anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Conectare imprimanta EPSON L3050 la routerul HUAWEI HG8247W5

bogdangelu
Junior entuziast
Salut.
De curând sunt abonat la internetul de la Orange.Am conectat imprimanta la router dar nu pot să o accesez.
1 Soluţie acceptată‚

bogdangelu
Junior entuziast
Multumesc pentru răspunsuri Am rezolvat problema prin a șterge și apoi a reinstala drivere-le imprimantei. La setarea conexiunii prin WI-FI am ales să introduc manual IP-ul (pentru că-l știam) alocat imprimantei de catre router și sa conectat fară probleme. Conectarea nu mai apare prin portul USB virtual ci prin TCP/IP.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Neaplicabil
Prin ce ai incercat s-o conectezi? Din cate stiu eu, portul USB de pe routere nu e pentru conectarea de periferice, e pentru stocare. Gen HDD/SSD extern, stick de memorie pe USB etc. Altfel spus, pentru NAS (Network Attached Storage). Dar se poate sa ma insel.

FLo1
#StarMember
Dacă este configurată corespunzător (arât imprimanta cât și router-ul), ar trebui să funcționeze în LAN. În rest nu sunt convins de posibilitățile router-ului privind comunicarea. Asta doar dacă în special router-ul permite configurarea portului USB ca Share Printer. Din cateva analize ar parea că router-ul HG8247 nu permite portului USB decat conectarea de device-uri de tip ”media store”. Așadar nu cred că vei finaliza pozitiv conectarea prin port USB a imprimantei.

bogdangelu
Junior entuziast
@arsradu ,am încercat prin portul USB,dar,nu a funcționat.Nu te-ai înșelat. @FLo_1 ,am încercat cu ajutorul butonului WPS-care fucționează doar pe închiderea Wan-ului,dar funcționează din interfața routerului .În mod normal ar trebui să funcționeze așa cum am facut și la routerul ASUS RT-AC66U.Se vede din poză postată că imprimantei ia fost alocat IP de catre routerul,este conectata în rețea, dar nu pot imprima.

FLo1
#StarMember
@bogdangelu: În referințele găsite de mine HUAWEI-ul nu poate fi configurat prin USB ca ”print Server”, dar ”ASUS RT-AC66U” nu are probleme în a fi configurat ca ”print Server”. Ai găsit alte specificații la modelul de Huawei? Pe de altă parte, ar fi interesant de văzut și portul în care este instalată imprimanta în windows-ul tău. Să fie de tipul adresa de IP (like a network printer)? O fi instalată ca o conexiune directă pe USB? Apoi, dacă e de tip IP, IP-ul alocat de router să fie fix, altfel.... surprize...surprize. Verifică și revino cu detalii.

bogdangelu
Junior entuziast
Nu am gasit alte specificații la router(nu am căutat).Am cautat rezolvarea la problema mea și am gasit : https://forum.huawei.com/enterprise/en/router-hg8245w5-cannot-share-printer-via-usb-port/thread/619410-100181 și aici https://forum.huawei.com/enterprise/en/how-to-setup-printer-via-hg8245w5-s-usb-port/thread/616164-100181 dar este pentru portul USB. Da,imprimanta apare că sa conectat print-un port USB virtual. Am intrat în interfața imprimantei prin IP-ul alocat.

bogdangelu
Junior entuziast
Multumesc pentru răspunsuri Am rezolvat problema prin a șterge și apoi a reinstala drivere-le imprimantei. La setarea conexiunii prin WI-FI am ales să introduc manual IP-ul (pentru că-l știam) alocat imprimantei de catre router și sa conectat fară probleme. Conectarea nu mai apare prin portul USB virtual ci prin TCP/IP.

DanielaH
Moderator
@bogdangelu, ne bucurăm că ai rezolvat. Vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și altor membri interesați. Te mai așteptăm în Comunitate.

FLo1
#StarMember
@bogdangelu: ”Da,imprimanta apare că sa conectat print-un port USB virtual. Am intrat în interfața imprimantei prin IP-ul alocat.” Comment: Eu știu de ce te-am întrebat. Pentru că o imprimantă instalată ”by default” pe port local (aka USB) nu are cum să funcționeze ca o imprimantă de rețea (aka network printers). Totuși e bine că ți-ai dat seama și a devenit imprimanta funcțională.