anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Login in Comunitate redirect in My Orange?

arsradu
#StarMember

Salut Comunitate!

Incerc sa confirm o problema, si eram curios daca apare la toata lumea.

Problema: la login in Comunitate (important de mentionat ca trebuie sa fie login INTAI in Comunitate), utilizatorul este redirectat in contul sau My Orange, in loc de Comunitate.

Conditii de test: browser Chrome (sau bazat pe Chromium), cu update-uri la zi, sau cat de cat actualizat

In testele facute de mine, problema se reproduce si pe telefon, si pe PC. Dar cu aceeasi conditie. Sa fie Chrome/Chromium-based, si o versiune mai recenta.

Cat de recenta? Ei bine, pare sa se reproduca pe Chrome 118.x.x.x, 110.x.x.x, dar si 120.x.x.x (unstable). Cu toate astea, nu se intampla pe versiuni foarte vechi (ex: 97.x.x.x).

Deci, daca aveti un Android si folositi browserul Chrome sau folositi Chrome pe desktop (MacOS/Windows, probabil si Linux), si este actualizat, sunt curios daca la voi se reproduce.

Cel mai des veti intalni problema daca aveti tab-ul Comuntiatii salvat deja in browser. Dar nu numai. Poate sa fie si o accesare noua a paginii, si va va trimite tot in My Orange.

A mai intalnit cineva problema asta? Ma poate ajuta cu un test pe device-urile personale?

Pasi de testat:

  1. confirmat ca browserul este Chrome (sau Chromium-based, de exemplu Brave, Edge si altele)
  2. confirmat ca versiunea este recenta (sau la zi)
  3. accesat INTAI Comunitatea Orange (comunitate.orange.ro)*
  4. verificat rezultatul (redirect corect in Comunitate, sau in contul My Orange?)

* E important sa accesati intai pagina Comunitatii si sa treceti prin partea de login. Pentru ca daca intrati in My Orange, si apoi in Comunitate, veti fi deja logati in Comunitate, si nu se mai reproduce problema.

Multumesc frumos, in avans, celor care sunt dispusi sa ajute cu un mic test de cateva minute. 🙂

Puteti face testul si pe telefon, si pe PC. Ce va e mai la indemana. Sau amandoua, daca le aveti pe amandoua la indemana.

Scopul testului este de a vedea daca problema este generala, la toti userii, sau doar la unii dintre ei.

Mersi frumos!

Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Colegii ne-au spus că situația s-a rezolvat. Poți verifica, te rog? Mulțumim.

Vizualizare soluţie în postul original

118 Răspunsuri 118

Refacut testul (pe acelasi laptop), acelasi rezultat: intrare direct in comunitate. 

Doua diferente:

  • Sistem de operare: OpenSuse Leap 15.5
  • Browser: Chrome 119.0.6045 (descarcat de pe site-ul oficial).

Captură de ecran la 2023-11-09 19-14-06.pngCaptură de ecran la 2023-11-09 19-13-05.png

Mersi frumos! 🙂

 

Client Orange

delfinas
#StarMember

Eu folosersc doar Firefox si nu am avut problema asta, ma conecteaza direct in Comuitate.

RafaHelper
#StarMember

Am urmărit discuțiile, dar la mine nu se reproduce sau nu s-a reprodus niciodată. Folosesc Chrome pe laptop si Opera pe smartphone.

De curiozitate (ca sa plagiez pe Delfinas): abonat sau cartelist?

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Se pare că nu contează PPD sau PPY, de fapt are a face cu browserul în special și contul Orange în secundar (probabil), conținutul contului nu este implicat. Fix sau mobil, PPD sau PPY.... chiar nu contează.

Mă gândeam că cei care pot fi curtați/ofertați, sunt trimiși în My Orange, pt a fi atrași de ceva oferte de nerefuzat. 🙂

arsradu
#StarMember

Aparent problema asta se manifesta si pe Opera. 😞 Doar ca mult mai rar.

Incep sa cred ca problema e, nu atat de browser, cat de cont.

Client Orange

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

Deocamdată încerc să văd CHROME-ul dacă redirecționează greșit de pe desktop cu prima logare, adică fără logare de pe mobil.... first time, ci doar de pe desktop.

FLo1
#StarMember & June's Problem Solver

@arsradu: Vreun status nou la subiect? La mine, după o săptămână de "1st login" pe desktop, Chrome s-a comportat normal. Am revenit la "1st login" pe mobil, deocamdată fără surprize. 

E drept că au fost și niște update-uri (unul pe desktop și vreo 3 pe Android) în ultima săptămână la Chrome. Rămâne de văzut recurența. Weekend plăcut. 

In momentul asta, tind sa cred ca problema a fost nu atat de la browser, cat de la Orange. Doar pe anumite conturi.

Am incercat mai devreme pe telefon, cu aceeasi versiune cu care aveam probleme in trecut si pare sa fie ok acum. Cel putin momentan. 🙂

As vrea sa mai testez un pic in urmatoarele zile. Si daca e ok, putem inchide topicul ca rezolvat.

LE: @Razvan la tine e ok acum?

Client Orange

Razvan
#StarMember

La mine problema se manifestă in continuare, la autentificare imi apare my account și apoi mă trimite direct pe My Orange. 

Dacă intru pe un link din email, văd că face și la mine așa, adică mă bagă în My Orange ( de vreo 2 zile).

Pe ce browser? Tot acel Chrome de care ziceai mai demult? Vorbim de acces de pe telefon direct? Sau de pe calculator?

Adica...ce vreau sa intreb este: sunt exact aceleasi conditii de test?

 

Mersi frumos, Vio! 🙂

Client Orange

Nu, de pe telefon, direct pe link, din email.