anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internetul fix prin fibra de la Orange este cu IP static sau dinamic, cu sau fara CGN?

mokuskam
Începător
Internetul fix prin fibra si router de la orange este cu IP static sau dinamic, cu sau fara CGN?
As avea nevoie pentru port forward, trafic mic de date, sa pot dechide anumite porturi pentru functionarea unui server raspberry.
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Serviciile prin fibră de la Orange se activează standard cu IP dinamic, IPv6. Folosim CGN pentru translatia de la IPv6 la IPv4. Daca dorești un IP static, îl poți activa separat, prin apel la Serviciul Clienți, la numarul 300 sau 0374300300. O zi buna!

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

Neaplicabil
pe vremuri nu te lăsau să-l faci bridge...

DanStoica
Junior entuziast
Pai nustiu cum era inainte,dar dupa ce au plecat baietii care au instalat fibra am vrut sa fac un simplu DMZ catre routerul meu si desi a mers din setari nu functiona propriuzis si atunci am sunat la tehnic si le-am explicat ca nu am ce face cu netul daca nu pot sa dau drumul la porturile care am nevoie si i-am rugat sa il treaca in mod bridge si de atunci totul merge super...

Anonim
Neaplicabil

@bodo85 IPv6 există, doar în mod bridge, însă este convertit tot în IPv4. De fapt în mod bridge asta primesc clienții, IPv6 în IPv4 (ceva de genul). Din câte știu doar Gigi oferă IPv6 pur. Dar de ce vrei IPv6? Nu este așa dezvoltat, plus că este instabil.😏