anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5g problema

codrinel23
Junior
Salut! Tocmai am trecut pe abonamentul Smart plus 20 însă am momente când nu am 5g. Am un iPhone 13 compatibil cu 5g, in casa prind 5g dar dacă ies și ma îndepărtez vreo 100-200m se muta pe 4g. Ce problema poate fi?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
E chestie de fizica. Nimic altceva. Cu cat creste frecventa, cu atat scade distanta. Ai viteza mai mare, dar acoperire mai mica. Ceea ce inseamna ca vei avea nevoie de mult mai multe antene pentru a acoperi aceeasi zona. Deci, in functie de frecventa pe care esti conectat, asteapta-te sa tot ai "caderi" de genul asta din 5G in 4G (si probabil si mai jos). Mai multe informatii despre 5G aici: https://infocentru.ancom.ro/tehnologia-5g-2/#1610461299432-9fb7ff96-dc02
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

mihai_13
Maestru
probleme de retea 5G Orange.. nu este problema telefonului tau...

FLo1
#StarMember
Simplu... ghinion. Ai achiziționat servicii incompatibile cu locația în care te afli. 5G e un miraj care nu e ”rachetă”, dar se pare că se vinde bine. Eu zic să renunți la el cât poți și nu produce pagube la buget. Însă decizia îți aparține.

Trixen
#StarMember
Cum ziceau si alti colegi, problema e de acoperire retea, nu de telefon. In Timisoara sunt doar cateva locuri in care prinzi 5G. Reteaua se va extinde incet-incet, insa daca 5G-ul e motivul pentru care ai facut schimbarea, pentru moment nu merita. Mai asteapta cativa ani.

codrinel23
Junior
In teorie am făcut schimbarea când a fost oferta de 10 euro abonamentul Smart plus 20, eu având deja o oferta de 10 euro. Credeam ca trebuie sa schimb cartela sau ceva. Am înțeles acum ceea ce Spuneti.

Razvan
#StarMember
Bucură-te de internet nelimitat.

Vio73
#StarMember
Mai este mult până departe și probabil va mai curge multă apă până va fi acoperire 5g peste tot, măcar în orașele în care ea există.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
E chestie de fizica. Nimic altceva. Cu cat creste frecventa, cu atat scade distanta. Ai viteza mai mare, dar acoperire mai mica. Ceea ce inseamna ca vei avea nevoie de mult mai multe antene pentru a acoperi aceeasi zona. Deci, in functie de frecventa pe care esti conectat, asteapta-te sa tot ai "caderi" de genul asta din 5G in 4G (si probabil si mai jos). Mai multe informatii despre 5G aici: https://infocentru.ancom.ro/tehnologia-5g-2/#1610461299432-9fb7ff96-dc02
Client Orange

madvik
Începător
In sfarsit un om care vede realitatea 5G-ului. Respect arsradu. Sa mai vorbim si de SAR in 5G? >>>>>

Vio73
#StarMember
Depinde de frecvențele pe care emite 5g-ul. Cu cât frecvențele sunt mai înalte, cu atât vitezele vor fi mai mari și acoperirea mai mica.

FLo1
#StarMember
"Depinde"??? De parcă o să existe un 5G la frecvențe de GSM.... E ca și cum si muta la radio frecvențele de FM pe unde lungi. :)))