anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce inseamna acronimul ONT?

Neaplicabil
ONT este acronim de la O - optical; N - Network; T- terminal;
Acesta defineste echipamentul final, instalat la locatia clientului si este folosit pentru a furniza servicii prin retea de fibra optica.
10 Răspunsuri 10

Miha_Z
#StarMember
Ma gandesc ca se refera la Router/Modem.

Vio73
#StarMember
Este acel aparat din casă până la care vine fibra optică și de unde se trag separat cablurile spre tv și spre alt ruter ( dacă mai dorești). De regulă, acesta oferă mai multe ieșiri și pentru internet prin lan și internet wi-fi.

Miha_Z
#StarMember
Nu se refera la acest lucru?

Vio73
#StarMember
Eu cred că da.

Ascary
Campion certificat
Simply putea sa ne întrebe dacă știm diferență între un router și un ONT 🙂 Vin și eu însă cu o întrebare în prelungirea celei anterioare: pot sa îmi pun acasă orice ONT vreau eu sau sunt obligat la cel oferit de Orange?

Neaplicabil
Da, este acel dispozitiv din imaginea postata. Nu poti folosi orice ONT, ci numai cel oferit de furnizor, in cazul nostru Orange. 🙂 Acesta e inregistrat si autorizat in sistem dupa datele unice de identificare. Poti, in schimb, sa il setezi in modul bridge (adica devine un dispozitiv care nu mai e si router) si iti atasezi tu router propriu, mai puternic, daca vrei.

Vio73
#StarMember
Eu am atașat și propriul ruter și e ok. Am 2 wi-fi-uri în casă, unul mai slab și altul mai rapid.

Laura_cio
Senior
ONT este un terminal al modemului.

Romeo_
Senior certificat
E router?modem?nu inteleg ce e si cu ce ne ajuta?

Vio73
#StarMember
Te ajută să ai net și tv în casă. Doar cu atât!