anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Serviciul HD Voice+

Razvan
#StarMember
Orange a lansat de câteva luni serviciul HD Voice+ disponibil prin tehnologia 4G și telefoane high-end de ultima generație. De curând prin oferta de retenție am achiziționat un telefon P20 pro și am testat acest serviciu cu alți posesori. Calitatea vocii este cristalina și îți dă impresia ca interlocutorul se afla în fata ta/lângă tine. Este într-adevăr o evoluție mare în domeniul sunetului prin intermediul telefonie mobile. Ați utilizat/beneficiat acest serviciu? Condiții/impresii/pareri?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
HD Voice Plus reprezintă o premieră atât pentru utilizatorii de telefoane mobile din România cât şi o noutate la nivelul grupului Orange, clienţii români fiind primii care vor avea acces la acest serviciu. Noua tehnologie, denumită în mod tehnic EVS (Enhanced Voice Services), îmbunătăţeşte calitatea apelurilor 4G, reducând în acelaşi timp zgomotul de fundal. EVS este disponibilă doar pentru apelurile realizate între terminale compatibile cu noua tehnologie. Aceasta nu necesită activări suplimentare fiind disponibilă tuturor clienţilor care efectuează apeluri 4G, atât abonaţi cât şi utilizatori de cartele PrePay, cu telefoane compatibile HD Voice Plus. HD Voice Plus va fi disponibil pe telefoane LG G7,  Huawei Mate 20 PRO, Samsung Galaxy Note9, Sony Xperia XZ2 şi Sony Xperia XZ3 cumpărate din reţeaua Orange. Pentru a putea beneficia de noua tehnologie toate aceste modele vor primi treptat actualizări ale sistemului de operare până la sfârşitul lunii februarie. Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/servicii-5/hd-voice-plus-tehnologia-care-duce-apelul-4g-la-urmatorul-nivel-acum-in-premiera-in-romania-1088  http://www.orange.ro/apel-4G

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Florin_D
Cunoscător certificat
As vrea sa-mi spun si eu parerea... si anume: Sotia mea are de curand un telefon dual sim de la samsung, iar in telefon are doua cartele sim, una orange si alta vdf. de fiecare data cand o sun pe vdf, o aud infundat indiferent cat de bun sau slab este semnalul. In schimb cand o sun pe orange, o aud foarte bine si mai ales clar. Nu inteleg de ce vdf nu au serviciul VoLTE desi citisem ca ar avea si ei HDVoice. Nu inteleg cum functioneaza treaba asta dar personal cred ca hd voice este o treaba foarte buna si nu cred ca mai exista telefon de 3-4 ani vechime care sa nu aiba aceasta functie in ele.

Vio73
#StarMember
Orange a făcut inovație în acest domeniu și este lider la calitatea vocii și a serviciilor în general.

mihai_13
Maestru
Salut.. posed un telefon Samsung J5 2017 (J530F.DS) incepand cu noul uptodate android 9(PIE) HD VOCE nu mai functioneaza nici macar nu apare in meniul telefonului... am incercat mai multe romuri de pe sammobile dar nu am gasit nici unu deocamdata ce solutie imi recomandati ( sa nu zic si altceva ca rom orange romania android pie nu exista 😉 )

DanielaH
Moderator
@mihai, mulțumim pentru întrebare și bine ai venit în Comunitate! Îți sugerez să deschizi un topic nou de discuții pentru această situație pentru a primi mai multe răspunsuri și pentru a-i ajuta și pe alți membri care se pot confrunta cu probleme similare.