anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum setez limita pentru datele mobile, pe Android?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Pentru că am observat că acest subiect este de interes, am ales să adăugăm o întrebare dedicată.

 

Ca să eviți costul suplimentar este foarte important să ai control asupra folosirii datelor mobile. Mai jos sunt pașii pe care îi poți parcurge pentru a seta limita datelor mobile pe Android:

 

1. Din meniul cu aplicații accesează "Setări" (Settings).

 

Apasă pe "Conectivitate" (Connections) și apoi "Utilizarea datelor" (Data usage).

 

 49b9a459b14f2e67_0_33.jpg225ff05f52a2189f_1_33.jpg 028ef5f8be90fa32_2_33.jpg 7830d12712d593fb_3_33.jpg

 

2. Pentru a seta ciclul de facturare și limita apasă pe "Ciclul de facturare si setari limita" (Billing cycle and data warning).

  • Alege data la care ciclul tău lunar de facturare este resetat.
  • Activează notificarea trăgând de bară în partea dreaptă (Set data warning) și setează o limită mai mică decât cantitatea de date inclusă în opțiunea pe care o ai activată (Data warning). Când vei atinge limita respectivă vei primi o notificare.
  • Activează și setează limita maxima (Data limit) - când vei atinge pragul al doilea, smartphone-ul tău va bloca accesul la datele mobile. Pentru ca informațiile oferite de acest contor sunt informative, este foarte important să setezi limita maxima la aproximativ 90% din valoarea pachetului de date pe care îl ai, nu la valoarea exactă. De exemplu, dacă ai 6 GB setează limita la 5.4 GB.

 

2c771515520ad496_4_33.png

 

Opțiunile sunt activate și setate precum în imaginea de mai sus - astfel în exemplul nostru vom primi o notificare când am consumat 2GB date mobile și se va dezactiva conexiunea de date mobile când consumăm 5GB.

Pentru acest exemplu am folosit un telefon Samsung Galaxy S7 edge, este posibil să existe mici diferențe în funcție de telefon.

 

Ai alte sfaturi pentru a nu depăși plafonul de date, pe Android?

17 Răspunsuri 17

Costy
Explorator entuziast
Foarte bun tutorialul, mai bine nici că se putea. Like!

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Costy mulțumim! Sperăm să ajute 🙂

Laura_cio
Senior
Super! Toată lumea se vaită de cost suplimentar datorat Internetului. Exista o astfel de setare și pentru iOS?

Miha_Z
#StarMember
Si eu tot la 2 GB am setat notificarea si e bine ca ma facea atenta din timp si stiam ca trebuie sa mai reduc din accesul la net pe date mobile si treceam pe wi-fi. Multumim de informatii.

Vrajitoarea
Cunoscător
Da, e bine sa fie setate aceste limite mai ales la cei care sunt pe abonament

Razvan
#StarMember
Setări pentru limita de date pe telefonul huawei: se apasă Pictograma Setări - Rețele - Utilizare date - Mai multe setări de date - după care poți seta limita de date lunară exprimată în Gb și data de început a lunii respective.

Ascary
Campion certificat
Aplicația Datally dezvoltata de Google este una din cele mai bune aplicații de monitorizare a traficului.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Razvan mulțumim mult pentru pașii parcurși folosind un telefon Huawei. @Ascary mulțumim pentru sugestia de aplicație.

Vio73
#StarMember
Mulțumim frumos! Este super ok această variantă pentru a nu depăși numărul de gb incluși.

FaraUnID
Campion certificat
Trebuie precizat faptul ca informatiile oferite de acel contor de date din telefon sunt pur informative. Ceea ce conteaza este ce spune contorul oficial Orange. Din acest motiv va recomand sa setati acea valoare a limitei de date undeva pe la 90% valoarea pachetului vostru de date, pentru a nu avea surprize neplacute.

Anca07
#StarMember
Pe langa toate aceste setari, in plus, poti restrictiona functionarea in background a unor aplicatii de care nu ai nevoie. Settings - connections - data usage - mobile data usage si de acolo esti ghidat catre toate aplicatiile instalate in telefonul tau, de unde le poti restrictiona functionarea in background.

Romeo_
Senior certificat
Si pt Iphone? 😞

Razvan
#StarMember
@Mihaela, și eu va mulțumesc 🙂

Ascary
Campion certificat
La fel și eu 🙂