anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Esim functioneaza in roaming?

Norees
Începător
Esim functioneaza in roaming pentru abonament care are inclus acest serviciu?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
@Norees se pare ca ai primit informatii eronate. ‏‏‎ ‎ eSIM are aceleasi servicii ca un SIM normal, deci te poti bucura de serviciul Roaming atata timp cat exista activ pe contul tau. ‏‏‎ ‎ Codul de activare al profilului de eSIM are o valabilitate de 15 zile din momentul în care acesta a fost generat. După expirarea acestuia va trebui solicitat un nou cod de activare dintr-un magazin Orange. După activarea eSIM-ului pe un dispozitiv compatibil, codul folosit devine invalid. ‏‏‎ ‎ Trecerea la eSIM nu se plateste. ‏‏‎ ‎ Daca mai ai si alte intrebari, ne gasesti tot aici in comunitate. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

RafaHelper
#StarMember
Salut @Norees, ‎‎‏‏‎ ‎ Desigur, serviciul eSIM functioneaza ca un SIM normal dupa ce este activat pe un telefon compatibil. In plus, trebuie sa verifici daca ai serviciul roaming activ pe numarul tau. Intra pe link-ul urmator pentru a vedea cum poti verifica: https://www.orange.ro/help/cum-verific-dac-am-serviciul-roaming-activ-pe-abonament-7808 ‏‏‎ ‎ Daca mai ai si alte intrebari, te asteptam cu un nou mesaj aici in comunitate.

Norees
Începător
Salut, din Orange shop Vulcan am primit informatia, dupa ce persoana respectiva a activat esim, ca nu functioneaza in regim de roaming, dar si faptul ca QR codul de activare al esim este valabil 15 minute. Bineinteles ca am revenit la cartela normala. Daca fac din trecerea pe esim trebuie sa platesc ceva suplimentar?

RafaHelper
#StarMember
@Norees se pare ca ai primit informatii eronate. ‏‏‎ ‎ eSIM are aceleasi servicii ca un SIM normal, deci te poti bucura de serviciul Roaming atata timp cat exista activ pe contul tau. ‏‏‎ ‎ Codul de activare al profilului de eSIM are o valabilitate de 15 zile din momentul în care acesta a fost generat. După expirarea acestuia va trebui solicitat un nou cod de activare dintr-un magazin Orange. După activarea eSIM-ului pe un dispozitiv compatibil, codul folosit devine invalid. ‏‏‎ ‎ Trecerea la eSIM nu se plateste. ‏‏‎ ‎ Daca mai ai si alte intrebari, ne gasesti tot aici in comunitate. 🙂

Esim Orange NU FUNCȚIONEAZĂ nicăieri in lume. Esim activat pe iPhone 13, share number cu wearable, Europa, Turcia, Asia… NU FUNCȚIONEAZĂ 

eSIM functioneaza doar pe dispozitivul principal, nu si pe restul (inteleg ca folosesti number share).

Un alt aspect pe care-l vad in comentariul tau este legat de spatiul din afara SEE (Turcia, Asia...). SEE inseamna mai putine tari decat are continentul Europa si, daca pe abonament, nu este activat roamingul world-wide, nu va functiona in afara SEE (nici macar telefonul).

“Maestre”, subtilitatea Dvs. Este totuși extrem de vizibila. Ca sa va edific puțin… cunosc diferența dintre Spațiul Economic European - denumit generic Schengen- și continentul Europa, care cuprinde și o parte din Turcia . Nu comentez niciodată doar din dorința de a da din buze fără rost. Dvs. ma jigniți subtil la fel cum consultantul Orange m-a mințit la instalarea eSimului. Pe același telefon am avut întotdeauna un eSim (fizic) Vodafone care funcționa. De acolo ȘTIU ca telefonul funcționa și in Taiwan, și in Turcia (europeană). Am renunțat la eSim in favoarea unui SIM FIZIC.

”Maestre”, va rog sa oferiți comunității informații pertinente fără a încerca blamarea prin superioritate. Nu fiți roman feisbucian, ci încercați sa atingeți nivelul pe care -nemeritat (parerea mea!)- vi-l acorda aplicatia/ site-ul/ comunitatea Orange!

Nenea, daca te-ai fi utiat pe profilul meu, ai fi vazut ca sunt mai slobod la gura intrucat nu sunt angajat Orange (doar utilizator de Orange Money).

Doi la mana, nu stiu cum am vazut in diagonala, dar, din moment ce mi-ai zis de eSIM (fizic) si SEE denumit generic Schengen, m-ai lamurit...

Trei la mana: Turcia, la fel ca si Rusia, nu o putem imparti in Europeana sau Asiatica intrucat parteneriatele sunt facute cu operatorii, care sunt ... nationali (ai tarii respective). Sunt "bicontinentale".

Patru la mana: Vodafone si Orange nu au aceeasi tehnologie pentru VoLTE/VoWiFi si Number Share (pentru utiliator, e acelasi lucru, dar, tehnic, sunt diferente). De exemplu, prin Vodafone VoWiFi se pot trimite (si primi) SMS-uri, ceea ce la Orange nu se poate. Evident, fiecare operator isi are propriile setari de retea. Desi am mobil la Digi, acum o luna nu am resuit sa folosesc apelul WiFi in Bulgaria (desi toti spun ca este functional). Telefonul este 100% compatibil si cele doua servicii (VoLTE si VoWiFi) sunt functionale (in Orange [de unde am cumparat telefonul], Vodafone [numar PJ] si Digi [numar personal]).

Cinci la mana: nu am intentia sa jignesc pe cineva (asa cum este acest comentariu, daca am ceva spus, spun direct. Nu vad rostul sa ma invart in jurul cozii. Evident, voi evita cuvintele injositoare [prefer sa ma abtin]).

Sper ca data viitoare (indiferent cum ne vom impiedica unul de altul) sa putem vorbi la per tu. Nu ne cunoastem si nici nu cred ca ar trebui sa ne gratulam cu apelative de politete aiurea (nu sunt pensionar).

PS: feisbuciucul l-am redus incet-incet, in ultimii 5 ani, la 1-2 ore pe saptamana (aplicatia nici nu am mai instalat-o pe telefon anul trecut, la schimabrea aparatului). Si notarea mea catre Orange nu este de 10, ci undeva la 7 (mai sunt locuri care lasa de dorit, fata de altele, la care da lectii).