anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

“Caută în comunitate” si evită întrebările dublate

Laura_cio
Senior
Atunci când vreți sa publicați o întrebare sau atunci când căutați ceva in comunitate, folosiți funcția “Caută in comunitate/ Search”? Nu este tocmai o întrebare, ci o sugestie. Am observat ca sunt deschise multe topicuri pe aceleași teme și ar fi bine sa utilizați aceasta funcție. O găsiți pe prima pagina.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Din ce am observat, intotdeauna cand incepi sa scrii o intrebare iti apar intrebarile similare.. Ne mai trebuie doar putina rabdare sa mergem pe acele intrebari sa vedem daca nu cumva gasim raspuns pentru ce ne intereseaza.. Ideea e ca daca vrem raspuns si vrem ACUM sunt mai mari sansele sa gasim intr-o intrebare similara decat sa intrebam acelasi lucru inca o data asteptand sa raspunda cineva care deja, poate, a raspuns de cateva ori la aceeasi intrebare.. :) Cand încerci să scrii o intrebare iti arata intrebarile similare, însă, cand încerci să cauți, daca scrii 1-2 cuvinte, e posibil sa gasesti mai multe întrebări, unde ai putea găsi ce cauti...

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca se poate implementa o functie prin care, in momentul in care vrei sa dezchizi un topic nou, sa-ti apara o fereastra de tip pop-up prin care sa-ti fie recomandata utilizarea functiei SEARCH inainte de a deschide topicul respectiv. Ceva de genul: "Este posibil ca intrebarea ta sa aiba deja raspuns in comunitate. Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic nou!" Am observat faptul ca foarte multi utilizatori noi deschid topicuri pe banda rulanta despre subiecte deja discutate si marcate cu "Solutie" in ideea de a avansa rapid in clasamentul general, topicuri in care nici macar ei nu-si sustin cu argumente solide punctul de vedere.

Neaplicabil
@FaraUnID, din cate am observat eu, se intampla deja chestia asta la deschiderea unui topic nou. Acel field pentru "intrebare" are si rol de search.

FaraUnID
Campion certificat
Eu m-am referit la un pop-up de tip banner si care sa acopere ecranul. Cum sunt pop-up-urile de tip GDPR sau Newsletter. O alta idee de imbunatarire ar fi ca un utilizator nou sa nu poata deschide topicuri in primele X zile de la inregsitrare, poate raspunde la topicurile deja deschise dar sa nu poata deschide topic nou. In acest fel acesta va fi nevoit sa utilizeze functia Search si se va si familiariza cu modul de functionare al platformei.

Vio73
#StarMember
E bine de știut pentru cei care adaugă o întrebare că trebuie să caute mai înainte dacă nu cumva mai există deja teme asemănătoare abordate deja.

Neaplicabil
Pop-up-urile in general (in special cele care iti acopera content-ul) sunt o metoda destul de "intrusive" de a atrage atentia. :)) Eu unul recomand evitarea lor. Personal, prefer implementarea actuala. Iar varianta cu "primele X zile" cred ca omite faptul ca sunt useri care nu posteaza in fiecare zi (nici macar reply-uri la alte topic-uri). Astfel incat, daca nu intri pe site in decurs de X zile, cand intri din nou, vei fi la fel de necunoscator ca-n prima zi. :)) Si mai e o chestie: pop-up sau nu, daca aleg sa-l ignore cu succes, n-ai ce sa le faci. :) Daca vrei sa faci o treaba de genul asta, si nu-i o idee rea, ai putea sa limitezi accesul la crearea de topic-uri noi nu pe nr de zile, ci pe nr de post-uri (ceea ce iti va arata si cat de involved este acel user in site-ul tau). De exemplu, pe unele forum-uri, exista o functionalitate similara cu cea descrisa de tine, in care noii useri nu pot deschide topic-uri noi, daca au mai putin de 20 de post-uri pe forum. Acuma, 20 de post-uri mi se pare un pic cam mult pentru a te familiariza cu site-ul. As zice undeva la 10 post-uri sunt suficiente. Ideea e ca, daca il faci cu 20, userii o sa-ti inceapa sa spameze forumul cu tampenii doar ca sa ajunga la acele 20 de post-uri. So...also not a good idea. Ii vrei familiarizati cu site-ul, nu spammeri by default. :))

Jay
Campion certificat
Din ce am observat, intotdeauna cand incepi sa scrii o intrebare iti apar intrebarile similare.. Ne mai trebuie doar putina rabdare sa mergem pe acele intrebari sa vedem daca nu cumva gasim raspuns pentru ce ne intereseaza.. Ideea e ca daca vrem raspuns si vrem ACUM sunt mai mari sansele sa gasim intr-o intrebare similara decat sa intrebam acelasi lucru inca o data asteptand sa raspunda cineva care deja, poate, a raspuns de cateva ori la aceeasi intrebare.. :) Cand încerci să scrii o intrebare iti arata intrebarile similare, însă, cand încerci să cauți, daca scrii 1-2 cuvinte, e posibil sa gasesti mai multe întrebări, unde ai putea găsi ce cauti...

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Vă mulțumim pentru sugestii! 🙂

Acum, pentru a evita dublarea întrebărilor avem bara de căutare în toate paginile și opțiunea "Întrebări asemănătoare" în pagina de adăugare topic nou. Această opțiune funcționează similar cu cea de căutare în comunitate și este activată la introducerea titlului întrebării noi.

Pe viitor vom vedea dacă va fi nevoie să facem modificări.