anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mesaje cu coduri de la numere necunoscute

Sebi_5
Începător
Bună ziua! Tot primesc prin mesaje coduri, de la numere de telefon din România, pe care nu le cunosc. Am preferat de fiecare dată să nu apelez aceste numere și sa le blochez. A mai pățit cineva? Cum ați rezolvat?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Ce inseamna mai exact "primesc prin mesaje coduri, de la numere de telefon din România, pe care nu le cunosc" ? Daca sunt mesaje comerciale nesolicitate de tip bulk, cel mai probabil numarul tau de telefon a ajuns in una sau mai multe baze de date detinute si tranzactionate spammeri. Fie blochezi acele numere de pe care primesti mesajele, caz in care ai trata cauza si nu efectul pentru ca spammeri vor activa alt numar de telefon, fie depui o plangere catre Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

svetalex
Senior certificat
Ai procedat foarte bine că nu ai apelat acele numere/nu ai răaspuns la SMS-uri. Personal nu am pățit așa ceva. Ne poți ajuta cu exemple de mesaje pe care le-ai primit? Uite pe infocons.ro un articol legat de astfel de excrocherii: https://www.infocons.ro/ro/escrocherii-prin-telefonul-mobil-i-MTcwMzAtMA.html În comunitate Orange au mai fost dezbătute subiecte similare, peste care poți să arunci o privire, poate găsești o soluție - https://comunitate.orange.ro/questions/2357662-avertismentul-orange-frauda-tip-wangiri - https://comunitate.orange.ro/questions/2211668-aparam-fraude-intermediul-mobilului - https://comunitate.orange.ro/questions/2418003-tentativa-frauda-program-recompensa

FaraUnID
Campion certificat
Ce inseamna mai exact "primesc prin mesaje coduri, de la numere de telefon din România, pe care nu le cunosc" ? Daca sunt mesaje comerciale nesolicitate de tip bulk, cel mai probabil numarul tau de telefon a ajuns in una sau mai multe baze de date detinute si tranzactionate spammeri. Fie blochezi acele numere de pe care primesti mesajele, caz in care ai trata cauza si nu efectul pentru ca spammeri vor activa alt numar de telefon, fie depui o plangere catre Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Sebi_5
Începător
Sunt numere normale de telefon. Iar mesajele sunt de tip cod (de sase cifre, sau combinație de cifre și litere) într-adevăr, mi s-a mai întâmplat, dar nu am acordat atenție, la fel am blocat numerele, iar pentru o perioada nu am mai primit astfel de mesaje, dar astăzi am primit două astfel de mesaje de la doua numere diferite.

FaraUnID
Campion certificat
Poti pune un screenshoot sa ne lamurim!

FLo1
#StarMember
@Sebi_5: Daca vrei poți suna, dar nu te ajută cu nimic, pentru că un număr de forma 07XX 123456 nu este suprataxat. Totuși în acel SMS, se face referire la o anumită aplicație (sau trimiterea spre un cont pe o anume platformă), pentru că în acel mesaj fie ai un link care conține deja codul, fie ai o trimitere la aplicație/platformă pentru a-ți crea contul utilizând acel ”cod” trimis. Scopul unor astfel de SMS-uri este de a culege adepți, utilizatori și alți doritori momindu-i că prin utilizarea codului respectiv beneficiază atât ”expeditorul” cât și ”new entry-ul” de o anumită bonificație. Simplu și regăsită la multe aplicații online în special, dar și platforme online. ___________________ Am promis ca raman spectator, dar din lipsa de variante valide, am vrut să aduc puțină lumină.

Miha_Z
#StarMember
Si bine ai facut @FLo_1 ca ai venit si tu cu varianta ta de raspuns. Dar de ce si cui ai promis ca ramai spectator? In ultimul timp nu am reusit sa mai fiu activa in Comunitate si din cate vad am ratat anumite intamplari. :))

Gabriela_V
Junior
Cum ai rezolvat probl.cu mesajele? Am si eu aceeasi probl...primesc mesaje de la nr diferite cu coduri din 6 cifre.

Gabriela_V
Junior
Cam asa ceva..

FLo1
#StarMember
@Gabriela V: Dacă nu ești tu în spatele aplicației care trimite codul de validare atunci cineva pe baza numărului tău de telefon fie a creat un cont ce necesită a fi validat, fie vrea să "pună mâna" pe un cont care-ți aparține. Poți schimba nr. de telefon utilizat în aplicație pt siguranța aplicației (dacă e contul tău) sau ignoră dacă nu folosești aplicația în cauză.

Alina3090
Junior
Si eu am aceiasi problema.se pare ca trebuie ignorat!

Gabriela_V
Junior
Pe mine m au pisat vreo 2 luni cu cate 7 mesaje pe zi ...a fost de a dreptul enervant,desi le ignoram.... si brusc, intr o buna zi , au incetat. Slava Domnului !

Rake
Începător
Acest sms poate fi de la Orange?! Eu nu am activat nimic