anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] La ora fixa 22:30 mi se oprește internetul

Cosmin10
Junior

De vreo câteva zile la ora fixa 22:30 mi se oprește internetul și trebuie sa dau resetare la router,plus ca îmi vine și mesaj detect UDP port scan from ip.(..)  

Bă sa fiu eu dacă am avut vreodată asa ceva,ce poate fi ? Ca ma dispera chestia asta,trebuie sa resetez routerul de 100 de ori într-o săptămână!! 

 

1 Soluţie acceptată‚

WhiteDAO
Începător

Am deschis ticket din aplicatie si am fost sunat in aproximativ 2 ore pentru mai multe detalii ( de apreciat avand in vedere ca era sambata ) - conexiunea a revenit la parametri normali in jurul orelor 00 ( aproximativ in 14 ore de la sesizare ) - banuiesc ca a fost ceva pe infrastructura si nu echipamentul sagecom.

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

BlackWolf
Senior certificat

E nasol. Ai ip dinamic sau fix? Ești atacat de un hacker sau cel mai probabil ai un malware în telefon sau in calculator, iar atunci când ești atacat, routerul îți taie conexiunea pentru siguranța. Cert e ca cineva rău intenționat are ip-ul tău. Dacă ai ip fix cere la Orange schimbarea urgenta a lui, iar dacă ai ip dinamic el trebuie sa se schimbe la fiecare restartare de router. Scanează de viruși toate device-urile și amintește-ți ce ai făcut imediat înainte sa fii atacat, pe unde ai intrat și ce ai instalat...

Nu cred ca este vreun hacker,pentrucă de unde ar ști ip-ul meu ? Este dinamic,lam resetat de atâtea ori,am cautat despre scan port atack UDP mulți spun îmi sa nu imi fac griji,este inervant,posibil sa fie și de la orange ceva,dar dacă ar fi un hacker eu cred ca la un moment dat se va opri nu ? Fiindcă de o săptămână ma dispera chestia asta,as vrea sa ma duc la poliție dar nustiu dacă ar rezolva ceva! 

 

BlackWolf
Senior certificat

Ai ip dinamic, e perfect. Dacă ai un firewall bun, nu ar trebui sa îți faci probleme. Cel cu care vine Windows-ul este ok. Cred ca ai ceva instalat pe undeva care îți ia mereu ip-ul și scanează porturile la ora fixa pentru a găsi vulnerabilități sa îți acceseze rețeaua. Este și enervant, dar și periculos, trebuie scăpat de problema asta. Ce ai instalat ultima data? De la Orange sigur nu e. La politie te duci degeaba, nu te obosi, ca nu rezolvi nimic. Și dacă e malware nu se va opri, ca e automat și încearcă sa caute o bresa de securitate sa te lase fără date...

Am descărcat CDburnerxp pentru a arde un dvd,lam descarcat pe telefon pentru PC lam transferat prin cablu de date,nu am descărcat în pc fiindcă nu-mi mergea internetul din cauza driverelor,dar acest program descărcat era infectat 

Screenshot_20230715_235924_Google.jpg

BlackWolf
Senior certificat

Nu mai instala toate gunoaiele în pc. Windows are în el program de ars Dvd-uri, nu trebuie sa instalezi nimic

BlackWolf
Senior certificat

Eu mi-am luat-o cu malware, am instalat o mizerie de crack, m-am infectat cu malware și mi-au fost furate conturile de Gmail și Discord și au început sa trimită automat mesaje și viruși. Gmail e mai deștept și Google mi-a blocat contul. Am eliminat cauza, am scanat tot calculatorul cu Windows Defender, mi-am recuperat conturile, am schimbat parolele și am rezolvat problema. De atunci nu am mai avut nici o problema...

Frate tu iti dai seama ca nu pot permite sa mi se spargă conturile?  

Uite ip-ul de la care ma atenționează r routerul  109.166.202.54

BlackWolf
Senior certificat

Da, e cel mai nasol asa. Eu mi-am luat-o peste bot cu malware de vreo 2-3 ori și de atunci m-am învățat minte, nu mai instalez **beep**, nu mai accesez toate mizeriile și nu mai dezactivez niciodată antivirusul. Eu am Windows Defender și își face treaba chiar foarte bine, nu ai nevoie de altceva. Și sa ți se fure conturile este cel mai nasol. Ia sa caut puțin ip-ul asta

Sa spunem ca e infectata rețeaua cu acest malware nedetectabil,cum fac sa opresc acest malware? Sa schimb cartela? Dar dacă mai folosesc cartela pe telefon ar trebui sa fac griji pentru asta ? O folosesc și pe router și pe telefon 

BlackWolf
Senior certificat

Rețeaua nu e infectata și nu schimba cartela, ca o schimbi degeaba. Ai malware-ul ascuns în pc și îți ia mereu ip-ul. Da un scan complet la pc cu Windows defender, iar dacă nu găsește nimic, instalează Malwarebytes și dai din nou un scan complet. Da, deobicei telefonul are protecție, dar protecția e mai buna pe router și PC. Nu mai baga cartela în telefon pana nu se găsește și se elimina cauza. Nu se știe unde e malware-ul, poate fi și în telefon. Ce telefon e și ce i-ai făcut după ce ți-a găsit virușii?

Am avut o aplicație descărcată pe telefon și antivirusul a șters-o a găsit malware și trojan,dar poate e posibil sa fie de acolo,dar la atâtea repetări de resetare și telefonului resetat,totul,de unde sa mai continuie chestia asta? 

BlackWolf
Senior certificat

Ți-am zis, de acolo este. Cel mai probabil ai calculatorul infectat cu malware și e nedetectat. Da prima data o scanare completa cu windows defender

BlackWolf
Senior certificat

Screenshot_20230716-001943.png

 Uite, nu ești singurul atacat, mai sunt

WhiteDAO
Începător

Internet FTTH 1Gbps , Gpon Sagecom ( schimbat recent, aproximativ 2 luni - cel vechi a cedat dupa 4 ani ), totul a functionat corect pana astazi cand videza de upload are 0.1-0.3 Mbps ( de la 450 - 550 Mbps ), am dat deja 2 restarturi la dispozitiv - nici o chimbare.