anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

SMS-uri de autentificare sau verificare

FV
Junior

Salut,

Nu primesc SMS-uri cu cod-urile de verificare de la Google si de la un furnizor de servicii de taxi (deocamdata pe acestea le-am identificat) ceea ce ma incurca mult.

Din aceleasi surse primesc acele SMS-uri daca folosesc un nr. de apel din reteaua Vodafone (am doua telefoane cu numere de apel din Orange respectiv Vodafone)

Voiam sa renunt la vechiul nr. de la Vodafone dar se pare ca numarul de la Orange nu ma ajuta in acest sens.

Ambele numere sunt pe abonament si activate/folosite de mai mult de 6 luni.

Suportul Orange sugereaza sa ma depaneze firma de taxi (cred ca nu stiu ce vorbesc).

S-a mai lovit cineva de aceasta problema va rog si cum ati rezolvat-o? Multumesc.

 

15 Răspunsuri 15

Anca07
#StarMember

Buna @FV

Poti incerca sugestiile oferite pe acest TOPIC

As banui ca ai dezactivata optiunea de a primi/trimite SMSuri de la numere scurte.

Te asteptam in comunitate sa ne spui daca ai reusit sa rezolvi problema ta.

Zi faina!☀️

Buna @Anca07 ,

Multumesc pt. raspunsul prompt

Am uitat sa mentionez ca folosesc iPhone, aparent ambele sunt configurate la fel si nu gasesc in setari un meniu specific/dedicat SMS-urilor

Anca07
#StarMember

Multumesc si eu pentru raspuns.

Esti client ORO sau OROC (fostul Telekom)?

Poti atasa un print screen? 

 

 

Sunt client Orange de 8 luni, nu cred ca poate fi vorba de fostul Telekom. Referitor la o captura de ecran; in cazul firmei de taxi este simplu; introduci un nr. de telefon si astepti sa primesti un cod pe SMS pt. validarea/inregistrarea acelui numar. Simplificat cam asa se intampla si la Google cand vrei sa inregistrezi pe contul tau un nr. nou de telefon. In cazul firmei de taxi ai 60 de secunde sa introduci codul (daca il primesti) iar in cazul Google iti spune sec sa folosesti alt numar.

George24
Junior

Salut,

Și eu am mai întâmpinat aceasta problema, dar a doua zi când încercăm totul mergea ok.

Setările pentru numere scurte (premium) cel puțin la android se refera la trimiterea acestora nu și la primire.

Salut,

Multumesc pentru raspuns. Problema mea persista de 2-3 luni, timp in care am incercat cel putin o data pe saptamana si nu a functionat niciodata, in cazul furnizorilor/surselor mentionate, dar din alte surse primesc SMS-uri... Nu cred ca este la mine problema atat timp cat nu filtrez in nici un fel SMS-urile. Google sugereaza (raspuns automat) sa folosesc alt numar, ceea ce am facut cu nr. Vodafone si functioneaza (la fel cu firma de taxi)

Pololică
#StarMember

Salutare!

Uneori am mai intampinat probleme la primirea de SMS-uri de la Microsoft, dar aleatoriu. Adica minim 99% primesc repede (cateva secunde), dar pentru 1% ori am intarziere, ori mai trebuie sa-l primesc o data. Pana acum, nu am asociat numarul de Yoxo ca sa vad daca are vreo relevanta, dar cam la toti operatorii am intampinat acea eroare (si am trecut pe la toti... la propriu).

Salut,

Multumesc de raspuns si incurajari 🙂

La mine nu functioneaza deloc... greu de acceptat.

Important este să se rezolve. 

DanielaH
Moderator

@FV., putem ruga și noi colegii de la departamentul tehnic să verifice situația ta. Dacă vrei, te așteptăm în mesaj privat cu numărul de telefon și exemple de numere scurte de la care nu primești SMS-uri.

@DanielaH

Multumesc pentru oferta de ajutor. Cum putem discuta in privat ca sa va transmit informatii detaliate?

Intri pe profilul meu (click pe avatar), iar în partea dreapta apeși butonul "Trimite un mesaj".

FV
Junior

Buna dimineata,

Am facut un test azi pentru a exclude faptul ca cele doua telefoane sunt configurate diferit. SIM-ul Vodafone si serviciile aferente functioneaza foarte bine in ambele telefoane.

Nu a mai ramas decat ca Orange sa-si faca temele. 

DanielaH
Moderator

Colegii mei au verificat contul tău si ne-au confirmat că nu există absolut niciun fel de restricție/ barare din partea Orange. Recomandarea lor este să verifici punctual cu cei de la Google și de la firma de taximetrie. Te așteptăm să revii cu vești bune.