anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Adauga cont Orange Romania cu aceiasi adresa de E-Mail

Hardelean
Începător

Buna la intreaga comunitate!

Situatia este urmatoarea:
1. am fost client OROC pana de curand, dupa preluarea de catre Orange a fost implementata fibra optica si ca rezultat pozitiv am optat pentru un abonament la Orange Romania,
2. la fata locului totul functioneza asa cum ar trebui sa functioneze, mai putin chestia cu aplicatia. Nu reusesc sa adaug contul Orange Romania.


Acum problema: 
ATENTIE! Pe nou cont Orange Romania am aceiasi adresa de E-Mail ca si pe vechiul OROC.

Respectiva doamna de la vanzari mi-a oferit un cod de abonat care este, asa-mi spune aplicatia, incomplet, are doar 10 cifre. Am sunat la suport clienti, din pacate nu trec de AI pentru a clarifica cu un angajat din echipa de suport.

 


Cum pot afla, nu am primit inca nicio factura pentru noual abonament de la Orange Romania, numarul "corect" de abonat si cum pot contacta un angajat al Orange Romania care sa ma ajute mai departe in solutionarea problemei?!

Multumesc anticipat.

1 Soluţie acceptată‚

Hardelean
Începător

Sincer sa fiu am vazut sisteme mult mai intuitiv si mai simplificate dar intr-un final am rezolvat!

Ideea pe scurt:  diasporenii, si aici ma refer strict la acei romani care nu sunt rezidenti dar au imobile in tara, sunt complet neglijati in structura Orange Romania. Pentru a inregistra un cont ORO (Orange Romania) cu servicii strict axate pe Internet si Televiziune in aplicatie ai nevoie, cine ar fi crezut: de un numar de telefonie mobila din Romania. Cum insa milioane de romani nu au nevoie de un numar de mobil din si in Romania va dati seama cat este de greu functioneaza aceasta parte de confirmare si verificare a unui cont. Trebuie sa apelezi la rude care logic au si ei viata lor personala si nu doar asta: acestea la randul lor nu au voie sa aiba un cont ORO (Orange Romania) inregistrat pe propriul numar de telefon, deci din nou complicatii.

De ce nu se poate face verificarea pe un numar de telefonie mobila din afara tarii nu stiu, ramane momentan un mister, desi mii de firme de investitii fac verificari ale datelor pe numere de telefon din intreaga lume, ideea este ca respectivul numar sa fie verificat la randul lui iar asta se poate face extrem de simplificat.


Deci, ce trebuie sa faci:

  • daca esti logat pe un cont OROC (Orange Romania Communication)te deloghezi din aplicatie si inregistrezi un nou cont, de data aceasta unul ORO (Orange Romania),
  • pentru asta ai nevoie de adresa de email la care tu ai acces, un numar de telefon (indiferent de retea dar sa fie din Romania) si de o parola personala pe care o alegi tu,
  • astepti primirea prin SMS a codului de confirmare care este valabil cel mult 15 minute,
  • ... si gata, acum te poti loga in sistem si in baza codului de abonat, la Orange Romania, cod care are doar 10 caractere, poti adauga servicii la rubrica Internet sau Televiziune.

Cam asta este totul. Restul (Televiziune de ex.) bataliei se da in aplicatia Orange TV Go 😉 

Bafta tuturor diasporenilor, dar nu numai, cu abonamente la Orange Romania.
Hardeleanul 😉

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Poți lua legătura cu ei din aplicația My Orange- Altele (cele 3 puncte din dreapta jos)- Contact și feedback - Scrie-ne- transfer operator sau pe chat djingo .

Baftă!

FLo1
#StarMember

@Hardelean: Pe contul aferent Orange România (cel cu servicii de voce) te vei conecta cu numărul de telefon și parola stabilită de tine la configurarea contului ORO. Pentru cel de Orange Fix, te vei conecta cu adresa de email și parola aleasă pentru contul de servicii fixe (exOROC).

De logat in aplicatie nu este o problema, acest demers functioneaza fara probleme de peste 3 ani, de pe timpul celor de la Telekom Romania si chiar si dupa ce a aparut OROC in joc.

Nu pot adauga un cont ORO - aceasta este problema mea actuala, codul de abonat primit de la respectiva doamna de la vanzari este eronat.


@Hardelean: poți încerca să vezi dacă reușești fără cod de abonat. Nu ar trebui să fie necesar la abonament voce mobilă ORO. La mine nu a fost nevoie.

Multumesc frumos.
Nu am Voce, am doar Internet si Televiziune.

Am rezolvat intre-timp - totul extrem de sa-i spunem: artificial complicat. 🙂 

 

Pentru servicii fixe abordarea este diferită. E  bine că ai reușit să configurezi contul. Te așteptăm și cu alte subiecte/ solicitări. Numai bine.

Anca07
#StarMember

Buna @Hardelean 

Incearca sa urmezi acest tutorial, si vezi daca te ajuta.

Seara faina!🌙

 

Unwanted04
Începător

Salut,

Daca nu te grăbești poți aștepta factura și vei obține codul.

Te poți deplasa într-un Orange Shop și vei afla informațiile necesare.

Daca ai deja un cont my Orange ii poți contacta prin formularul de contact urmând că aceștia să te sune.

https://www.orange.ro/contact 

1000001037.jpg

Hardelean
Începător

Sincer sa fiu am vazut sisteme mult mai intuitiv si mai simplificate dar intr-un final am rezolvat!

Ideea pe scurt:  diasporenii, si aici ma refer strict la acei romani care nu sunt rezidenti dar au imobile in tara, sunt complet neglijati in structura Orange Romania. Pentru a inregistra un cont ORO (Orange Romania) cu servicii strict axate pe Internet si Televiziune in aplicatie ai nevoie, cine ar fi crezut: de un numar de telefonie mobila din Romania. Cum insa milioane de romani nu au nevoie de un numar de mobil din si in Romania va dati seama cat este de greu functioneaza aceasta parte de confirmare si verificare a unui cont. Trebuie sa apelezi la rude care logic au si ei viata lor personala si nu doar asta: acestea la randul lor nu au voie sa aiba un cont ORO (Orange Romania) inregistrat pe propriul numar de telefon, deci din nou complicatii.

De ce nu se poate face verificarea pe un numar de telefonie mobila din afara tarii nu stiu, ramane momentan un mister, desi mii de firme de investitii fac verificari ale datelor pe numere de telefon din intreaga lume, ideea este ca respectivul numar sa fie verificat la randul lui iar asta se poate face extrem de simplificat.


Deci, ce trebuie sa faci:

  • daca esti logat pe un cont OROC (Orange Romania Communication)te deloghezi din aplicatie si inregistrezi un nou cont, de data aceasta unul ORO (Orange Romania),
  • pentru asta ai nevoie de adresa de email la care tu ai acces, un numar de telefon (indiferent de retea dar sa fie din Romania) si de o parola personala pe care o alegi tu,
  • astepti primirea prin SMS a codului de confirmare care este valabil cel mult 15 minute,
  • ... si gata, acum te poti loga in sistem si in baza codului de abonat, la Orange Romania, cod care are doar 10 caractere, poti adauga servicii la rubrica Internet sau Televiziune.

Cam asta este totul. Restul (Televiziune de ex.) bataliei se da in aplicatia Orange TV Go 😉 

Bafta tuturor diasporenilor, dar nu numai, cu abonamente la Orange Romania.
Hardeleanul 😉