anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router Huawei HG8247W5 - este blocat in retea?

PeterK
Junior

Tuna, am un router Huawei HG8247W5 de la un abonament de internet de la Orange,  pe care nu l-am mai folosit. Am incercat sa il folosesc ca si router pt retea wireless dar pe reteaua Digi. Nu am reusit nicicum sa il configurez. Este cumva blocat in reteaua Orange? Multumesc. 

 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Salut,

Da, este blocat in Orange. Cel putin ceea ce tine de fibra nu va functiona decat in reteaua Orange.

Cum incerci sa-l conectezi mai exact?

Router Digi - cablu UTP - router Orange - WiFi? Altfel spus, routerul Orange este in bridge mode? Incerci sa-l folosesti pe post de repeater?

Daca da, e posibil ca routerul Orange sa trebuieasca pus intai in bridge mode de catre cei de la Orange. Ceea ce....daca nu mai ai abonament Orange, nu cred ca va fi posibil.

Mai poti incerca o conexiune Wireless intre cele doua, eventual prin WDS (sau ceva similar) dar trebuie vazut daca cele doua sunt compatibile intai si daca au o facilitate de genul asta.

As tinde sa cred ca cel mai probabil acea optiune nu se afla in softul customizat de Orange. Proababil nici in routerul Digi. Asta daca nu cumva routerul nu e de la Digi, si e unul unlocked. Dar chiar si asa, va trebui vazut daca cele doua pot comunica prin WiFi. Si chiar si asa...daca intentia e de a avea viteza buna si pe repeater, conexiunea WiFi nu te va ajuta. Tot la cablu ajungi.

Deci, din pacate, solutiile nu sunt grozave in cazul asta. Nu stiu daca si cum se poate debloca un router de genul asta. Ar merita o intrebare la Orange. Dar am senzatia ca nu e atat de usor precum pare.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă te referi la acel ont pe care îl folosește Orange, acesta este costumizat pentru a fi folosit în rețeaua respectivă. 

 În concluzie, cred că  nu îl poți folosi in altă rețea decât dacă îi schimbi softul ! Te sfătuiesc să îți cumperi un router dintr-un magazin specializat, pe care ți-l configurezi cum vrei!

Baftă!

Multumesc frumos de raspuns!

Anonim
Neaplicabil

Ce abonament ai la Digi?

Fiberlink 500

Anonim
Neaplicabil

La Fiber 1000 aveai primul router gratis in custodie.

La Fiber 500 costa 3 Ron pe lună in custodie.

Referitor la routerul Orange daca are siglă pe el de obicei e blocat.

PeterK
Junior

Da, si nici nu e grozav. Multumesc de idee!

Anonim
Neaplicabil

Cu plăcere!

O zi faina!🌞

arsradu
#StarMember

Salut,

Da, este blocat in Orange. Cel putin ceea ce tine de fibra nu va functiona decat in reteaua Orange.

Cum incerci sa-l conectezi mai exact?

Router Digi - cablu UTP - router Orange - WiFi? Altfel spus, routerul Orange este in bridge mode? Incerci sa-l folosesti pe post de repeater?

Daca da, e posibil ca routerul Orange sa trebuieasca pus intai in bridge mode de catre cei de la Orange. Ceea ce....daca nu mai ai abonament Orange, nu cred ca va fi posibil.

Mai poti incerca o conexiune Wireless intre cele doua, eventual prin WDS (sau ceva similar) dar trebuie vazut daca cele doua sunt compatibile intai si daca au o facilitate de genul asta.

As tinde sa cred ca cel mai probabil acea optiune nu se afla in softul customizat de Orange. Proababil nici in routerul Digi. Asta daca nu cumva routerul nu e de la Digi, si e unul unlocked. Dar chiar si asa, va trebui vazut daca cele doua pot comunica prin WiFi. Si chiar si asa...daca intentia e de a avea viteza buna si pe repeater, conexiunea WiFi nu te va ajuta. Tot la cablu ajungi.

Deci, din pacate, solutiile nu sunt grozave in cazul asta. Nu stiu daca si cum se poate debloca un router de genul asta. Ar merita o intrebare la Orange. Dar am senzatia ca nu e atat de usor precum pare.

Client Orange

PeterK
Junior

Multumesc mult pentru raspunsul elaborat! Profi! Respectele mele.