anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu primesc SMS cu cod de autentificare

AnamariaCRA
Junior

pentru a mă putea autentifica pe anumite platforme este necesar să primesc un sms cu un cod de autentificare. acest mesaj de autentificare eu nu îl primesc. am contactat platformele însă mi s.a spus că problema este de la operatorul meu telefonic . 

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember

Salutare!

Vezi dacă te ajută informațiile de aici și dacă ai corect configurat centrul de mesaje:

 

https://www.orange.ro/help/setri-sms-143

Baftă! 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Esti pe prepaid/abonament/yoxo?

Client Orange

Abonament Orange 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Bun, daca pe partea platformelor respective, SMS-ul se trimite, se poate intr-adevar sa fie o problema la Orange. Din pacate, aici in comunitate nu prea avem cum sa te ajutam, pentru ca necesita o investigatie pe contul tau de client, iar majoritatea celor de aici sunt clienti ca si tine.

Deci, recomandarea mea in cazul asta, daca poti, ar fi sa iei legatura cu cineva de la relatii clienti. Fie prin apel la 300, fie pe chat-ul Djingo (ceri "transfer operator"). Trebuie vazut concret ce se intampla pe numarul tau. Poate sunt blacklist-ate anumite numere.

Ma gandesc ca probabil mesajele vin de la numere speciale (numere scurte, de exemplu). Poate e o restrictie pe cont in sensul asta. Ca idee, mie pe prepaid imi merg ok mesajele de genul asta. De-aia zic ca s-ar putea sa fie o problema pe contul tau.

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Centrul de mesaje scrise nu afecteaza decat mesajele trimise, nu si primite. 🙂 Problema nu e SMSC-ul in cazul asta. 

Client Orange

corect. Mulțumesc. Eu am probleme la primirea SMS urilor de pe anumite platforme cu autentificare cu cod

Multumesc. Sunt ok setările pentru trimis sms-uri de primit nu primesc 

Verifica sa nu ai restrictie la primire. La mine pe telefon pot avea 3 reguli de blocare:

- lista neagra (pentru numere blocate)

- numere necunoscute (care nu sunt in agenda). La acestea, daca mai suna in interval de 10-15 minute, telefonul va permite apelul

- numere ascunse (private).

Eu am regulile 1 (lista neagra/numere pe care vreau sa le blochez) si regula 3 (numere ascunse/private).

La SMS-uri am doar regulile 1 si 2 disponibile (numere necunoscute, dar vizibile). O folosesc doar pe prima (lista neagra).

Vezi sa nu ai blocare la apeluri si SMS-uri primite de la numere necunoscute (nu sunt in agenda).

Vio73
#StarMember

Atunci e o problemă care trebuie semnalată la operator și de care trebuie să se ocupe Departamentul Tehnic. Baftă!

Anonim
Neaplicabil

Numarul de telefon este cumva portat?

DanielaH
Moderator

@AnamariaCRA ai luat legătura cu colegii noștri? S-a rezolvat situația?