anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

internet fix acasa cu ruter fara tv

kristi_28
Începător
Buna ziua.
As vrea sa stiu mai multe despre internetul acasa cu ruter fara tv; as vrea sa stiu cat ar costa un abonament si toate detaliile; ce viteza de download si viteza de udapt si as vrea sa imi spuneti daca internetul se incarca vidourile 4k pe youtube.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
La Orange exista 2 optiuni de internet fix: 1. Orange Home Net adica internet pe fibra optica dar furnizat pe infrastructura Telekom, iar daca Telekom nu are fibra in zona ta varianta asta iese din discutie, cu preturi care pleaca de la 8 euro / lunar pentru: - Viteză maximă de download/upload: 280 Mbps/140 Mbps - Viteză normală de download/upload: 170 Mbps/120 Mbps - Viteză minimă de download/upload: 10 Mbps/10 Mbps Sursa - https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-fibra/index.html 2. Home Net 4G adica internet la punct fix pe tehnologia 4G, adica in zona ta trebuie sa existe acoperire 4G altfel viteza de transfer a datelor va fi la nivel 3G, iar pretul abonamentelor pleaca de la 12 euro lunar pentru: - 80GB Trafic de internet fix național inclus - Happy Night - Cost Control - 10GB spatiu de stocare in Orange Cloud Viteza maximă estimată de transfer 4G+/3G+ este de 355,6/38,04 Mbps download și 47,5/5,04 Mbps upload. Sursa - https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-4g/index.html Daca utilizezi si alte servicii Orange, poti beneficia de oferte personalizate la alcatuirea unui pachet de servicii. Pentru continut 4K trebuie sa detii si un dispozitiv capabil sa ruleze astfel de continut, nu doar o conexiune buna la internet si oricum pe Youtube continutul 4K este comprimat.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Pentru asta poți vorbi la furnizorul tău de internet fix, poti încerca sa-ti iei și sa-ti instalezi singur un router, eu asta am făcut, dar, numai dacă are cine sa te ajute sau crezi ca te descurci..

Florin_D
Cunoscător certificat
In funcție de abonament vitezele in mare sunt foarte apropiate de ce se spune in contract. Acum depinde testele sintetice cum le faci, adică pe calculator sau pe telefon, wi-fi sau cablat. Atenție, vitezele depind și de modemul telefonului sau de configurația calculatorului, dar in mare știu ca funcționează foarte bine. In ceea ce privește prețul abonamentelor, cel mai mare abonament la internet nu cred ca depășește 12€

Miha_Z
#StarMember
Cel mai bine discuta cu furnizorul tau de servicii. In functie de ce-ti doresti, resurse incluse, poate diferi si pretul abonamentului. Daca vrei sa iei abonament de net fix de la Orange, poti apela la 300 la relatii cu clientii si ei iti vor raspunde la toate intrebarile.

FaraUnID
Campion certificat
La Orange exista 2 optiuni de internet fix: 1. Orange Home Net adica internet pe fibra optica dar furnizat pe infrastructura Telekom, iar daca Telekom nu are fibra in zona ta varianta asta iese din discutie, cu preturi care pleaca de la 8 euro / lunar pentru: - Viteză maximă de download/upload: 280 Mbps/140 Mbps - Viteză normală de download/upload: 170 Mbps/120 Mbps - Viteză minimă de download/upload: 10 Mbps/10 Mbps Sursa - https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-fibra/index.html 2. Home Net 4G adica internet la punct fix pe tehnologia 4G, adica in zona ta trebuie sa existe acoperire 4G altfel viteza de transfer a datelor va fi la nivel 3G, iar pretul abonamentelor pleaca de la 12 euro lunar pentru: - 80GB Trafic de internet fix național inclus - Happy Night - Cost Control - 10GB spatiu de stocare in Orange Cloud Viteza maximă estimată de transfer 4G+/3G+ este de 355,6/38,04 Mbps download și 47,5/5,04 Mbps upload. Sursa - https://www.orange.ro/servicii-fixe/home-net/abonament-home-net-4g/index.html Daca utilizezi si alte servicii Orange, poti beneficia de oferte personalizate la alcatuirea unui pachet de servicii. Pentru continut 4K trebuie sa detii si un dispozitiv capabil sa ruleze astfel de continut, nu doar o conexiune buna la internet si oricum pe Youtube continutul 4K este comprimat.

Vio73
#StarMember
Eu am net de 300/150 Mbps prin rețeaua Telekom și merge cam 278 -280/135-140. Problema este că, din câte știu eu, la banii aceia (8 euro/10 euro, etc), ai și tv inclus, iar dacă nu vrei tv, vei plăti tot așa. Adică tv-ul e gratuit. Ai grijă să ceri noul ONT! Nu știu cum stă treaba exclusiv prin rețeaua Orange, la modul practic! Succes!

nicusor1
Începător
Home Net 4g ar merita banii, daca era cu trafic nelimitat. Taiati cuvantul Home.

Vio73
#StarMember
Măcar să includă vreo 500 GB, pentru că e foarte puțin. Pe deasupra, au tot felul de bonusuri la prepay și la abonamentele de voce, dar aici nimic. Păcat!