anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Viteza internet in mod bridge

anghelusl
Începător

Buna ziua,

Folosesc un router ZTE de la Orange care a fost trecut in mod bridge cu IP FIX activat. Dupa trecerea in mod bridge viteza de internet nu mai trece de 100 mb/s. Exista limitare a vitezei de internet in mod bridge? 

13 Răspunsuri 13

Pololică
#StarMember

Salutare!

Poti sa ne indici modelele aparaturii folosite (atat ZTE cat si ce folosesti dupa el)? S-ar putea sa fie nevoie de niste setari la aparatura de dupa ZTE.

PS: am si eu un router pus in mod bridge (nu de la Orange) din cauza vitezei foarte mici pe WiFi (in casa, doar televizoarele mai au port RJ45 pentru fir) si vitezele maxime ajung si la peste 300Mbps pe WiFi (dintr-un abonament de 500Mbps).

Router Orange ZTE Internet Box WIFI 6 model ZXHN F6600R iar routerul care este conectat la acest ZTE este un router provizoriu HUAWEI model WS7001. Sunt conectat prin cablu nu folosesc wireles pe PC doar pe telefoane. Am incercat si cu alte routere dar tot asa la 100 mb/s lucreaza. Daca dezactivez modul bridge lucreaza normal la 800-900 mb/s. Am nevoie sa lucrez in modul bridge pentru port forwarding. 

Ai incercat sa schimbi porturile de conectare (ma refer la cele care ies din ZTE, nu la cele care intra in Huawei)?

Asta am increcat prima data...numai pe portul 1 lucreza.

Instaleaza AI Life pe telefon si da-i o verificare la routerul Huawei. La verificarea vitezei ar trebui sa-ti arate ce viteza primeste (la mine, un Huawei AX2, viteza citita de intrare este de 1000Mbps [probabil, in functie de viteza comunicata, stabileste daca este Gigabit sau nu]). Va trebui sa ajung acasa sa-ti arat interfata din AI Life (nu am acces remote la el sa verific).

 

EDIT: la o cautare mai atenta, routerul este Huawei AX2 (exact ce am si eu).

https://consumer.huawei.com/en/routers/ax2/

:)) da...asa este...Am facut o captura, nu gasesc de unde fac verificarea vitezei de intrare 😞

Diagnosticare. Imi statea pe limba. Vezi ce valori iti da.

Am intrat in diagnosticare...vezi atasament...nu arata nici o valoare, in schimb am intrat pe router si la setari porturi de reatea - portul 1 intra cu 100 mbps din ZTE (am atasat o captura) deci se pare ca din ZTE vine cu 100 mbps...

Nu cred ca, daca schimbi portul de intrare in Huawei, ar schimba ceva, dar poti sa incerci.

In afara sa te ajute cineva de la tehnic, ultima solutie ar fi sa chimbi cablul de retea care face legatura dintre ZTE si Huawei (desi, daca il folosesti pe cel din pachetul Huawei, ar trebui sa fie compatibil cu 1000Mbps).

Cand ajung acasa, o sa pun o captura de ecran cum apare la mine (sa ai o comparatie pentru cifre).

LATER EDIT: de siguranta, asigura-te ca toata aparatura este actualizata (la routerul Huawei, am Harmony OS 2.0.0.315 ca versiune, iar la AI Life am 13.0.5.335). O sa revin in capturi la ce sa te uiti, daca este nevoie).

Distanta intre ZTE si routerul meu este cam de 15m. Cablul l-am schimbat cu un cat6 si mufe de cat6...cablu utp nu cred ca ma incurca...practic pe acest cablu pot comunica cu pana la 10 gbps. Iti multumesc pentru ajutor si astept capturile sa vad cum iti apare la tine...

Cam așa arată la mine:

Screenshot_20230317_181424_com.huawei.smarthome_edit_203793129027570.jpg

Screenshot_20230317_181403_com.huawei.smarthome_edit_203778527198773.jpg

Screenshot_20230317_181354_com.huawei.smarthome_edit_203764837950081.jpg

Screenshot_20230317_181348_com.huawei.smarthome_edit_203745331213265.jpg

Screenshot_20230317_181334_com.huawei.smarthome_edit_203716145190568.jpg

  

DanielaH
Moderator

Salut, @anghelusl! Bine ai venit în Comunitate!

Am întrebat și noi colegii de la departamentul tehnic și ne-au spus că în modul bridge nu există o limitare a vitezei din partea noastra, valorile sunt obtinute pe cpe-ul clientului și depind de performantele acestuia. 

Salut, da...m-am gandit si eu ca poate este din router-ul meu dar m-am conectat direct la PC-ZTE Orange si tot cu 100 mb/s lucreaza. Daca dezactivam modul bridge viteza revine la 800-900 mb/s.