in afara de speedtest, binenteles). Ma gandesc ca sa nu interfereze cumva in cazul asta.
  2. aceeasi zona, acelasi telefon, dar alt laptop
  3. eventual o cartela prepay, cu optiunea de 6 euro activata, si vezi daca, in aceeasi zona, in acelasi telefon, cu acelasi Mac...ai rezultate diferite. Asta ar confirma daca problema e pe cont.

Din pacate, daca problema e de setup, pe partea ta, intr-adevar nu prea au cu ce sa te ajute. Deci, daca au verificat deja tot ce se poate verifica pe cont, si ti-au spus ca e totul corect si nu ar trebui sa ai niciun fel de limitari din punctul asta de vedere, atunci...posibil sa fie intr-adevar ceva specific la setup-ul tau.

 

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Verifică optiunile de hotspot: 

Screenshot_20230911_184208_com.android.settings.jpg

Banda de 2.4GHz este bandă de distanță dar cu viteza mică, iar cea de 5GHz este invers. 

vladut12am
Cunoscător certificat

@Pololică, el are iPhone, nu Huawei.

Deci, nu știu dacă poate exista o astfel de setare la el în setări, pentru că nu am avut niciodată vreo interacțiune cu iOS.